Roest pakt zilver op 5000 meter, goud voor Zweed Van der Poel
EIJING (ANP) - Patrick Roest heeft bij de Winterspelen van Beijing zilver veroverd op de 5000 meter. De 26-jarige schaatser uit Lekkerkerk kwam in de vijfde rit in de National Speed Skating Oval in de Chinese hoofdstad tot 6.09,31 en moest met die tijd alleen de Zweed Nils van der Poel voor zich dulden. De 25-jarige wereldrecordhouder reed in de slotrit 6.08,84 en greep het goud. Het brons ging naar de Noor Hallgeir Engebraten (6.09,88).
Drievoudig olympisch kampioen Sven Kramer eindigde in de laatste 5000 meter uit zijn carrière als negende. De 35-jarige Fries moest al in de eerste rit rijden en kwam tot 6.17,04. Jorrit Bergsma kon in het zesde paar niet aan de tijd van Roest tippen en was al kansloos voor de medailles. Hij werd vijfde met 6.13,18.
Van der Poel is de eerste Zweedse schaatser sinds Thomas Gustafson bij de Spelen van Calgary in 1988 die goud pakt. Gustafson won de 5000 meter twee keer, in 1984 en in 1988.
1998
Sinds 1998 is het pas de tweede keer dat de Nederlandse schaatsers bij de Olympische Spelen de 5000 meter niet winnen. Alleen Chad Hedrick in 2006 doorbrak de Nederlandse hegemonie op deze afstand. Daarna was Kramer drie keer overtuigend de beste.
Roest wist in zijn rit tegen de Italiaan Andrea Giovannini na twee ronden in de 29 seconden te versnellen en hield met een vlak schema zicht op een tijd onder de tot dan toe snelste tijd van Engebraten. In de laatste twee ronden kreeg Roest het echter zwaar en kon hij het tempo niet meer vasthouden. Met een van pijn vertrokken gezicht kwam hij over de finish in 6.09,31, net onder de tijd van de Noor en onder het olympisch record van Kramer uit 2018.
Van der Poel leek lang tijdens zijn rit niet onder de tijd van Roest te kunnen komen en het ging ook niet zo gemakkelijk als in zijn eerdere ritten dit seizoen. Hij wist echter dat de rondetijden van de Nederlander in de laatste ronden waren opgelopen. Pas in de slotronde was de Zweed virtueel net iets sneller dan de Nederlander en greep hij alsnog het goud.
Meer uit Sport
ROTTERDAM (ANP) - De Noorse handbalsters zijn voor de vijfde keer wereldkampioen geworden. De Scandinavische ploeg won in een volgepakt Ahoy in Rotterdam de finale van Duitsland met 23-20. De wedstrijd ging gelijk op en was spannend tot de slotfase, toen Noorwegen dankzij twee treffers van Malin Aune drie doelpunten voorsprong nam. Henny Reistad was de Noorse troef in de tweede helft met vijf treffers.
8 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Shorttracker Sjinkie Knegt beëindigt zijn loopbaan. Dat meldt schaatsbond KNSB in een persbericht. De 36-jarige Knegt heeft al langere tijd last van een bilblessure en plaatsing voor de komende Olympische Spelen in Milaan zit er daardoor niet in.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Handbalsters Lois Abbingh en Estavana Polman hadden graag met een bronzen medaille afscheid genomen van het Nederlands team, maar een trots gevoel over het 'knokken en vechten tot het einde' van Oranje verdrong de teleurstelling.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De handbalsters hebben het WK voor eigen publiek in Rotterdam niet kunnen afsluiten met de bronzen medaille. Het team van de Zweedse bondscoach Henrik Signell verloor in een spannende troostfinale na verlenging met 33-31 van Frankrijk. Het betekent dat routiniers Estavana Polman en Lois Abbingh afscheid nemen als internationals zonder medaille.
11 uur geledenHAMAR (ANP) - Jordan Stolz heeft bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in het Noorse Hamar ook de tweede 500 meter gewonnen. De ongenaakbare Amerikaan moest wel tot het uiterste gaan om de Pool Damian Zurek te verslaan. Het verschil op de meet bleek één duizendste van een seconde in het voordeel van Stolz. Beiden kregen 34,14 als tijd achter hun naam.
12 uur geledenNAMEN (ANP) - Lucinda Brand heeft in het Belgische Namen de vierde veldrit om de wereldbeker gewonnen. De Dordtse van Baloise Glowi Lions ging er al in de eerste ronde vandoor en werd door haar concurrentes niet meer teruggezien. Haar landgenote Aniek van Alphen finishte als tweede. De Française Amandine Fouquenet werd derde.
13 uur geledenHAMAR (ANP) - Schaatser Metodej Jilek heeft bij de wereldbekerwedstrijd in Hamar de 5000 meter gewonnen. De 19-jarige Tsjech deed dat op overtuigende wijze en verbeterde het baanrecord van Sven Kramer (6.09,74) uit februari 2009 tot 6.07,58.
1 dag geleden