Rotterdam blij met meer mogelijkheden sluiten panden na geweld
ROTTERDAM (ANP) - Het stadsbestuur van Rotterdam is blij met de ruimere bevoegdheden voor burgemeesters om woningen te sluiten of op te treden tegen criminelen die met beschietingen en wapens wijken onveilig maken. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dinsdag ingestemd met de wijziging van de Gemeentewet die dit regelt.
In de nieuwe situatie kunnen burgemeesters een woning sluiten als er bijvoorbeeld een explosief bij de woning wordt geplaatst of wanneer wapens worden aangetroffen. Dat mogen zij straks ook als de openbare orde rond de woning is verstoord door ernstig geweld of dreiging daarmee, en ook als dat wordt gevreesd. Nu kunnen burgemeesters alleen woningen sluiten als de openbare orde wordt verstoord of als sprake is van ernstige woonoverlast.
"De burgemeester probeert de openbare orde te herstellen", aldus de woordvoerder van burgemeester Ahmed Aboutaleb. "Hij probeert een gevaar weg te nemen door een pand te sluiten. In de overweging om een pand te sluiten is van belang in hoeverre de openbare orde is geschaad. Daarbij is ook van belang of er nog sprake is van een dreiging. Om herhaling te voorkomen is een sluiting duidelijk zichtbaar. Met andere woorden: dat duidelijk is dat de burgemeester maatregelen heeft getroffen. Als duidelijk is op welke woning in een portiekflat de aanslag is gericht, dan kan ook een woning in een portiekflat worden gesloten."
Drugscriminaliteit
Dit jaar is in Rotterdam tot nu toe achttien keer een pand gesloten, blijkt uit cijfers van de gemeente. In de eerste vier maanden van dit jaar waren er in Rotterdam 54 incidenten met excessief geweld. Bij 37 incidenten ging het om explosies en bij zeventien incidenten om beschietingen. Van de 37 explosies waren 36 explosies gericht op een pand, waarvan 29 op een woning.
Van veel van die incidenten wordt door de politie vermoed dat ze verband houden met drugscriminaliteit. In Rotterdam zijn 33 verdachten aangehouden voor de extreem geweld-incidenten van dit jaar. Acht van de 33 verdachten waren jonger dan 18 jaar. De soms jonge leeftijd van de verdachten baart Rotterdam zorgen.
Rotterdam heeft samen met Amsterdam, Den Haag en Utrecht, de zogeheten G4, gelobbyd bij de Tweede Kamer om te komen tot ruimere bevoegdheden voor de stadsbesturen. In Utrecht zijn dit jaar vier woningen gesloten en in Amsterdam één, na twee explosies. "In het hele land is sprake van een toename van het aantal dreigingen met extreem geweld," zegt een woordvoerder van burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De 49-jarige man die in december in zijn woning in Moergestel zou hebben geprobeerd zijn twee jonge kinderen te vermoorden, leed al ruim een half jaar aan slapeloosheid en verkeerde mogelijk in een psychose toen hij het geweld pleegde. Dat zegt zijn advocaat.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zaten 2170 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is het hoogste aantal sinds 23 oktober 2024, anderhalf jaar geleden. Volgens opvangorgaan COA zitten alle opvanglocaties in het land vol. Mede daardoor blijft de organisatie gebruikmaken van de opvanglocaties in Hardenberg en Epe, ook al hadden die al moeten sluiten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.
4 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.
9 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
19 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.
19 uur geleden