Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Roemeense kandidaat Georgescu: verkiezingsuitspraak hof is coup

Roemeense kandidaat Georgescu: verkiezingsuitspraak hof is coup

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu heeft de uitspraak van het hooggerechtshof een "coup" genoemd. Dat deed hij in een verklaring aan nieuwszender Realitatea TV. Ook zei hij in een videoboodschap dat de democratie "onder vuur ligt". Het hof oordeelde vrijdag dat de presidentsverkiezingen over moeten na Russische inmenging tijdens de verkiezingscampagne.

De partijloze en pro-Russische Georgescu kreeg tijdens de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op 24 november verrassend de meeste stemmen. Zondag zou de tweede ronde plaatsvinden waarin Georgescu het zou opnemen tegen de pro-Europese Elena Lasconi, maar die gaat door de uitspraak van het hof niet door.

Volgens de Roemeense veiligheidsraad is het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit geweest van "Russische hybride aanvallen". Vooral op TikTok zou er veel aandacht zijn geweest voor Georgescu, terwijl hij zelf beweerde geen geld te hebben uitgegeven.

Onwettig

Ook Lasconi noemde de uitspraak van het hof onder meer onwettig en immoreel. De sociaaldemocratische premier Marcel Ciolacu is wel blij met het besluit en sprak van de "enige juiste oplossing". Huidig president Klaus Iohannis zei vrijdag aan te blijven tot een opvolger is gekozen.

Rusland heeft de beschuldigingen van inmenging in de verkiezingscampagne tegengesproken.

Meer uit Buitenland

President Brazilië hekelt Veiligheidsraad en Trump

BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.

1 uur geleden
Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

1 uur geleden
Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

2 uur geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

2 uur geleden
Franse actrice Nathalie Baye (77) overleden

PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.

4 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz weer volgens leger

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.

5 uur geleden
Iran opent deel luchtruim in oosten van het land

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.

5 uur geleden