Rotterdamse verdachte in terreuronderzoek ontkent beschuldiging
AMSTERDAM (ANP) - De 56-jarige Rotterdammer Nazih R. die verdachte is in een Deens en Duits terreuronderzoek, ontkent de beschuldiging dat hij lid zou zijn van Hamas. Dat zei zijn advocaat dinsdag tijdens een zitting bij de Internationale Rechtshulpkamer in de rechtbank in Amsterdam. De rechtbank beslist over zijn overlevering aan Duitsland. R. verzet zich tegen de overlevering.
R. is op donderdag 14 december op verzoek van Duitsland aangehouden in Rotterdam-Zuid. In Duitsland en Denemarken loopt een gezamenlijk onderzoek tegen R. De man zou al jaren lid zijn van Hamas, volgens de Duitse aanklager.
Naast R. werden nog drie mannen opgepakt door de politie in Berlijn, die ook nauwe banden zouden hebben met de militaire tak van Hamas. De Deense politie hield eveneens mensen aan op verdenking van het maken van terreurplannen.
Wapenvoorraad
De Duitse justitie denkt dat verdachten hielpen bij het aanleggen van een wapenvoorraad in Berlijn waarmee een aanslag gepleegd kon worden op Joodse instellingen in Europa. R. zou met hulp van twee medeverdachten in oktober meerdere pogingen gedaan hebben om die wapens te vinden.
De raadsvrouw spreekt van "zeer ernstige beschuldigingen", die haar cliënt al twee maanden in de greep houden en die vergaande impact hebben op haar cliënt en zijn familie. Ze zegt dat het vermeende wapendepot nooit is gelokaliseerd.
Het Openbaar Ministerie vindt dat R. in Duitsland berecht moet worden, omdat de vermeende strafbare feiten daar zijn gepleegd. Duitsland heeft toegezegd dat R. bij een veroordeling zijn gevangenisstraf in Nederland mag uitzitten.
Detentieomstandigheden
R. kwam de rechtszaal binnen met een rollator. In zijn laatste woord beklaagde hij zich over de detentieomstandigheden in Vught. Daar zit hij in een zwaar regime. Ook deed hij zijn beklag over zijn arrestatie op klaarlichte dag, in aanwezigheid van zijn spelende zoontje van 2,5 jaar. Hij heeft zijn advocaat gevraagd een klacht over het politieoptreden in te dienen.
Hij vertelde dat hij sinds 1994 in Nederland woont en sinds 2000 politiek actief is en zich inzet voor de Palestijnse kwestie. "Ik heb verschillende conferenties bijgewoond in Europa en Turkije, om Palestijnen steun te bieden", zei hij via zijn tolk. "Ik probeer er alleen voor te zorgen dat we terug kunnen keren naar ons Palestina. Daaraan werken we met alle Palestijnen in Europa."
De rechtbank in Amsterdam beoordeelt de zaak niet inhoudelijk en kijkt alleen of wordt voldaan aan de formaliteiten rond de overlevering. De uitspraak is op dinsdag 20 februari.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
10 uur geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
15 uur geleden