Roemenië helpt onderzoek naar oorlogsmisdaden in Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Roemenië sluit zich als zevende land aan bij een internationaal onderzoek naar oorlogsmisdaden die gepleegd zijn tijdens de oorlog in Oekraïne. Het gezamenlijke onderzoeksteam (JIT) bestond al uit Oekraïne, Polen, Estland, Letland, Litouwen en Slowakije. Het bestaat verder uit het Internationaal Strafhof en wordt ondersteund door EU-orgaan Eurojust.
De Roemeense procureur-generaal Gabriela Scutea tekende donderdag op het hoofdkantoor van Eurojust in Den Haag een verklaring voor deelname aan het JIT. De samenwerking moet helpen om verdachten te vervolgen.
Rusland viel eind februari buurland Oekraïne binnen. Sindsdien zijn berichten naar buiten gekomen over massagraven, standrechtelijke executies en verkrachtingen door Russische militairen.
Nederland stuurde in mei enkele tientallen marechaussees naar Oekraïne om bij het onderzoek te helpen. Ze zochten voor het Internationaal Strafhof ongeveer twee weken lang naar sporen en bewijzen van oorlogsmisdaden. In augustus kondigde het ministerie van Defensie aan dat dit en volgend jaar nog drie keer een forensisch team naar Oekraïne gaat om bewijzen te verzamelen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
4 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
9 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
15 uur geleden