
Rotterdam neemt nu geen verscherpt standpunt Schiphol in
ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam, die ook aandeelhouder van Schiphol is, neemt momenteel niet in navolging van de gemeente Amsterdam een verscherpt standpunt in over de luchthaven. Amsterdam meldde vorige week dat het de visie op Schiphol aanscherpt en zich voortaan zal inzetten voor krimp van de luchthaven. Amsterdam heeft iets meer dan 20 procent van de aandelen in Schiphol, Rotterdam 2,2 procent.
Rotterdam is niet benaderd door Amsterdam om zich ook in te zetten voor krimp van Schiphol en neemt daarom ook nu nog geen standpunt in. "We wachten het voorstel in de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering af", laat een woordvoerder van Rotterdamse wethouder Maarten Stuijvenberg (Deelnemingen) desgevraagd weten.
De Amsterdamse wethouder Hester van Buren (Lucht- en Zeehaven) zei maandagochtend in Het Parool dat Amsterdam zich harder zal opstellen als aandeelhouder. "Ik zal niet meer zeggen: dat is niet aan ons", zegt Van Buren in de krant. "Of: we hebben maar 20 procent. We zijn nu voor krimp, nachtsluiting en geen privéjets. Als daar geen gehoor aan wordt gegeven, zullen we dat als gemeente en als aandeelhouder duidelijk laten weten."
Lawaai maken
De Nederlandse staat is met 70 procent meerderheidsaandeelhouder. "Ook met 20 procent kunnen we flink herrie maken over geluidshinder. Ik ben ervan overtuigd dat lawaai maken helpt - in Den Haag, maar ook in Brussel."
Het stadsbestuur wil de komende tijd in gesprek met de gemeenteraad, Schiphol en andere betrokkenen. In die gesprekken zal het gaan over het schrappen van nachtvluchten, een verbod op privéjets, minder geluidsoverlast, schonere vliegtuigen, minder emissies en arbeidsomstandigheden. Naar verwachting neemt de gemeente voor komende zomer een definitief standpunt in over Schiphol.
Harde grenzen
Schiphol laat weten de geluidsoverlast en de uitstoot terug te willen dringen. "Door onder meer een verbod op nachtvluchten, geen privévluchten meer en door het weren van de meeste lawaaiige toestellen", meldt een woordvoerster. Voor het verminderen van de geluidsoverlast en de uitstoot moeten volgens de luchthaven harde grenzen komen.
Natuur & Milieu, Greenpeace Nederland, Milieudefensie en Natuur en Milieufederatie Noord-Holland lieten eerder weten blij te zijn met de stap van Amsterdam. "Economische belangen krijgen niet langer blindelings voorrang boven het belang van gezond leven en werken, klimaat en natuur", aldus de milieuorganisaties.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten verwijt Joost Eerdmans van JA21 dat hij in Europa op de nee-stand staat. Hij zegt "nee tegen Europese samenwerking om ons veilig te houden", zei Jetten tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen. Eerdmans antwoordde dat hij wel degelijk voor meer samenwerking is, maar dat hij een Europees leger of gezamenlijke schulden niet ziet zitten.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het vervolg van de Algemene Politieke Beschouwingen hielden de overgebleven kleine partijen die woensdag niet aan de beurt kwamen zonder veel discussie hun betoog. Pas na drie kwartier stond het eerste Tweede Kamerlid bij de interruptiemicrofoon. BBB-leider Caroline van der Plas vroeg Mirjam Bikker van de ChristenUnie of ze landbouwonderwerpen ook niet meer wil behandelen voor de verkiezingen. Andere partijen willen dat, tot onvrede van BBB.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - VVD, D66 en JA21 kruipen in zeteltal naar elkaar toe in een nieuwe peiling van Ipsos I&O. De drie liberale partijen staan ongeveer op gelijke hoogte, nu de VVD is gezakt naar 14 virtuele zetels (nu 24 in de Kamer). De sociaalliberale D66 stijgt naar 13 zetels (nu 9) en het conservatief-liberale JA21 volgt met 12 zetels. De partij van de huidige eenling Joost Eerdmans blijft flink in de lift met weer 3 zetels erbij sinds begin september.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen vallen CDA-leider Henri Bontenbal aan omdat hij extra belastingen wil heffen bij burgers en bedrijven om de hogere defensie-uitgaven te betalen. Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA vreest voor een hogere btw op boodschappen en dat dit mensen met een kleine portemonnee zal raken. Bontenbal vindt het beter om voor de verkiezingen eerlijk te zijn hierover en de kiezer niet daarna te verrassen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zal wennen zijn voor NSC. Als lid van de coalitie lag de partij met nu nog negentien zetels veelvuldig onder vuur in de Kamer. Maar woensdag tijdens het debat over de begrotingsplannen voor volgend jaar kon NSC-leider Eddy van Hijum ongestoord zijn verhaal doen. Hij was de eerste fractievoorzitter die helemaal niet werd onderbroken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas weigerde tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen in te gaan op kritische vragen van oppositiepartijen over Gaza. "Ik ga er geen Gazadebat van maken", reageerde ze toen Rob Jetten vroeg of ze harder stelling wilde nemen tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Daar namen de D66-leider en ook de Partij voor de Dieren, DENK en Volt geen genoegen mee.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het opheffen van handelsvoordelen die Israël heeft rond het exporteren van onder meer groente en fruit naar Europa, zoals de Europese Commissie voorstelt, zijn geen echte sancties. Hoewel dit na twee jaar "een historische stap vooruit is", is "het weghalen van voordelen of een voorkeursbehandeling geen echte boycot", reageert een woordvoerder van de beweging Boycot, Desinvestering, Sancties (BDS) in Nederland.
18 uur geleden