Roemeense kandidaat Georgescu: verkiezingsuitspraak hof is coup
BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu heeft de uitspraak van het hooggerechtshof een "coup" genoemd. Dat deed hij in een verklaring aan nieuwszender Realitatea TV. Ook zei hij in een videoboodschap dat de democratie "onder vuur ligt". Het hof oordeelde vrijdag dat de presidentsverkiezingen over moeten na Russische inmenging tijdens de verkiezingscampagne.
De partijloze en pro-Russische Georgescu kreeg tijdens de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op 24 november verrassend de meeste stemmen. Zondag zou de tweede ronde plaatsvinden waarin Georgescu het zou opnemen tegen de pro-Europese Elena Lasconi, maar die gaat door de uitspraak van het hof niet door.
Volgens de Roemeense veiligheidsraad is het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit geweest van "Russische hybride aanvallen". Vooral op TikTok zou er veel aandacht zijn geweest voor Georgescu, terwijl hij zelf beweerde geen geld te hebben uitgegeven.
Onwettig
Ook Lasconi noemde de uitspraak van het hof onder meer onwettig en immoreel. De sociaaldemocratische premier Marcel Ciolacu is wel blij met het besluit en sprak van de "enige juiste oplossing". Huidig president Klaus Iohannis zei vrijdag aan te blijven tot een opvolger is gekozen.
Rusland heeft de beschuldigingen van inmenging in de verkiezingscampagne tegengesproken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
5 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
8 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
9 uur geleden