Roep om vertrek Britse parlementsvoorzitter om Gazadebat
LONDEN (ANP) - De positie van de Britse Lagerhuisvoorzitter Lindsay Hoyle staat onder druk na een chaotisch verlopen debat over een wapenstilstand in de Gazastrook. Tientallen parlementariërs hebben al het vertrouwen in de voorzitter opgezegd. Het voormalige Labourlid zag zich genoodzaakt om excuses aan te bieden.
De ophef ontstond toen oppositiepartij SNP woensdag aan de beurt was om moties in te dienen. De Schotse partij wilde een stemming over een oproep voor een "onmiddellijke wapenstilstand" in Gaza. Hoyle brak volgens de BBC met de traditie door het parlement eerst te laten stemmen over een amendement van Labour over het SNP-voorstel. Critici vonden dat de 'speaker' zijn voormalige partij voortrok. Politici van de regerende Conservatieve Partij en de SNP verlieten woedend de zaal.
Zeker 59 parlementariërs zegden vervolgens het vertrouwen in Hoyle op. Dat aantal kan nog verder oplopen. De SNP zegt dat Hoyle heeft "samengespannen" met Labourleider Keir Starmer. De kritiek vanuit de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak luidt dat de voorzitter "onder druk is gezet" door zijn voormalige partij. De voorzitter wordt geacht volledig onpartijdig te zijn.
Labourleider Starmer ontkende dat hij zich ongepast heeft gedragen. "Ik heb de voorzitter op geen enkele manier bedreigd", beklemtoonde hij volgens Sky News. "Ik heb hem simpelweg opgeroepen te zorgen dat we een zo breed mogelijke discussie hebben."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Bij de grootschalige protesten in Frankrijk zijn zaterdag bijna duizend mensen aangehouden, meldt minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Toch zijn de meeste demonstraties volgens hem goed verlopen. Vorige week liepen de betogingen nog uit op zware rellen en de regering had een grote politiemacht ingezet om te voorkomen dat dat weer zou gebeuren.
2 uur geledenROME (ANP) - Italiaanse demonstranten zijn zaterdag het wereldberoemde oud-Romeinse amfitheater Colosseum in Rome binnengedrongen. In Italië wordt in meerdere steden gedemonstreerd, waarbij dat in een aantal gevallen tot confrontaties met de politie leidt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie meldt dat 110.000 mensen hebben deelgenomen aan de grote protestmars in Parijs. Die demonstratie zou tot nu toe "kalm" zijn verlopen. In andere Franse steden is de situatie al wel onrustig en grijpt de politie in.
4 uur geledenORLÉANS (ANP) - Jordan Bardella is met 98,98 procent herkozen als voorzitter van de Franse rechtsradicale politieke partij Rassemblement National (RN). Hij was de enige kandidaat.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft in meerdere steden ingegrepen bij protesten. Onder meer in Lyon, Lille, Toulouse, Nantes en Nice is traangas ingezet. In die laatste twee steden gebruikte de politie volgens Le Parisien ook een waterkanon.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel is het bij grote jongerenprotesten uitgelopen op confrontaties tussen de politie en de betogers. Volgens persbureau Belga wordt de sfeer steeds grimmiger. De politie heeft inmiddels een waterkanon en traangas ingezet.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept op tot eenheid binnen zusterpartijen CDU en CSU en zweert nog steeds elke vorm van samenwerking met de rechtsradicale Alternative für Deutschland (AfD) af. Ook waarschuwt hij voor de "continue dreiging vanuit Rusland".
7 uur geleden