Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roker krijgt meer schadelijke stoffen binnen dan meetmethode ziet

Roker krijgt meer schadelijke stoffen binnen dan meetmethode ziet

BILTHOVEN (ANP) - Mensen die filtersigaretten roken, krijgen veel meer schadelijke stoffen binnen dan de officiële meetmethode registreert. De werkelijke hoeveelheid teer, nicotine en koolmonoxide in de rook kan tot meer dan vijftien keer zo hoog zijn. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft dat uitgerekend.

Het onderzoek werd uitgevoerd vanwege een rechtszaak die de Stichting Rookpreventie Jeugd had aangespannen. De stichting eist dat de toezichthouder, de NVWA, optreedt tegen de verkoop van sigaretten. De eisers zeggen dat rokers meer schadelijke stoffen binnenkrijgen dan officieel geregistreerd, en daarin krijgen ze nu gelijk.

De overheid gebruikt de zogeheten ISO-methode om de gevaarlijke stoffen bij sigaretten te meten. De eisers willen dat de overheid overstapt naar een andere manier van meten. Die wordt WHO Intense genoemd en is ontwikkeld door de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. Bij die methode neemt een machine vaker een hijs. Ook worden de ventilatiegaatjes in het filter dichtgehouden. Dat gebeurt in het echt ook, omdat mensen daar bij het roken hun vingers of lippen op hebben. "Zo bootst de WHO Intense-methode het gedrag van een roker beter na", aldus het RIVM.

Filtersigaretten

Het instituut wil nu ook dat de ISO-methode wordt afgeschaft en dat de overheid overstapt op WHO Intense.

Het RIVM heeft onderzoek gedaan naar alle filtersigaretten die in Nederland te koop zijn, waaronder veel verkochte merken als Lucky Strike, Marlboro en Gauloises. Sigarettenrook mag maximaal 10 milligram teer, 10 milligram koolmonoxide en 1 milligram nicotine bevatten. Bij alle merken krijgen mensen meer teer en koolmonoxide binnen dan wettelijk toegestaan. Bij nicotine blijven drie merken binnen de grens.

Meer uit Gezond

Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

55 minuten geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

2 dagen geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

6 dagen geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

1 week geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

1 week geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

2 weken geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

2 weken geleden