Roep om vertrek Britse parlementsvoorzitter om Gazadebat
LONDEN (ANP) - De positie van de Britse Lagerhuisvoorzitter Lindsay Hoyle staat onder druk na een chaotisch verlopen debat over een wapenstilstand in de Gazastrook. Tientallen parlementariërs hebben al het vertrouwen in de voorzitter opgezegd. Het voormalige Labourlid zag zich genoodzaakt om excuses aan te bieden.
De ophef ontstond toen oppositiepartij SNP woensdag aan de beurt was om moties in te dienen. De Schotse partij wilde een stemming over een oproep voor een "onmiddellijke wapenstilstand" in Gaza. Hoyle brak volgens de BBC met de traditie door het parlement eerst te laten stemmen over een amendement van Labour over het SNP-voorstel. Critici vonden dat de 'speaker' zijn voormalige partij voortrok. Politici van de regerende Conservatieve Partij en de SNP verlieten woedend de zaal.
Zeker 59 parlementariërs zegden vervolgens het vertrouwen in Hoyle op. Dat aantal kan nog verder oplopen. De SNP zegt dat Hoyle heeft "samengespannen" met Labourleider Keir Starmer. De kritiek vanuit de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak luidt dat de voorzitter "onder druk is gezet" door zijn voormalige partij. De voorzitter wordt geacht volledig onpartijdig te zijn.
Labourleider Starmer ontkende dat hij zich ongepast heeft gedragen. "Ik heb de voorzitter op geen enkele manier bedreigd", beklemtoonde hij volgens Sky News. "Ik heb hem simpelweg opgeroepen te zorgen dat we een zo breed mogelijke discussie hebben."
Meer uit Buitenland
PLYMOUTH (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft geweigerd om in te grijpen in de geruchtmakende moordzaak van Lindsay Clancy, die heeft toegegeven dat ze haar drie kinderen heeft gedood. De advocaat van Clancy eiste de vervanging van een jurylid dat dwars zou liggen, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het eeuwenoude Tapijt van Bayeux heeft tijdens de overplaatsing van Frankrijk naar het Verenigd Koninkrijk geen grote schade opgelopen. Volgens de Franse minister van Cultuur zijn er bij het transport twee draadjes gebroken, maar dat is niet zichtbaar.
1 uur geledenLHASA (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingsramp in het Himalayagebergte is in Tibet is gestegen naar 31. Ook worden nog 531 mensen vermist, meldt staatspersbureau Xinhua.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Eurocommissaris voor EU-uitbreiding Marta Kos annuleert haar bezoek aan Servië dat voor september stond gepland, schrijft ze op X. Zij neemt dit besluit naar eigen zeggen vanwege "de verheerlijking" rond de dood van de voor genocide veroordeelde Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladić.
3 uur geledenPRAAG (ANP/AFP) - De Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken ligt onder vuur doordat hij onder vreemde omstandigheden meedeed aan een nepinterview. Een activistische groep deelde beelden waarop te zien is hoe minister Petr Macinka tegenover een man zit die een bivakmuts en zonnebril draagt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt een half miljoen euro extra beschikbaar voor hulp aan Nepal, heeft ze vrijdag bekendgemaakt. Het extra geld wordt toegevoegd aan het Noodfonds voor Rampenbestrijding van de Internationale Federatie van Rode Kruis en Rode Halve Maan. Lokaal werkende teams kunnen van daaruit getroffenen helpen met spullen waar dringende behoefte aan is.
5 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Het dodental doordat voor de kust van Noord-Cyprus afgelopen weekend een hogesnelheidsveer is gezonken, is verder opgelopen. Reddingswerkers hebben vrijdagochtend de lichamen van twee vrouwen geborgen, waardoor het aantal doden nu op twaalf staat. Nog zestien mensen worden vermist, melden de autoriteiten.
5 uur geleden