Rode Kruis monitort situatie in aanmeldcentrum Ter Apel dagelijks
DEN HAAG (ANP) - Noodhulporganisatie Rode Kruis monitort elke dag de situatie in het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel in Groningen, laat een woordvoerster weten. Vanaf woensdag middernacht moet het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) aan de uitspraak van de rechter voldoen over het maximumaantal asielzoekers in Ter Apel. "Als basislevensbehoeften in gevaar komen, zullen we kijken wat we kunnen betekenen", aldus de woordvoerster.
De gemeente Westerwolde laat weten nog niet het Rode Kruis in te hoeven schakelen. "Als wij denken dat het om gezondheidsredenen nodig is, doen wij dat, maar op dit moment is daar geen aanleiding voor", zegt een woordvoerster van de gemeente.
Op dit moment is het Rode Kruis niet actief bij Ter Apel, waar de afgelopen dagen steeds rond de 2200 mensen verbleven. Vanaf donderdag mag het maximumaantal van 2000 niet meer worden overschreden. Eind vorig jaar regelde het Rode Kruis nog dekens, matrassen, kussens, douchecabines, shampoo en zeep voor ruim honderd mensen die in wachtkamers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) moesten verblijven toen het in het aanmeldcentrum weer erg druk was. De IND verwerkt de asielaanvragen.
'Continu in gesprek'
Hoeveel mensen op dit moment in Ter Apel verblijven, is nog niet duidelijk. Dinsdagochtend kon het COA geen actuele stand van zaken geven. Maandagochtend verbleven er nog ruim 2200 asielzoekers in het aanmeldcentrum.
Het Rode Kruis zegt verder "continu" in gesprek te zijn met het COA en de gemeenten die opvang voor asielzoekers regelen. "Het is echt afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt", zegt de woordvoerster over het niet overschrijden van het maximumaantal asielzoekers per dag. "Op het moment dat het nodig is kan de overheid een beroep op ons doen."
Situatie in 2022
Het Rode Kruis sprong in de zomer van 2022 uit zichzelf bij, toen het aanmeldcentrum overliep. Toen plaatste de organisatie onder meer tenten voor crisisnoodopvang. Ook werd een speciaal servicepunt opgetuigd, waar mensen bijvoorbeeld hun telefoon konden opladen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In een opslagloods aan de Van Ostadestraat in de Schilderswijk in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand geweest. In de omgeving heeft de brandweer een tiental woningen ontruimd, laat een woordvoerder weten.
16 minuten geledenLEIDERDORP (ANP) - In een woning aan de Bolderikkamp in Leiderdorp is zaterdagavond een vrouw om het leven gekomen na een geweldsincident. De politie heeft een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar dood.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog onbekend of de Ferro Dome, een voormalige gasopslag in Rotterdam, gered kan worden. "Dit is een van de vele onduidelijkheden", zegt een woordvoerder van beheerder Havenbedrijf Rotterdam. Deze week bleek dat het dak is ingezakt door de sneeuw.
16 uur geleden