Rotterdamse verdachte in terreuronderzoek ontkent beschuldiging
AMSTERDAM (ANP) - De 56-jarige Rotterdammer Nazih R. die verdachte is in een Deens en Duits terreuronderzoek, ontkent de beschuldiging dat hij lid zou zijn van Hamas. Dat zei zijn advocaat dinsdag tijdens een zitting bij de Internationale Rechtshulpkamer in de rechtbank in Amsterdam. De rechtbank beslist over zijn overlevering aan Duitsland. R. verzet zich tegen de overlevering.
R. is op donderdag 14 december op verzoek van Duitsland aangehouden in Rotterdam-Zuid. In Duitsland en Denemarken loopt een gezamenlijk onderzoek tegen R. De man zou al jaren lid zijn van Hamas, volgens de Duitse aanklager.
Naast R. werden nog drie mannen opgepakt door de politie in Berlijn, die ook nauwe banden zouden hebben met de militaire tak van Hamas. De Deense politie hield eveneens mensen aan op verdenking van het maken van terreurplannen.
Wapenvoorraad
De Duitse justitie denkt dat verdachten hielpen bij het aanleggen van een wapenvoorraad in Berlijn waarmee een aanslag gepleegd kon worden op Joodse instellingen in Europa. R. zou met hulp van twee medeverdachten in oktober meerdere pogingen gedaan hebben om die wapens te vinden.
De raadsvrouw spreekt van "zeer ernstige beschuldigingen", die haar cliënt al twee maanden in de greep houden en die vergaande impact hebben op haar cliënt en zijn familie. Ze zegt dat het vermeende wapendepot nooit is gelokaliseerd.
Het Openbaar Ministerie vindt dat R. in Duitsland berecht moet worden, omdat de vermeende strafbare feiten daar zijn gepleegd. Duitsland heeft toegezegd dat R. bij een veroordeling zijn gevangenisstraf in Nederland mag uitzitten.
Detentieomstandigheden
R. kwam de rechtszaal binnen met een rollator. In zijn laatste woord beklaagde hij zich over de detentieomstandigheden in Vught. Daar zit hij in een zwaar regime. Ook deed hij zijn beklag over zijn arrestatie op klaarlichte dag, in aanwezigheid van zijn spelende zoontje van 2,5 jaar. Hij heeft zijn advocaat gevraagd een klacht over het politieoptreden in te dienen.
Hij vertelde dat hij sinds 1994 in Nederland woont en sinds 2000 politiek actief is en zich inzet voor de Palestijnse kwestie. "Ik heb verschillende conferenties bijgewoond in Europa en Turkije, om Palestijnen steun te bieden", zei hij via zijn tolk. "Ik probeer er alleen voor te zorgen dat we terug kunnen keren naar ons Palestina. Daaraan werken we met alle Palestijnen in Europa."
De rechtbank in Amsterdam beoordeelt de zaak niet inhoudelijk en kijkt alleen of wordt voldaan aan de formaliteiten rond de overlevering. De uitspraak is op dinsdag 20 februari.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
2 uur geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
2 uur geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
5 uur geleden