Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rode Kruis: sinds sluiting Jaarbeurs slapen er Oekraïners buiten

Rode Kruis: sinds sluiting Jaarbeurs slapen er Oekraïners buiten

DEN HAAG (ANP) - Sinds de sluiting afgelopen augustus van de Jaarbeurs als opvangplek voor Oekraïners hebben zeker veertien vluchtelingen op straat geslapen, meldt het Rode Kruis. De organisatie bevestigt berichtgeving hierover van het AD. Bij kantoren van het Rode Kruis hebben zich sindsdien zo'n vijfhonderd Oekraïners gemeld die niet wisten waar ze moesten overnachten, zegt een woordvoerster.

De organisatie weet van meerdere gevallen waarin het mensen niet was gelukt om een bed te vinden. Zo sliepen twee gezinnen van in totaal acht mensen twee nachten buiten. Een vrouw kwam 's avonds aan in Amsterdam toen het Rode Kruis-kantoor al was gesloten en heeft toen de nacht doorgebracht op een bankje voor de deur. Het gaat veelal om mensen die net in Nederland aankomen en een opvangplek zoeken, maar de woordvoerster weet ook van mensen die via hun werk een slaapplek hadden en nadat het werk stopte ineens op straat stonden. Het Rode Kruis weet van veertien gevallen, maar denkt dat er meer mensen zijn die op straat hebben moeten slapen.

De Jaarbeurs was de centrale plek waar mensen zich konden melden voor opvang, legt de woordvoerster uit. Sinds die locatie dicht is, moeten mensen zich bij een van de honderden gemeenten melden als ze een slaapplek zoeken. Daar is vaak geen plaats. "Er wordt dan bijvoorbeeld gezegd: ga maar naar buiten de Randstad. Maar mensen weten niet waar dat is. Of ze vragen zich af: waar heb ik dan de meeste kans?" Niet iedereen spreekt Engels. "Ze worden gewoon weggestuurd."

Marjolein Faber

Vaak kennen Oekraïners het Rode Kruis al uit hun thuisland, legt ze uit. Vaak lukt het de organisatie om alsnog een plek bij een gemeente te regelen. In noodgevallen kan het Rode Kruis drie hotelovernachtingen regelen voor mensen die geen slaapplek hebben. Dit is bedoeld om tijd te rekken. Medewerkers van de organisatie gaan dan rondbellen bij gemeenten. "Maar dat zou niet moeten. Dit is niet de rol van het Rode Kruis." Soms vertrekken mensen naar het buitenland.

Gemeenten uiten ook al langere tijd zorgen over de opvang van Oekraïners en vragen om meer geld en regie vanuit de regering. Volgens het Rode Kruis zou inderdaad de landelijke overheid voor een oplossing moeten zorgen. Maar asielminister Marjolein Faber wil juist bezuinigen op de opvang voor Oekraïners.

Meer uit Binnenland

Steeds meer boetes door foutjes met elektronisch slot OV-fiets

UTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.

24 minuten geleden
Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

2 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

2 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

3 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

4 uur geleden
Openbaar Ministerie geleidelijk weer online na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.

5 uur geleden
Nederlands vliegtuig vertrekt woensdagochtend voor droppings

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands militair transportvliegtuig vertrekt woensdagochtend vanaf Eindhoven naar Jordanië om het droppen van hulpgoederen boven Gaza mogelijk te maken. Dat meldt het ministerie van Defensie via een woordvoerder. Het toestel van het type C-130 wordt van tevoren gereed gemaakt voor de taak. De hulppakketten worden niet in Nederland ingeladen.

5 uur geleden