Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roker krijgt meer schadelijke stoffen binnen dan meetmethode ziet

Roker krijgt meer schadelijke stoffen binnen dan meetmethode ziet

BILTHOVEN (ANP) - Mensen die filtersigaretten roken, krijgen veel meer schadelijke stoffen binnen dan de officiële meetmethode registreert. De werkelijke hoeveelheid teer, nicotine en koolmonoxide in de rook kan tot meer dan vijftien keer zo hoog zijn. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft dat uitgerekend.

Het onderzoek werd uitgevoerd vanwege een rechtszaak die de Stichting Rookpreventie Jeugd had aangespannen. De stichting eist dat de toezichthouder, de NVWA, optreedt tegen de verkoop van sigaretten. De eisers zeggen dat rokers meer schadelijke stoffen binnenkrijgen dan officieel geregistreerd, en daarin krijgen ze nu gelijk.

De overheid gebruikt de zogeheten ISO-methode om de gevaarlijke stoffen bij sigaretten te meten. De eisers willen dat de overheid overstapt naar een andere manier van meten. Die wordt WHO Intense genoemd en is ontwikkeld door de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. Bij die methode neemt een machine vaker een hijs. Ook worden de ventilatiegaatjes in het filter dichtgehouden. Dat gebeurt in het echt ook, omdat mensen daar bij het roken hun vingers of lippen op hebben. "Zo bootst de WHO Intense-methode het gedrag van een roker beter na", aldus het RIVM.

Filtersigaretten

Het instituut wil nu ook dat de ISO-methode wordt afgeschaft en dat de overheid overstapt op WHO Intense.

Het RIVM heeft onderzoek gedaan naar alle filtersigaretten die in Nederland te koop zijn, waaronder veel verkochte merken als Lucky Strike, Marlboro en Gauloises. Sigarettenrook mag maximaal 10 milligram teer, 10 milligram koolmonoxide en 1 milligram nicotine bevatten. Bij alle merken krijgen mensen meer teer en koolmonoxide binnen dan wettelijk toegestaan. Bij nicotine blijven drie merken binnen de grens.

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 uur geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

1 dag geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

1 dag geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

2 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

4 dagen geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

4 dagen geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

5 dagen geleden