Rotterdam mag nafluiters niet aanspreken met undercoverboa's
ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam mag geen undercoverboa's inzetten om mensen aan te spreken op ongewenst gedrag zoals sissen en nafluiten. Dit omdat het om niet strafbare feiten gaat. Dat schrijft wethouder Vincent Karremans (Handhaving) aan de raad in antwoord op de vraag uit te zoeken of deze inzet mogelijk is. Karremans heeft dat van het Openbaar Ministerie te horen gekregen.
In 2019 werd de stad door de rechter al te verstaan gegeven dat handhaving door undercoverboa's op sissen en nafluiten uit de Rotterdamse algemene plaatselijke verordeningen (APV) moest worden verwijderd. Dit omdat deze verordeningen de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting niet mogen beperken. Zaken zoals sissen en nafluiten op straat vallen volgens het hof onder die vrijheid.
Volgens Rotterdam is undercoverobservatie door boa's in de nabijheid van slachtoffer en dader nodig om voldoende bewijzen te verzamelen van strafbare straatintimidatie. Om de pakkans te vergroten, werden in 2018 en 2019 door de stad undercoverboa's ingezet.
Seksuele intimidatie
Minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid presenteerde vorig jaar een wetswijziging waarmee in het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel wordt opgenomen. Seksuele intimidatie in het openbaar wordt strafbaar als overtreding, zowel op straat als op internet en via socialemediakanalen.
De wetswijziging vertoont grote overeenkomsten met het oorspronkelijke Rotterdamse APV-artikel over straatintimidatie, hoewel het nog niet duidelijk is of dan wel undercoverboa's ingezet mogen worden.
Nieuw wetsartikel
Karremans wil dat Rotterdam koplopergemeente is in de voorbereiding op de komst van dit nieuwe wetsartikel, vermoedelijk in de loop van 2023. "Daarom beginnen we al in 2022 met de voorbereiding van de handhaving van dit nieuwe artikel," aldus de wethouder.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
20 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
1 dag geleden