Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roemenië handhaaft uitslag 1e ronde presidentsverkiezing

Roemenië handhaaft uitslag 1e ronde presidentsverkiezing

BOEKAREST (ANP/RTR) - Het Roemeense hooggerechtshof heeft de uitslagen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen van 24 november bekrachtigd, en bevestigt dat de tweede ronde op 8 december is. De verrassende uitslagen van de eerste ronde veroorzaakten klachten en een hertelling van de stembiljetten in opdracht van de opperrechters. Dat leverde geen nieuwe resultaten op. Volgens de kiescommissie zijn er geen grote verschillen in het aantal stembussen aangetroffen en zijn dus dezelfde twee kandidaten door naar de tweede ronde.

Vorige week won de nationalistische en pro-Russische onafhankelijke kandidaat Calin Georgescu, die in de meeste peilingen niet eens in de top vijf verscheen. Hij gaat naar de tweede beslissende ronde samen met de centrumrechtse politica Elena Lasconi die in de eerste ronde ruim 19 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. De winnaar, Georgescu kreeg bijna 23 procent. Een van de twee wordt de opvolger van de conservatieve christendemocratische president Klaus Werner Iohannis. Hij werd in 2014 gekozen tot staatshoofd en in 2019 herkozen. Hij mocht van de grondwet niet voor een derde keer meedoen aan presidentsverkiezingen

Te midden van de presidentsverkiezingen vonden in Roemenië zondag ook de parlementsverkiezingen plaats. Die werden gewonnen door de sociaaldemocraten. De pro-Europese partijen hebben een meerderheid in het parlement behaald, maar rechts-radicale en nationalistische partijen hebben wel terrein gewonnen. De rechts-radicale AUR werd de tweede partij van het land. De nieuwe president benoemt een premier.

Meer uit Buitenland

Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

3 uur geleden
Buitenlandse journalist ontvoerd in Irak

BAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.

3 uur geleden
VN: zeker 70 doden door bendegeweld in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.

3 uur geleden
Rechter VS legt bouw balzaal Witte Huis tijdelijk stil

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.

3 uur geleden
VN-mensenrechtenchef wil dat Israël doodstrafwet intrekt

GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.

4 uur geleden
President: Iran heeft 'noodzakelijke wil' om oorlog te beëindigen

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een "noodzakelijke wil" om de oorlog met Israël en de Verenigde Staten te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen. Dat heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gezegd in een telefoongesprek met de voorzitter van EU-leiders António Costa.

4 uur geleden
Frankrijk 'verbaasd' over bericht Trump over weigeren vliegtuigen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.

6 uur geleden