Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roemeense kandidaat Georgescu: verkiezingsuitspraak hof is coup

Roemeense kandidaat Georgescu: verkiezingsuitspraak hof is coup

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu heeft de uitspraak van het hooggerechtshof een "coup" genoemd. Dat deed hij in een verklaring aan nieuwszender Realitatea TV. Ook zei hij in een videoboodschap dat de democratie "onder vuur ligt". Het hof oordeelde vrijdag dat de presidentsverkiezingen over moeten na Russische inmenging tijdens de verkiezingscampagne.

De partijloze en pro-Russische Georgescu kreeg tijdens de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op 24 november verrassend de meeste stemmen. Zondag zou de tweede ronde plaatsvinden waarin Georgescu het zou opnemen tegen de pro-Europese Elena Lasconi, maar die gaat door de uitspraak van het hof niet door.

Volgens de Roemeense veiligheidsraad is het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit geweest van "Russische hybride aanvallen". Vooral op TikTok zou er veel aandacht zijn geweest voor Georgescu, terwijl hij zelf beweerde geen geld te hebben uitgegeven.

Onwettig

Ook Lasconi noemde de uitspraak van het hof onder meer onwettig en immoreel. De sociaaldemocratische premier Marcel Ciolacu is wel blij met het besluit en sprak van de "enige juiste oplossing". Huidig president Klaus Iohannis zei vrijdag aan te blijven tot een opvolger is gekozen.

Rusland heeft de beschuldigingen van inmenging in de verkiezingscampagne tegengesproken.

Meer uit Buitenland

Xi waarschuwt Trump voor conflict over Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.

58 minuten geleden
Overleg Trump en Xi na ruim twee uur voorbij

BEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.

1 uur geleden
Burgemeester Kyiv: grote aanval op hoofdstad

KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.

3 uur geleden
Trump en Xi starten ontmoeting in Beijing met handdruk

BEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.

3 uur geleden
Minister: Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer

HAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.

3 uur geleden
Rubio: VS zetten bij Straat van Hormuz in op hulp van China

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.

6 uur geleden
Kinderboekschrijfster die haar man vergiftigde krijgt levenslang

PARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.

6 uur geleden