'Rotterdam streeft Amsterdam economisch voorbij'
DELFT (ANP) - Rotterdam is Amsterdam gepasseerd als het gaat om de ranglijst van economisch sterk presterende regio's. Het jaarlijkse rapport van Bureau Louter gaat nog uit van de situatie van voor de crisis, maar onderzoeker Peter Louter benadrukt dat de hoofdstad door de crisis nog verder kan wegzakken. De Rotterdamse haven draait ondanks de crisis op volle toeren, terwijl Amsterdam het mede door het gemis van buitenlandse toeristen veel zwaarder heeft.
De lijst wordt vooralsnog aangevoerd door de regio Haarlemmermeer, met daarin luchthaven Schiphol als grootste economische motor. Volgens Louter zou ook de regio rond 's lands grootste luchthaven kunnen terugvallen op de lijst als gevolg van de coronacrisis.
Bureau Louter werkt nog aan een gedetailleerd economisch beeld van alle gemeentes van Nederland tot september 2020. Dat rapport verschijnt in de zomer. "Amsterdam is heel internationaal georiënteerd en ook het toerisme is daar weggevallen", aldus Louter. Haarlemmermeer is afhankelijk van Schiphol en wordt op dit moment gestut door steunmaatregelen. "De verwachting is nu dat het virus dit jaar de kop in wordt gedrukt maar als het een langdurige strijd wordt gaat het economische landschap echt veranderen."
Criteria die voor de ranglijst worden meegenomen, zijn onder meer het aantal arbeidsplaatsen per duizend inwoners, het aantal startende bedrijven en de waarde die bedrijven en instellingen toevoegen in euro's per inwoner. Begin 2020 was de gemeente Son en Breugel de nummer twee, gevolgd door Rotterdam. Amsterdam zakte van de vierde naar de zesde plek.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
40 minuten geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
4 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.
6 uur geleden