Rode Kruis schoot in 2024 recordaantal keer te hulp na natuurramp
DEN HAAG (ANP) - Nog nooit kwam het Rode Kruis zo vaak in actie na extreem weer als het afgelopen jaar. In 2024 zette de organisatie na 108 natuurrampen een hulpoperatie op. Het Rode Kruis schoot onder meer te hulp bij een recordaantal overstromingen.
"In 2024 werd record na record gebroken. In Mongolië was het de strengste winter in de afgelopen vijftig jaar. In India werd juist de hoogste temperatuur ooit gemeten: bijna 53 graden Celsius", zegt directeur Harm Goossens van het Rode Kruis.
"Niet eerder kwam het Rode Kruis bij zoveel overstromingen in actie. Het cycloonseizoen op de Filipijnen duurde langer dan ooit. En orkaan Beryl in het Caribisch gebied brak alle records: nog nooit werd een orkaan zo vroeg in het seizoen zó sterk. Door al dat natuurgeweld leunen veel mensen voor voedsel, water en medische zorg op het Rode Kruis", aldus Goossens.
Weersextremen steeds heftiger
Het Rode Kruis ziet dat de weersextremen "ieder jaar heftiger" worden. In 2023 zette de hulporganisatie nog na 87 natuurrampen een grootschalige actie op. Het jaar daarvoor ging het om 75 natuurrampen en in 2021 om 59.
Goossens waarschuwt ook dat het extreme weer "steeds vaker dichterbij huis" plaatsvindt. "In Spanje, Italië, Oostenrijk en Polen zetten overstromingen het leven van mensen op zijn kop. Het is bijna een wonder dat wij in Nederland de dans nog zijn ontsprongen", stelt hij.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
54 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
7 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
15 uur geleden