Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roemeense sociaaldemocraten lijken verkiezingen te winnen

Roemeense sociaaldemocraten lijken verkiezingen te winnen

BOEKAREST (ANP) - De parlementsverkiezing in Roemenië lijkt een overwinning voor de sociaaldemocratische oppositie (PSD) op te leveren. Met 50 procent van de stemmen geteld staat de PSD op 30 procent, terwijl de regerende liberalen van de pro-Europese premier Ludovic Orban (PNL) het met 25 procent van de stemmen moeten doen. De eerste peilingen na het sluiten van de stembussen gingen nog uit van een nek-aan-nekrace tussen beide partijen.

De PSD zal echter geen bondgenoten hebben in het nieuwe parlement en president Klaus Iohannis - lang een PSD-vijand - heeft gezegd dat hij niet zou toestaan ​​dat de partij terugkeert naar de regering tijdens zijn huidige termijn, die afloopt in 2024.

Nadat uit een eerdere exitpoll bleek dat de PSD een onverwacht goed resultaat neerzette, zei PSD-leider Marcel Ciolacu: "Ik verwacht het aftreden van Orban, daar hebben Roemenen om gevraagd met hun stemmen."

Om een stabiele nieuwe regering te vormen heeft Orban hoe dan coalitiepartners nodig. Daarvoor komt als eerste de centrumalliantie USR-Plus in aanmerking, die nu op 15 procent uitkomt en eveneens EU-gezind is. Hij kan ook een bondgenootschap sluiten met de UDMR-partij die een Hongaarse minderheid vertegenwoordigt en op weg lijkt naar 6 procent. Deze partij heeft eerder aangegeven met de liberalen te willen samenwerken.

De opkomst viel tegen. Van de 18 miljoen stemgerechtigde Roemenen kwam naar schatting hooguit een derde opdagen. Als belangrijkste oorzaak werd genoemd de om zich heen grijpende corona-epidemie. Die noodzaakte tot strenge veiligheidsmaatregelen als mondkapjes dragen, afstand houden en desinfecteren. Ook de groeiende afkeer van de politieke elite speelde een voorname rol.

Volgens de kiesraad waren Roemenen in het buitenland enthousiaster om hun stem uit te brengen; 200.000 expats hadden dat tot zondagmiddag laat gedaan, twee keer zoveel als vier jaar geleden.

Meer uit Buitenland

Vermeende schutter Bondi Beach verschijnt in rechtszaal

SYDNEY (ANP) - De man die ervan wordt beschuldigd het vuur te hebben geopend op een joodse viering op Bondi Beach in Sydney, is maandag voor het eerst in de rechtszaal verschenen. De 24-jarige Naveed Akram was via een videoverbinding te zien.

3 uur geleden
Dode bij lawine in Italiaanse Alpen, twee gewonden

COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.

18 uur geleden
Regering Israël akkoord met omstreden plannen Westoever

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.

18 uur geleden
Rubio: VS plaatsen geen vraagtekens bij Navalny-onderzoek

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.

18 uur geleden
Oekraïense oud-minister bij grens opgepakt tijdens vluchtpoging

KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.

21 uur geleden
Buitenlandchef: EU wil Oekraïne nog geen toetredingsdatum geven

MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.

21 uur geleden
Meer dan 10 doden in Gaza door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.

22 uur geleden