Rolstoelbasketbalsters prolongeren paralympische titel
PARIJS (ANP) - De Nederlandse rolstoelbasketbalsters hebben op de slotdag van de Paralympische Spelen van Parijs net als drie jaar geleden in Tokio het goud veroverd. Oranje was na een moeizame start duidelijk te sterk voor de Verenigde Staten: 63-49.
Daarmee hield de ploeg van bondscoach Gertjan van der Linden een knappe reeks in stand. Sinds een nederlaag tegen China in de groepsfase van de Paralympics van Tokio verloor de ploeg geen enkel duel meer. Die reeks leverde onder meer twee Europese titels (2021, 2023) en de wereldtitel (2022) op. Bo Kramer was zondag de topschutter aan Nederlandse kant met 23 punten. Mariska Beijer kwam tot 22 punten.
Het succes van de basketbalsters betekende dat Nederland de Paralympische Spelen afsloot met 27 gouden medailles, twee meer nog dan in Tokio.
Wedstrijd
Met Kramer, Beijer, Ilse Arts, Jitske Visser en Carina de Rooij als basisformatie startte Nederland matig tegen drievoudig olympisch kampioen Verenigde Staten. Bij een 6-1-achterstand haalde Van der Linden zijn speelsters naar de kant voor een eerste time-out. Naarmate het einde van het eerste kwart naderde, kwam Oranje beter in de wedstrijd: 8-12. Die lijn werd in het tweede kwart doorgezet en bij 17-16 stonden de Nederlandse vrouwen voor het eerst voor. Bij de rust leidde Oranje al met 31-24.
In het derde kwart werd de voorsprong verder uitgebreid naar 11 punten: 48-37. Aan het einde was de marge 14 punten.
Zenuwen
Kramer erkende dat Oranje het zichzelf niet makkelijk had gemaakt. "In dit soort wedstrijden met zulke belangen kan het op twee manieren gaan: of je staat meteen goed en krijgt vleugels, of je bent zo zenuwachtig en er lukt weinig. Het laatste dus", vertelde ze. "Het begin was dramatisch, de ballen wilden niet vallen en aan de andere kant scoorden ze wel. Maar we hadden onszelf gewaarschuwd dat dit kon gebeuren."
Het ging alsnog lopen, mede ook dankzij een productieve Kramer. "Met dank aan die elf meiden om me heen, die mij eruit hebben gekregen."
Het brons ging naar China, dat in de troostfinale Canada versloeg.
Meer uit Sport
ROTTERDAM (ANP) - Turner Jermain Grünberg (25) heeft in Rotterdam de vierde en laatste kwalificatie voor de EK gewonnen. De Tilburger kwam na zijn rondgang langs de zes toestellen tot 78,834 punten en hield daarmee Jordi Hagenaar (78,350) achter zich. Gijs Franken eindigde als derde (73,917).
3 uur geledenLAUSANNE (ANP) - Lorena Wiebes (27) heeft net als in 2022 de eerste etappe van de Tour de France Femmes gewonnen. De renster van SD Worx - Protime veroverde zo voor de tweede keer in haar loopbaan de gele trui. Wiebes was in het Zwitserse Lausanne de snelste in een massasprint na een etappe van 138 kilometer.
6 uur geledenLAUSANNE (ANP) - Lorena Wiebes heeft de eerste etappe van de Tour de France Femmes gewonnen. De Nederlandse renster van Team SD Worx - Protime veroverde net als in 2022 de gele trui.
6 uur geledenSAN SEBASTIÁN (ANP) - De Belgische wielrenner Remco Evenepoel (26) heeft zaterdag de Clásica San Sebastián gewonnen. De renner van Red Bull-Bora-hansgrohe was voor de vierde keer de snelste in de eendaagse koers met start en finish in de Noord-Spaanse havenstad. De Ecuadoraan Richard Carapaz (33) werd tweede. De Brit Ben Tulett werd op 29 seconden derde.
7 uur geledenLAUSANNE (ANP) - De Tour de France Femmes is zaterdag in het Zwitserse Lausanne van start gegaan. Het is de vijfde editie van de Tour bij de vrouwen in de moderne uitvoering. De vier voorgaande edities kenden twee keer een Nederlandse winnaar: Annemiek van Vleuten (2022) en Demi Vollering (2023).
10 uur geledenVEJLE (ANP) - Wielrenner Wout van Aert heeft de eerste drie etappes van de Ronde van Denemarken gewonnen. Vrijdag was de Belg van Visma - Lease a Bike de beste in een heuvelachtige rit van Fredericia naar Vejle. De Slowaak Lukáš Kubiš van Unibet Rose Rockets werd tweede, voor Van Aerts Franse ploeggenoot Christophe Laporte.
1 dag geledenARNHEM (ANP) - Nederland doet met zestig sporters mee aan de Europese kampioenschappen atletiek in Birmingham. Dat meldt de Atletiekunie donderdag. De EK zijn van 10 tot en met 16 augustus in het vernieuwde Alexander Stadium.
2 dagen geleden