Rode Kruis: dit jaar al recordaantal natuurrampen
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis is dit jaar vaker dan ooit in actie gekomen bij natuurrampen. De hulporganisatie noemt 2024 nu al een recordjaar door overstromingen, tropische stormen en periodes van hitte en droogte.
De hulporganisatie kwam op grote schaal in actie bij 79 natuurrampen. Landen als Bangladesh en Tsjaad zijn zelfs meerdere keren getroffen door hevige overstromingen. In 2023 hielp het Rode Kruis in dezelfde periode bij 58 natuurrampen, in 2022 bij 43.
Vorig jaar vreesde het Rode Kruis al voor veel natuurrampen. Door klimaatverandering worden weersextremen elk jaar heftiger, waardoor meer mensen worden geraakt. Ook had de wereld te maken met het natuurverschijnsel El Niño, dat het zeewater langs de evenaar in de Stille Oceaan opwarmt. Dit heeft in grote delen van de wereld effect op het weer.
Centraal-Europa
"Mensen in de armste gebieden worden het hardst geraakt", zegt Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp van het Rode Kruis. "Zij worden vaak al geplaagd door armoede, honger of conflict. En dan zorgt het extreme weer er ook nog voor dat mensen familieleden kwijtraken of huizen onder water staan. Of het is juist zo droog dat oogsten mislukken en er een tekort aan voedsel is."
Ook Centraal-Europa kreeg te maken met extreem weer en overstromingen. Maar in de meeste Europese landen is er geld om mensen te helpen, benadrukt Segaar. "Veel mensen in andere werelddelen zijn grotendeels afhankelijk van hulporganisaties als het Rode Kruis voor tijdelijk onderdak, voedsel en schoon water na een ramp. Deze mensen willen we veel meer hulp bieden en zij vallen nu buiten de boot, verstoten van hulp. Daarvoor is meer geld nodig."
Vooruitzicht
De hulporganisatie opent daarom maandag giro 661 om mensen "in de meest kwetsbare situaties" te helpen met voedsel, water en medische zorg.
Segaar wijst erop dat het Rode Kruis door klimaatverandering nog meer natuurrampen verwacht. "Extreme regenval en hitte zullen - helaas - steeds vaker deel uitmaken van ons dagelijks leven", aldus Segaar.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
5 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
8 uur geleden