Rokers stoppen steeds vaker met behulp van medicijnen
UTRECHT (ANP) - Het gebruik van medicijnen op recept bij het stoppen met roken is tussen 2012 en 2017 met ongeveer 35 procent toegenomen. In 2017 deed ruim een derde van alle rokers in Nederland een poging om te stoppen met roken. Dat constateert het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG), dat een onderzoek liet uitvoeren.
Behalve vervangende middelen (zoals nicotinekauwgum en -pleisters) worden vooral de medicijnen varenicline en bupropion voorgeschreven. Vooral varenicline wordt vaak gebruikt. Ook het middel nortriptyline wordt voorgeschreven, maar is niet voor alle patiënten geschikt. Het wordt cliënten afgeraden die bijvoorbeeld een hartinfarct hebben gehad, aldus de medicijnautoriteit CBG.
"De afgelopen jaren zie ik steeds meer patiënten die bij mij langskomen voor hulp bij het stoppen met roken. Als huisarts adviseer ik altijd als eerste gedragsmatige ondersteuning bij stoppen met roken, aangevuld met eventueel nicotinevervangende middelen. Als laatste kijk ik of het nodig is om andere medicijnen voor te schrijven. Deze medicijnen kunnen echter ook bijwerkingen hebben, waarvan sommige ernstig zijn," aldus Janneke Belo, huisarts en collegelid bij het CBG.
Aan het onderzoek deden van 2012 tot en met 2017 elk jaar gemiddeld 315 huisartsenpraktijken mee, met in totaal gemiddeld een miljoen patiënten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een 57-jarige man uit Schagen (Noord-Holland) die terecht moest staan voor het seksueel misbruik van ten minste zeven minderjarigen, is dood in zijn cel gevonden in Nieuwegein. Dat bevestigt een woordvoerder van de rechtbank. De inhoudelijke behandeling van de strafzaak tegen de man begon maandagochtend bij de rechtbank op Schiphol en is nu voor onbepaalde tijd opgeschort.
13 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag celstraffen van achttien jaar geëist tegen Tayron Delgado M. (20) uit Amsterdam en Marouane van E. (21) uit Purmerend voor het doodschieten van de 19-jarige Even Henok uit Purmerend op 12 februari vorig jaar. Twee rivaliserende groepen spraken die avond af bij het station in Purmerend voor een gevecht. Een 19-jarige man uit Medemblik raakte daarbij ernstig gewond. Hij werd gestoken en raakte gewond door een kogel.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Universitair docent Harry Pettit, die de afgelopen jaren in het nieuws kwam door omstreden uitspraken over de Gaza-oorlog, vertrekt bij de Radboud Universiteit. Volgens de universiteit hebben ze dat "na een intensief traject van maanden" afgesproken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een slecht jaar voor de egel. Opvanglocaties stromen vol, organisaties wijzen naar het klimaat en groenbeleid.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zestien jaar cel geëist tegen de 61-jarige F.W. voor het ruim twintig jaar seksueel misbruiken en mishandelen van vier dochters. De moeder van de kinderen, de 59-jarige H.M., hoorde tien jaar cel eisen. Volgens het OM was zij betrokken bij het misbruik van de oudste dochter en maakte zij zich ook schuldig aan mishandelingen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - In het Spoorwegmuseum in Utrecht hebben twee schoolklassen maandagochtend de landelijke ontbijtweek geopend met het Nationaal Schoolontbijt. Zo'n 300.000 kinderen op 1500 scholen door het hele land ontbijten deze week samen in de klas. Met de ontbijtweek wil de organisatie "het belang van een gezonde start van de dag" op de kaart zetten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) gaat de komende weken controleren of zorgverzekeraars goede informatie geven over hun polissen. Consumenten kunnen vanaf woensdag een andere zorgverzekering afsluiten voor volgend jaar.
3 uur geleden