Roemeense kandidaat Georgescu roept op naar stembureaus te gaan
BOEKAREST (ANP/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu roept zijn aanhang op zondag toch naar de stembureaus te gaan. Aanvankelijk zou dan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen worden gehouden, maar het Roemeense hooggerechtshof verklaarde vrijdag de uitslag van de eerste ronde ongeldig. De verkiezingen moeten nu volledig opnieuw worden gehouden. Een datum is niet vastgesteld.
Roemenen moeten desondanks naar de stemlocaties gaan en "wachten om te worden verwelkomd, te wachten tot democratie met hun kracht wint", schrijft Georgescu in een verklaring. Eerder noemde hij de uitspraak van het hof een coup.
De partijloze, pro-Russische en rechts-extremistische Georgescu kreeg in de eerste ronde op 24 november verrassend de meeste stemmen. De Roemeense veiligheidsraad maakte woensdag bekend dat het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit is geweest van Russische inmenging. Georgescu zou daarvan hebben geprofiteerd. In het onderzoek naar de inmenging viel de politie zaterdag woningen binnen in Brașov, een stad in het midden van het land, in Transsylvanië.
Ook Georgescu's rivale, de pro-Europese Elena Lasconi die tweede werd in de eerste ronde, is ontstemd door de beslissing van het hooggerechtshof. Zij noemde de uitspraak onwettig en immoreel.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Door nachtelijke Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn ten minste 21 doden gevallen, melden de hulpdiensten. Daarnaast zouden 85 mensen gewond zijn geraakt, onder wie twee kinderen. Eerder werden zeventien doden gemeld.
29 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Door een bomexplosie in de Syrische hoofdstad Damascus zijn zeker vijf doden gevallen. Nog eens zestien mensen raakten gewond, melden de Syrische autoriteiten.
31 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement namens het hele land excuses aangeboden aan vrouwen die in de vorige eeuw onder druk hun kinderen hebben afgestaan. Hij sprak terwijl gedupeerden toekeken vanaf de publieke tribune over een "schandvlek" in de Britse geschiedenis en bevestigde dat wordt gekeken naar compensatieregelingen.
3 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandchef Kaja Kallas van de Europese Unie wil na nieuwe aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv de druk op Rusland verder opvoeren. "Woorden van veroordeling alleen zullen de aanvallen op Kyiv niet stoppen. Alleen aanhoudende militaire steun aan Oekraïne en verhoogde druk op Moskou kunnen daar verandering in brengen", stelt ze op X.
7 uur geleden