
Rode Kruis vindt dat uitgelekt Gaza-plan nog veel vragen oproept
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft sceptisch gereageerd op berichten dat de VS en Israël dicht bij een overeenkomst zijn over het hervatten van humanitaire hulp in de Gazastrook. De hulporganisatie zegt dat er vooral nog veel vragen zijn. "Allereerst: hoelang moet het duren voordat dit kan beginnen? Er is nu al geen tijd meer te verliezen", liet een woordvoerder zaterdag weten.
Nieuwssite Axios schrijft dat er wordt gewerkt aan een overeenkomst om hulpgoederen bij de Palestijnen te krijgen zonder dat Hamas daar controle over heeft. Volgens bronnen moeten er onder meer locaties in Gaza komen waar burgers iedere week een hulppakket kunnen ophalen voor hun familie. Ook persbureau AP berichtte over de plannen.
Het Rode Kruis vraagt zich af wat dat betekent voor Gazanen op moeilijk bereikbare locaties. "Kunnen zij de hulp veilig krijgen, als zij met beperkt voedsel en water zich moeten begeven op gevaarlijke en vernietigde wegen om één keer per week hulpgoederen in ontvangst te nemen?"
CARE: humanitaire principes ondermijnd
Daarnaast is volgens de organisatie onduidelijk hoe het zit met de aanvoer van medische hulpgoederen en hoe mensen voldoende water kunnen meenemen om een week mee te koken, wassen en drinken. "Iedere dag minder schoon water betekent meer zieken en doden door uitdrogen en ziekten, vanwege vervuiling."
CARE Nederland reageert afwijzend op de informatie die tot dusver naar buiten kwam. "Met dit voorstel wil Israël bepalen wie hulp mag krijgen, niet wie het nodig heeft", schrijft de organisatie, die vindt dat humanitaire principes worden ondermijnd. "Hulporganisaties hebben al strikte maatregelen om te voorkomen dat hulp in verkeerde handen valt. Dit gaat niet over veiligheid, maar over controle."
Wekenlang geen enkele hulp
Israël laat sinds begin maart geen humanitaire hulp meer toe in de Gazastrook. Humanitaire organisaties en de VN waarschuwen dat levensmiddelen opraken. Israëlische functionarissen betogen volgens Axios dat het nieuwe systeem Hamas zal verzwakken, omdat de organisatie niet meer in staat zal zijn om hulpgoederen door te verkopen of kan gebruiken om controle over de bevolking uit te oefenen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is tevreden over het gesprek dat hij vrijdag voerde met de Amerikaanse president Donald Trump. "Het was waarschijnlijk het beste gesprek dat we tot nu toe hebben gevoerd, en ook het productiefste", zei hij in een videoboodschap.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft op X de oprichting van een nieuwe politieke partij in de Verenigde Staten aangekondigd: the America Party. De voormalige bondgenoot van president Donald Trump vroeg vrijdag, op de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, zijn volgers in een poll op X of zij een nieuwe partij wilden.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël stuurt een afvaardiging naar Qatar om met Hamas te onderhandelen over een staakt-het-vuren in Gaza en de vrijlating van Israëlische gijzelaars, schrijven Israëlische media. De Israëlische delegatie vliegt naar verwachting zondag naar de golfstaat.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen naar 27. Onder de doden zijn negen kinderen, maakte de politie bekend.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Syrië. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy zei dat na een ontmoeting met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa in Damascus.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.
7 uur geledenGAZA (ANP/RTR/AFP) - Een omstreden, door Israël gesteunde Amerikaanse hulporganisatie voor Palestijnen in de Gazastrook meldt dat twee Amerikaanse hulpverleners gewond zijn geraakt bij een gerichte terroristische aanslag. Twee mensen zouden twee handgranaten hebben gegooid bij een verdeelpunt in het zuidelijke Khan Younis. De Amerikanen raakten gewond, maar zijn niet in levensgevaar, aldus de particuliere, eerder dit jaar opgerichte Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
10 uur geleden