Roemenië handhaaft uitslag 1e ronde presidentsverkiezing
BOEKAREST (ANP/RTR) - Het Roemeense hooggerechtshof heeft de uitslagen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen van 24 november bekrachtigd, en bevestigt dat de tweede ronde op 8 december is. De verrassende uitslagen van de eerste ronde veroorzaakten klachten en een hertelling van de stembiljetten in opdracht van de opperrechters. Dat leverde geen nieuwe resultaten op. Volgens de kiescommissie zijn er geen grote verschillen in het aantal stembussen aangetroffen en zijn dus dezelfde twee kandidaten door naar de tweede ronde.
Vorige week won de nationalistische en pro-Russische onafhankelijke kandidaat Calin Georgescu, die in de meeste peilingen niet eens in de top vijf verscheen. Hij gaat naar de tweede beslissende ronde samen met de centrumrechtse politica Elena Lasconi die in de eerste ronde ruim 19 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. De winnaar, Georgescu kreeg bijna 23 procent. Een van de twee wordt de opvolger van de conservatieve christendemocratische president Klaus Werner Iohannis. Hij werd in 2014 gekozen tot staatshoofd en in 2019 herkozen. Hij mocht van de grondwet niet voor een derde keer meedoen aan presidentsverkiezingen
Te midden van de presidentsverkiezingen vonden in Roemenië zondag ook de parlementsverkiezingen plaats. Die werden gewonnen door de sociaaldemocraten. De pro-Europese partijen hebben een meerderheid in het parlement behaald, maar rechts-radicale en nationalistische partijen hebben wel terrein gewonnen. De rechts-radicale AUR werd de tweede partij van het land. De nieuwe president benoemt een premier.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft scherpe kritiek geuit op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om invoerheffingen op te leggen in het geschil over Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Ze zei dat Europa niet zal toegeven aan druk.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De VS moeten ophouden met het intimideren van bondgenoten, stelt de centrumrechtse EVP, de grootste partij in het Europees Parlement. De relatie tussen de VS en EU moet gebaseerd zijn op wederzijds respect, zegt Europarlementariër Andrzej Halicki, vicevoorzitter van de EVP-fractie voor Buitenlandse Zaken. "Chantage is een onaanvaardbaar politiek instrument."
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
3 uur geledenLJUBLJANA (ANP/DPA/BELGA) - Ook Slovenië gaat meedoen aan de missie van Europese landen op Groenland, deel van het Deense koninkrijk. De mededeling komt na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen deelnemers zoals Nederland.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben na wrakstukken ook een lichaam gevonden na een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Er wordt nog gezocht naar de negen andere inzittenden.
4 uur geleden