Rotterdam mag nafluiters niet aanspreken met undercoverboa's
ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam mag geen undercoverboa's inzetten om mensen aan te spreken op ongewenst gedrag zoals sissen en nafluiten. Dit omdat het om niet strafbare feiten gaat. Dat schrijft wethouder Vincent Karremans (Handhaving) aan de raad in antwoord op de vraag uit te zoeken of deze inzet mogelijk is. Karremans heeft dat van het Openbaar Ministerie te horen gekregen.
In 2019 werd de stad door de rechter al te verstaan gegeven dat handhaving door undercoverboa's op sissen en nafluiten uit de Rotterdamse algemene plaatselijke verordeningen (APV) moest worden verwijderd. Dit omdat deze verordeningen de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting niet mogen beperken. Zaken zoals sissen en nafluiten op straat vallen volgens het hof onder die vrijheid.
Volgens Rotterdam is undercoverobservatie door boa's in de nabijheid van slachtoffer en dader nodig om voldoende bewijzen te verzamelen van strafbare straatintimidatie. Om de pakkans te vergroten, werden in 2018 en 2019 door de stad undercoverboa's ingezet.
Seksuele intimidatie
Minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid presenteerde vorig jaar een wetswijziging waarmee in het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel wordt opgenomen. Seksuele intimidatie in het openbaar wordt strafbaar als overtreding, zowel op straat als op internet en via socialemediakanalen.
De wetswijziging vertoont grote overeenkomsten met het oorspronkelijke Rotterdamse APV-artikel over straatintimidatie, hoewel het nog niet duidelijk is of dan wel undercoverboa's ingezet mogen worden.
Nieuw wetsartikel
Karremans wil dat Rotterdam koplopergemeente is in de voorbereiding op de komst van dit nieuwe wetsartikel, vermoedelijk in de loop van 2023. "Daarom beginnen we al in 2022 met de voorbereiding van de handhaving van dit nieuwe artikel," aldus de wethouder.
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - Het programma Even tot Hier heeft 3.182.651 euro opgehaald voor ambulances en medische hulpgoederen voor Oekraïne. Dat werd zaterdag bekendgemaakt in de seizoensafsluiter van het BNNVARA-programma.
2 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - In een woning aan de Janus Rooijakkersstraat in Moergestel (Noord-Brabant) zijn zaterdagavond twee zwaargewonde kinderen aangetroffen. De vader van de kinderen is volgens de politie de man die eerder op de avond vermoedelijk als spookrijder betrokken was bij een ongeluk op de A58. Bij dat ongeluk raakten vier mensen gewond, onder wie de spookrijder.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt met code geel voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht. Voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg had het weerinstituut eerder op de avond om dezelfde reden al code geel afgegeven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".
6 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
10 uur geleden