Rolstoelbasketbalsters prolongeren paralympische titel
PARIJS (ANP) - De Nederlandse rolstoelbasketbalsters hebben op de slotdag van de Paralympische Spelen van Parijs net als drie jaar geleden in Tokio het goud veroverd. Oranje was na een moeizame start duidelijk te sterk voor de Verenigde Staten: 63-49.
Daarmee hield de ploeg van bondscoach Gertjan van der Linden een knappe reeks in stand. Sinds een nederlaag tegen China in de groepsfase van de Paralympics van Tokio verloor de ploeg geen enkel duel meer. Die reeks leverde onder meer twee Europese titels (2021, 2023) en de wereldtitel (2022) op. Bo Kramer was zondag de topschutter aan Nederlandse kant met 23 punten. Mariska Beijer kwam tot 22 punten.
Het succes van de basketbalsters betekende dat Nederland de Paralympische Spelen afsloot met 27 gouden medailles, twee meer nog dan in Tokio.
Wedstrijd
Met Kramer, Beijer, Ilse Arts, Jitske Visser en Carina de Rooij als basisformatie startte Nederland matig tegen drievoudig olympisch kampioen Verenigde Staten. Bij een 6-1-achterstand haalde Van der Linden zijn speelsters naar de kant voor een eerste time-out. Naarmate het einde van het eerste kwart naderde, kwam Oranje beter in de wedstrijd: 8-12. Die lijn werd in het tweede kwart doorgezet en bij 17-16 stonden de Nederlandse vrouwen voor het eerst voor. Bij de rust leidde Oranje al met 31-24.
In het derde kwart werd de voorsprong verder uitgebreid naar 11 punten: 48-37. Aan het einde was de marge 14 punten.
Zenuwen
Kramer erkende dat Oranje het zichzelf niet makkelijk had gemaakt. "In dit soort wedstrijden met zulke belangen kan het op twee manieren gaan: of je staat meteen goed en krijgt vleugels, of je bent zo zenuwachtig en er lukt weinig. Het laatste dus", vertelde ze. "Het begin was dramatisch, de ballen wilden niet vallen en aan de andere kant scoorden ze wel. Maar we hadden onszelf gewaarschuwd dat dit kon gebeuren."
Het ging alsnog lopen, mede ook dankzij een productieve Kramer. "Met dank aan die elf meiden om me heen, die mij eruit hebben gekregen."
Het brons ging naar China, dat in de troostfinale Canada versloeg.
Meer uit Sport
SAN GIMIGNANO (ANP) - Wielrenner Mathieu van der Poel heeft de tweede etappe in Tirreno-Adriatico gewonnen. Hij kwam als eerste over de eindstreep in San Gimignano na een lastige finale over onverharde wegen. In een sprintje was hij te sterk voor Isaac Del Toro en Giulio Pellizzari. Het drietal was in de laatste kilometers van de etappe over 206 kilometer weggereden bij de concurrentie.
10 minuten geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur heeft zijn tweede paralympische medaille gewonnen. De winnaar van het goud op de super-G won op dinsdag de supercombinatie. Hij was in de combinatie de snelste in de super-G en werd zesde in de slalom. Niels de Langen won een bronzen medaille bij de supercombinatie.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Wereldkampioene kogelstoten Jessica Schilder voert de Nederlandse atletiekploeg aan voor de wereldkampioenschappen indoor, van 20 tot en met 22 maart in het Poolse Torun. Schilder voert met een stoot van 20,69 meter de wereldranglijst aan van dit jaar.
1 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur lijkt op weg naar zijn tweede paralympische medaille. De winnaar van het goud op de super-G leidt na het eerste onderdeel van de supercombinatie, toevallig ook de super-G. De medailles worden dinsdag rond 14.00 uur verdeeld na de slalom.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - De honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam zijn definitief uitgeschakeld op de World Baseball Classic. De ploeg van bondscoach Andruw Jones kan niet meer bij de beste twee ploegen van de poule eindigen na de winst van de Dominicaanse Republiek op Israël in het stadion van de Miami Marlins: 10-1.
17 uur geledenASSEN (ANP) - De TT van Assen is uitgeroepen tot beste grand prix van 2025. De race in Drenthe vierde afgelopen zomer zijn 100-jarig bestaan met een bezoekersrecord.
23 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Australië opgeroepen asiel te verlenen aan de Iraanse voetbalsters, na hun uitschakeling in de Asia Cup. De spelers zongen bij hun openingswedstrijd van het toernooi niet mee met het volkslied, later deden zij dat wel terwijl ze salueerden. Na het niet zingen van het volkslied werden ze door een presentator op de Iraanse staatstelevisie "verraders in oorlogstijd" genoemd.
23 uur geleden