
Room for Ukraine: geef Oekraïners snel leefgeld
DEN HAAG (ANP) - Oekraïense vluchtelingen die in Nederland zijn aangekomen moeten hier snel leefgeld krijgen, zegt burgerinitiatief Room for Ukraine. Volgens het platform lopen de vluchtelingen anders de kans om in de criminaliteit te belanden.
Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) zei dinsdag dat gewerkt wordt aan een plan voor het geven van geld aan Oekraïners die worden opgevangen bij gastgezinnen. "De opgevangen Oekraïner krijgt een bedrag, waarbij hij of zij afspraken kan maken met het gastgezin over het bijdragen aan de kosten van de huishouding", aldus de staatssecretaris. Later woensdag houdt het kabinet crisisoverleg over Oekraïne, en waarschijnlijk wordt daar een besluit genomen over een leefgeldregeling.
Volgens Room for Ukraine duurt de besluitvorming hierover te lang. "Veel Oekraïners die hier aankomen zijn platzak", aldus een woordvoerder van de organisatie. "Ze hebben hun geld onderweg uitgegeven, om veilig te kunnen reizen." Het feit dat ze geen eigen geld hebben, maakt deze mensen kwetsbaar voor criminelen, stelt het burgerinitiatief.
Room for Ukraine heeft ruim 10.000 verblijfplaatsen aangeboden gekregen voor Oekraïners in Nederland. Eerder deze week meldde de organisatie dat er tot dan toe circa honderd Oekraïense vluchtelingen waren ondergebracht bij particulieren die tijdelijke woonruimte hebben aangeboden. Vooralsnog krijgen de gastgezinnen geen vergoeding voor die opvang, zei Van der Burg dinsdag.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - De autoriteiten op Schiphol hebben drie Duitsers aangehouden voor het smokkelen van 79 eieren. Vermoedelijk zijn die onder meer gelegd door papegaaiduikers, een beschermde vogelsoort. Ook is een broedmachine in beslag genomen, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "De meeste eieren waren al bijna uitgebroed", meldt de autoriteit. De NVWA kwam in actie nadat de douane de eieren had gevonden in de handbagage van de verdachten. De machine was mee in de ruimbagage.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS heeft het eindbod aan de vakbonden bekendgemaakt en hoopt daarmee een einde te maken aan het slepende cao-conflict. Het spoorbedrijf doet onder andere een beter loonbod. Ook komt er een verbeterde en structurele regeling voor personeel met zware beroepen dat eerder wil stoppen met werken.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat voorlopig geen mensen evacueren of repatriëren uit Iran, Irak of Israël, bevestigt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van NU.nl.
1 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De Koninklijke Marine zet een nieuw ontvangen civiel patrouilleschip in om de Noordzee tijdens de NAVO-top in Den Haag van volgende week te beschermen. Het schip is woensdagochtend in Den Helder officieel overhandigd aan de marine en zal ook na de top worden gebruikt om belangrijke onderzeese infrastructuur in het Nederlandse deel van de Noordzee te beschermen, zoals internetkabels en gaspijpleidingen. Ook monitort het schip andere schepen op de Noordzee.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincies hebben in de eerste drie maanden van dit jaar 46 miljoen euro te veel gekregen van de Belastingdienst. Door een rekenfout bij de uitkering van wegenbelasting ontvingen de provincies meer geld dan waar ze recht op hadden. Vorige maand werd al bekend dat het voor heel 2024 om bijna 57 miljoen euro gaat, nu is ook de fout voor dit jaar berekend.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS verwacht dat voor komend weekend de storing met het systeem voor het aanvragen van schadevergoeding is verholpen. Reizigers kunnen al enige tijd geen claim indienen voor compensatie van hun reiskosten omdat het systeem platligt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om iets te doen aan verbale agressie in de zorgsector komt de overheid met de campagne 'Blijf jezelf, tel even tot 11'. Het ministerie van VWS (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) vindt dat nodig omdat "zelfs één voorval van verbale agressie grote impact kan hebben". De campagne roept op zuinig te zijn op hulpverleners. Emoties horen erbij, maar agressie is nooit normaal, stelt het ministerie.
3 uur geleden