Roemeense kandidaat Georgescu roept op naar stembureaus te gaan
BOEKAREST (ANP/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu roept zijn aanhang op zondag toch naar de stembureaus te gaan. Aanvankelijk zou dan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen worden gehouden, maar het Roemeense hooggerechtshof verklaarde vrijdag de uitslag van de eerste ronde ongeldig. De verkiezingen moeten nu volledig opnieuw worden gehouden. Een datum is niet vastgesteld.
Roemenen moeten desondanks naar de stemlocaties gaan en "wachten om te worden verwelkomd, te wachten tot democratie met hun kracht wint", schrijft Georgescu in een verklaring. Eerder noemde hij de uitspraak van het hof een coup.
De partijloze, pro-Russische en rechts-extremistische Georgescu kreeg in de eerste ronde op 24 november verrassend de meeste stemmen. De Roemeense veiligheidsraad maakte woensdag bekend dat het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit is geweest van Russische inmenging. Georgescu zou daarvan hebben geprofiteerd. In het onderzoek naar de inmenging viel de politie zaterdag woningen binnen in Brașov, een stad in het midden van het land, in Transsylvanië.
Ook Georgescu's rivale, de pro-Europese Elena Lasconi die tweede werd in de eerste ronde, is ontstemd door de beslissing van het hooggerechtshof. Zij noemde de uitspraak onwettig en immoreel.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
2 uur geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
10 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
11 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
14 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
15 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
15 uur geleden