Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roermond werkt aan eerherstel voor in 17e eeuw vermoorde heksen

Roermond werkt aan eerherstel voor in 17e eeuw vermoorde heksen

ROERMOND (ANP) - De gemeente Roermond wil inwoners die vier eeuwen geleden als heks vermoord zijn, alsnog eren. De gemeente gaat hierover in overleg met organisaties die zich bezig houden met erfgoed. Dat schrijft burgemeester Rianne Donders aan de raadsfractie van D66.

D66 had een lans gebroken voor eerherstel van de Roermondse heksen, mensen die volledig onschuldig werden gemarteld en vermoord. In 1613 en 1614 werden in Roermond en omgeving minstens 75 mensen beschuldigd van hekserij en door marteling en verbranding omgebracht, aldus Donders. "Een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van onze stad. Nergens anders in Nederland zijn in korte tijd zoveel vermeende heksen voor het gerecht gebracht en terechtgesteld als in Roermond en omgeving."

De burgemeester noemt het afschuwelijk wat er is gebeurd. "Onschuldige mensen, voornamelijk vrouwen, werden volledig ten onrechte vervolgd en ter dood veroordeeld voor iets (hekserij) wat ze nooit hadden kunnen doen. Het is een onderdeel van ons verleden waaraan we niet voorbij kunnen en mogen gaan", aldus Donders.

'Heksentoren'

De stad bood in 2006 al excuses aan voor de heksenprocessen in de zeventiende eeuw. De gemeente wil het eerherstel vorm geven in overleg met erfgoedorganisaties Rura en Stichting Ruimte en wil op twee plaatsen aandacht schenken aan de heksenvervolgingen: op de Galgenberg, waar de tot heks veroordeelden verbrand werden en bij de eeuwenoude Rattentoren, tot diep in de negentiende eeuw Heksentoren genoemd. De Rattentoren was de gevangenis waar de verhoren plaatsvonden. Nu is daar niets wat aan die heksenprocessen herinnert, schrijft de burgemeester.

Verder denkt de gemeente aan een straatnaam en wil zij initiatieven van scholen ondersteunen "mede vanwege de parallellen die met het heden gemaakt kunnen worden".

D66 had er op gewezen dat het Schotse parlement vorig jaar gratie verleende aan de 3837 mensen die daar tussen 1563 en 1736 zijn gedood vanwege beschuldiging van hekserij. Keulen heeft in 2012 alle veroordeelde heksen eerherstel gegeven. D66 wilde ook in Roermond een postuum eerherstel, maar de gemeente gaat een stap verder en wil in de openbare ruimte aandacht schenken aan dit onderdeel van de plaatselijke geschiedenis.

Meer uit Politiek

Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

1 dag geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

1 dag geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

1 dag geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

1 dag geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

1 dag geleden
Minister belooft alleen bij uitzondering asielkind op te sluiten

DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.

2 dagen geleden
Minister: andere gemeenten nodig voor oplossing Hardenberg

DEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."

2 dagen geleden