Rokers stoppen steeds vaker met behulp van medicijnen
UTRECHT (ANP) - Het gebruik van medicijnen op recept bij het stoppen met roken is tussen 2012 en 2017 met ongeveer 35 procent toegenomen. In 2017 deed ruim een derde van alle rokers in Nederland een poging om te stoppen met roken. Dat constateert het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG), dat een onderzoek liet uitvoeren.
Behalve vervangende middelen (zoals nicotinekauwgum en -pleisters) worden vooral de medicijnen varenicline en bupropion voorgeschreven. Vooral varenicline wordt vaak gebruikt. Ook het middel nortriptyline wordt voorgeschreven, maar is niet voor alle patiënten geschikt. Het wordt cliënten afgeraden die bijvoorbeeld een hartinfarct hebben gehad, aldus de medicijnautoriteit CBG.
"De afgelopen jaren zie ik steeds meer patiënten die bij mij langskomen voor hulp bij het stoppen met roken. Als huisarts adviseer ik altijd als eerste gedragsmatige ondersteuning bij stoppen met roken, aangevuld met eventueel nicotinevervangende middelen. Als laatste kijk ik of het nodig is om andere medicijnen voor te schrijven. Deze medicijnen kunnen echter ook bijwerkingen hebben, waarvan sommige ernstig zijn," aldus Janneke Belo, huisarts en collegelid bij het CBG.
Aan het onderzoek deden van 2012 tot en met 2017 elk jaar gemiddeld 315 huisartsenpraktijken mee, met in totaal gemiddeld een miljoen patiënten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Na de gedeeltelijke zonsverduistering van 12 augustus zijn er zeker achttien patiënten geregistreerd met schade aan het netvlies door het kijken in de zon. Volgens het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) gaat het om vijf kinderen en dertien volwassenen.
32 seconden geledenDEN HAAG (ANP) - Twaalf Nederlandse brandweerlieden uit Twente en IJsselland helpen zeker tot en met zondag bij het blussen van de brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Het gaat om elf leden van een zogenoemde handcrew en een coördinator. Of het team ook na zondag nog ingezet wordt, is nog onduidelijk, laat een woordvoerder van de brandweer weten.
3 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft vanwege waterhozen code geel afgekondigd voor de provincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland en Groningen. Boven grote wateroppervlaktes kunnen volgens het weerinstituut waterhozen ontstaan, waarbij zware windstoten mogelijk zijn. Op zee zijn al waterhozen waargenomen, aldus het KNMI.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Hubert Bruls, voorzitter van de regioburgemeesters, wil dat de politie overal in het land ingrijpt als boeren met trekkers de snelweg opgaan. Dat meldt zijn woordvoerder desgevraagd. "Dit soort demonstraties vinden in heel het land plaats en het is dan niet uit te leggen dat ze op verschillende plekken anders worden aangepakt."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal dagen met regen blijven de huidige bovenregionale droogtemaatregelen van kracht. Dat is afgesproken door het Managementteam Watertekorten (MTW). Door de regen is er ook geen sprake meer van mogelijk opschalen naar strengere maatregelen.
3 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag zes jaar cel geëist tegen een 40-jarige man uit Vlissingen voor de verkrachting van een 15-jarig kwetsbaar meisje in juni vorig jaar. Hij bedreigde haar daarbij mogelijk met een vuurwapen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De internationale trein van Nederland naar Berlijn zal vanaf oktober via Hamburg rijden. Dat komt mede door langdurige werkzaamheden op het huidige traject tussen Hannover en Berlijn, meldt de NS. De ICE-trein zal er naar de Duitse hoofdstad een uur langer over doen en maar vier keer in plaats van vijf keer per dag rijden.
4 uur geleden