Rotterdam vangt op korte termijn 1000 Oekraïense vluchtelingen op
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam worden op korte termijn ongeveer 1000 Oekraïense vluchtelingen opgevangen, maakte de gemeente vrijdag bekend. De bedoeling is dat in de regio Rotterdam-Rijnmond in totaal 2000 opvangplekken worden gerealiseerd, waarvan Rotterdam dan de helft voor haar rekening neemt.
Er zijn al twee riviercruiseschepen gehuurd voor de meest acute opvang en andere opvangmogelijkheden worden op dit moment met spoed bekeken. Ook maakt de gemeente "graag gebruik van de gastvrijheid van Rotterdammers", aldus de gemeente in een verklaring.
De gemeente wijst erop dat het Rijk de eerste opvangplekken voor vluchtelingen uit het oorlogsgebied heeft geregeld. Zij worden de komende dagen ondergebracht in Amsterdam, Ede, Den Haag, Zaanstad en Haarlem. "De vluchtelingen die zich daarna melden, worden in elders in het land opgevangen. Ook in de regio Rotterdam", aldus de gemeente.
Diep geraakt
Op verschillende plekken in het land worden momenteel vluchtelingen opgevangen. Op legerplaats Harskamp in de gemeente Ede is ruimte voor 950 mensen. Donderdag meldde Amsterdam dat er in Zuidoost 92 vluchtelingen werden opgevangen, maar dat op termijn gemikt wordt op 200 à 300 opvangplekken in de hoofdstad. Vrijdagochtend arriveerden er ongeveer 50 Oekraïners in Waddinxveen. Zij zijn opgevangen in een sporthal. De gemeente daar kijkt nog naar opvangmogelijkheden voor de langere termijn.
Het Rotterdamse college zegt "diep geraakt" te zijn door de inval van het Russische leger in Oekraïne. "Wij keuren het geweld tegen de inwoners van Oekraïne in de grootst mogelijke bewoordingen af", aldus wethouder Vincent Karremans van Integratie. "Rotterdam spreekt niet alleen haar sympathie uit naar de betrokkenen maar wil ook helpen door Oekraïense vluchtelingen op te vangen in onze stad die weet wat het is om slachtoffer te zijn van oorlogsgeweld. Dat gevoel leeft ook in de Rotterdamse samenleving: veel Rotterdammers bieden hulp aan en zijn bijvoorbeeld bereid om vluchtelingen thuis op te vangen."
Rotterdam heeft een speciaal telefoonnummer in het leven geroepen waar Rotterdammers die een kamer of woning willen aanbieden zich kunnen melden. Dit nummer is vanaf maandag in de lucht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij de gemeenteraadsverkiezingen komende woensdag zijn meer raadszetels te vullen dan vier jaar geleden. Tientallen gemeenteraden krijgen op basis van de meest recente bevolkingscijfers meer zetels. Er komen 102 zetels bij, terwijl één gemeente er juist 2 verliest. In totaal staan volgende week 8552 zetels op het spel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Van Gogh Museum heeft een schilderij van de Franse vrouwelijke kunstenaar Virginie Demont-Breton verworven. Het werk was volgens het museum een inspiratiebron voor Van Gogh, die ook een eigen interpretatie van het schilderij maakte.
9 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Meerdere organisaties die zich inzetten voor het behoud van het Curaçaose erfgoed hebben een brief gestuurd aan UNESCO. Dat hebben ze deze week bekendgemaakt. De organisaties zeggen zich ernstige zorgen te maken over de vele bouwprojecten die volgens hen leiden tot "een teruglopende kwaliteit en aantasting van historisch Willemstad".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
18 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
20 uur geleden