Roemeense kandidaat Georgescu roept op naar stembureaus te gaan
BOEKAREST (ANP/AFP) - De Roemeense presidentskandidaat Calin Georgescu roept zijn aanhang op zondag toch naar de stembureaus te gaan. Aanvankelijk zou dan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen worden gehouden, maar het Roemeense hooggerechtshof verklaarde vrijdag de uitslag van de eerste ronde ongeldig. De verkiezingen moeten nu volledig opnieuw worden gehouden. Een datum is niet vastgesteld.
Roemenen moeten desondanks naar de stemlocaties gaan en "wachten om te worden verwelkomd, te wachten tot democratie met hun kracht wint", schrijft Georgescu in een verklaring. Eerder noemde hij de uitspraak van het hof een coup.
De partijloze, pro-Russische en rechts-extremistische Georgescu kreeg in de eerste ronde op 24 november verrassend de meeste stemmen. De Roemeense veiligheidsraad maakte woensdag bekend dat het land tijdens de verkiezingscampagne doelwit is geweest van Russische inmenging. Georgescu zou daarvan hebben geprofiteerd. In het onderzoek naar de inmenging viel de politie zaterdag woningen binnen in Brașov, een stad in het midden van het land, in Transsylvanië.
Ook Georgescu's rivale, de pro-Europese Elena Lasconi die tweede werd in de eerste ronde, is ontstemd door de beslissing van het hooggerechtshof. Zij noemde de uitspraak onwettig en immoreel.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
3 uur geledenMEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.
4 uur geleden