Roemeense militairen vinden weer stukjes van Russische drone
PLAURU (ANP) - Roemeense militairen hebben aan de Roemeense kant van de benedenloop van de rivier de Donau opnieuw stukjes van een waarschijnlijk Russische drone gevonden. Plaatselijke media melden dat het weer bij Plauru is, een gehucht dat aan de Donau en tegenover de Oekraïense rivierhaven Izmajil ligt.
President Klaus Iohannis heeft het een onaanvaardbare schending van het nationale luchtruim genoemd en belde er met NAVO-chef Jens Stoltenberg over. Volgens Iohannis is de bevolking van de grensstreek in gevaar. Afgelopen woensdag zijn er ook wrakstukken van drones gevonden. Het was mogelijk een Russische verkenningsdrone.
De NAVO ziet het niet als een doelgerichte aanval op het grondgebied van de lidstaten. Rusland bestookt vaak de Oekraïense rivierhavens, nu die erg belangrijk zijn geworden. Er is heel veel scheepvaartverkeer sinds de internationale overeenkomst waarmee Oekraïne ondanks de oorlog over de Zwarte Zee landbouwproducten kon uitvoeren vanuit bijvoorbeeld de haven Odesa in juli door Rusland is opgezegd. Belangrijke Oekraïense havens aan de Zwarte Zee zijn daarmee onbruikbaar. Maar de rivierhavens, circa 200 kilometer ten zuiden van Odesa, zijn mede door de nabijheid van Roemenië nog wel in gebruik. Schepen die naar die havens gaan, hoeven niet langs Russische wateren en varen van de Bosporus langs Bulgarije en Roemenië.
Roemenië neemt ondertussen maatregelen om de bevolking aan de Oekraïense grens te beschermen. De regering wil schuilkelders bouwen tegen eventuele nieuwe bedreigingen uit de lucht. Bovendien komt er een nieuw waarschuwingssysteem voor luchtaanvallen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
6 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
13 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
14 uur geleden