Roemenië handhaaft uitslag 1e ronde presidentsverkiezing
BOEKAREST (ANP/RTR) - Het Roemeense hooggerechtshof heeft de uitslagen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen van 24 november bekrachtigd, en bevestigt dat de tweede ronde op 8 december is. De verrassende uitslagen van de eerste ronde veroorzaakten klachten en een hertelling van de stembiljetten in opdracht van de opperrechters. Dat leverde geen nieuwe resultaten op. Volgens de kiescommissie zijn er geen grote verschillen in het aantal stembussen aangetroffen en zijn dus dezelfde twee kandidaten door naar de tweede ronde.
Vorige week won de nationalistische en pro-Russische onafhankelijke kandidaat Calin Georgescu, die in de meeste peilingen niet eens in de top vijf verscheen. Hij gaat naar de tweede beslissende ronde samen met de centrumrechtse politica Elena Lasconi die in de eerste ronde ruim 19 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. De winnaar, Georgescu kreeg bijna 23 procent. Een van de twee wordt de opvolger van de conservatieve christendemocratische president Klaus Werner Iohannis. Hij werd in 2014 gekozen tot staatshoofd en in 2019 herkozen. Hij mocht van de grondwet niet voor een derde keer meedoen aan presidentsverkiezingen
Te midden van de presidentsverkiezingen vonden in Roemenië zondag ook de parlementsverkiezingen plaats. Die werden gewonnen door de sociaaldemocraten. De pro-Europese partijen hebben een meerderheid in het parlement behaald, maar rechts-radicale en nationalistische partijen hebben wel terrein gewonnen. De rechts-radicale AUR werd de tweede partij van het land. De nieuwe president benoemt een premier.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
2 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
5 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
5 uur geleden