Roemenië handhaaft uitslag 1e ronde presidentsverkiezing
BOEKAREST (ANP/RTR) - Het Roemeense hooggerechtshof heeft de uitslagen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen van 24 november bekrachtigd, en bevestigt dat de tweede ronde op 8 december is. De verrassende uitslagen van de eerste ronde veroorzaakten klachten en een hertelling van de stembiljetten in opdracht van de opperrechters. Dat leverde geen nieuwe resultaten op. Volgens de kiescommissie zijn er geen grote verschillen in het aantal stembussen aangetroffen en zijn dus dezelfde twee kandidaten door naar de tweede ronde.
Vorige week won de nationalistische en pro-Russische onafhankelijke kandidaat Calin Georgescu, die in de meeste peilingen niet eens in de top vijf verscheen. Hij gaat naar de tweede beslissende ronde samen met de centrumrechtse politica Elena Lasconi die in de eerste ronde ruim 19 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. De winnaar, Georgescu kreeg bijna 23 procent. Een van de twee wordt de opvolger van de conservatieve christendemocratische president Klaus Werner Iohannis. Hij werd in 2014 gekozen tot staatshoofd en in 2019 herkozen. Hij mocht van de grondwet niet voor een derde keer meedoen aan presidentsverkiezingen
Te midden van de presidentsverkiezingen vonden in Roemenië zondag ook de parlementsverkiezingen plaats. Die werden gewonnen door de sociaaldemocraten. De pro-Europese partijen hebben een meerderheid in het parlement behaald, maar rechts-radicale en nationalistische partijen hebben wel terrein gewonnen. De rechts-radicale AUR werd de tweede partij van het land. De nieuwe president benoemt een premier.
Meer uit Buitenland
NIAMEY (ANP) - In de vroege ochtend van donderdag waren aanhoudende schotenwisselingen en luide explosies te horen nabij de internationale luchthaven van Niamey in Niger, aldus een getuige van persbureau Reuters. Op X verspreide video's tonen dat de nachtelijke skyline lijkt te worden verlicht door geweervuur, al is niet duidelijk hoe actueel die beelden zijn.
8 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP) - Mexico gaat door met het leveren van ruwe olie aan Cuba. President Claudia Sheinbaum beschouwt de olie-export naar Cuba als "humanitaire hulp", zei ze woensdag tegen verslaggevers. "Die hulp gaat door, net als aan andere landen", zei ze.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.
4 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - De FBI heeft een huiszoeking gedaan bij een verkiezingskantoor in Fulton County, Georgia. Deze zou verband houden met herhaalde beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump over verkiezingsfraude bij de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider heeft na een ontmoeting met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio uitgehaald naar de machtshebbers in Venezuela. "We hebben het over criminelen. Ze hebben opzettelijk mensen vermoord. Ze hebben ervoor gezorgd dat een derde van onze bevolking ons land heeft verlaten en is gevlucht", zei Nobelprijswinnares María Corina Machado in Washington tegen de pers.
5 uur geledenBERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
8 uur geleden