Rode Kruis: Turkije komt los van hulp na beving, Syrië nog niet
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van het deel van Turkije dat twee jaar geleden door een verwoestende aardbeving werd getroffen, komen volgens het Rode Kruis langzaam maar zeker los van noodhulp. Vrijwilligers van de internationale hulporganisatie deelden honderden miljoenen maaltijden uit, boden medische hulp, en zorgden voor onderdak en sanitair. Bovendien kregen mensen ook financiële steun.
"Meer dan 115.000 gezinnen, 2600 ondernemers en ruim 2750 boeren kregen geld. Gezinnen kochten nieuwe spullen en konden hun huur betalen, ondernemers schaften producten aan voor de verkoop en boeren kochten nieuw vee, voer en materieel", verklaarde Carla Jonkers van de hulporganisatie woensdag. Volgens haar is er nu "licht aan het einde van de tunnel" voor de mensen in Turkije.
In Syrië is de situatie nog steeds zorgelijk, aldus Jonkers. Het land is volgens haar uitgeput door de jarenlange burgeroorlog, een diepe economische crisis en daarbovenop nog de aardbeving. "Tientallen miljoenen mensen hebben het zwaar", meldt ze. "De aardbeving alleen raakte al bijna 9 miljoen inwoners. Onze hulpverleners richten zich daarom op diegenen in de grootste nood." De organisatie gaf geld aan tienduizenden families, ondernemers en boeren.
Door de aardbeving in februari 2023 kwamen meer dan 50.000 mensen om het leven. In Nederland werd via Giro555 128 miljoen euro ingezameld voor de getroffenen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
17 uur geledenGORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.
20 uur geledenKESSEL (ANP) - Bij een verkeersongeval in Kessel, tussen Venlo en Roermond in de provincie Limburg, is vrijdagavond een persoon om het leven gekomen. Een andere inzittende is gewond geraakt en met spoed naar het ziekenhuis gebracht.
22 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vrouwen die betrokken waren bij het incident in Utrecht waarbij een politieagent geweld gebruikte, onderschrijven de conclusie dat er toen "deels disproportioneel geweld" tegen hen is gebruikt. Dat laat hun advocaat vrijdag weten. "Cliënten zijn ook verheugd om te horen dat de politie daar haar verantwoordelijkheid voor wil nemen en lering uit wil trekken", stelt hij.
1 dag geleden