Rode Kruis: meer ziekte-uitbraken in Gaza door regen
GAZA-STAD (ANP) - Doordat het regent in Gaza, nemen momenteel de gezondheidsrisico's in het gebied extra toe, waarschuwt het Rode Kruis maandag. Zondag viel er neerslag en ook voor maandag is er regen in de Gazastrook voorspeld. Door een gebrek aan brandstof functioneren de watersystemen er niet goed. Omdat grote groepen mensen in Gaza dicht op elkaar leven, raakt de infrastructuur bovendien verder overbelast.
Het ontbreekt Gaza op het moment ook aan schoon (drink)water, stelt het Rode Kruis. Mensen gebruiken al langere tijd vervuild water, met alle gevolgen van dien. "Regen verergert de situatie omdat het water niet goed kan worden afgevoerd", legt Marij Zwart uit, water- en sanitatie-expert bij het Rode Kruis. De rioolwaterpompen functioneren niet wegens het gebrek aan brandstof. Op die manier komt vervuild water uit het riool steeds meer bovengronds. Wanneer mensen hiermee in contact komen, worden zij ziek."
Het Rode Kruis verwacht daarom een piek in het aantal bacteriële infecties. "Denk daarbij aan hevige diarree en het risico op cholera-uitbraken." Zwart legt uit dat de Wereldgezondheidsorganisatie WHO waarschuwt dat sinds half oktober al ruim 33.500 gevallen van diarree zijn gemeld, vooral onder kinderen jonger dan vijf jaar. "Dit is ongeveer zestien keer het maandgemiddelde. Juist onder vluchtelingen neemt zo'n aantal hand over hand toe." Binnen Gaza zijn op het moment zo'n anderhalf miljoen mensen op de vlucht.
Ziekenhuizen in Gaza zijn overbelast door het aanhoudende geweld. Ziektes die gemakkelijk te behandelen zijn, worden zo levensbedreigend, waarschuwt het Rode Kruis. Zwart: "Denk aan een patiënt die kampt met aanhoudende diarree. Zonder zouten, mineralen, voeding en schoon drinkwater kan deze patiënt uitdrogen, uitgeput raken en uiteindelijk overlijden."
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
31 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
50 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
2 uur geleden