Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rode Kruis: dit jaar al recordaantal natuurrampen

Rode Kruis: dit jaar al recordaantal natuurrampen

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis is dit jaar vaker dan ooit in actie gekomen bij natuurrampen. De hulporganisatie noemt 2024 nu al een recordjaar door overstromingen, tropische stormen en periodes van hitte en droogte.

De hulporganisatie kwam op grote schaal in actie bij 79 natuurrampen. Landen als Bangladesh en Tsjaad zijn zelfs meerdere keren getroffen door hevige overstromingen. In 2023 hielp het Rode Kruis in dezelfde periode bij 58 natuurrampen, in 2022 bij 43.

Vorig jaar vreesde het Rode Kruis al voor veel natuurrampen. Door klimaatverandering worden weersextremen elk jaar heftiger, waardoor meer mensen worden geraakt. Ook had de wereld te maken met het natuurverschijnsel El Niño, dat het zeewater langs de evenaar in de Stille Oceaan opwarmt. Dit heeft in grote delen van de wereld effect op het weer.

Centraal-Europa

"Mensen in de armste gebieden worden het hardst geraakt", zegt Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp van het Rode Kruis. "Zij worden vaak al geplaagd door armoede, honger of conflict. En dan zorgt het extreme weer er ook nog voor dat mensen familieleden kwijtraken of huizen onder water staan. Of het is juist zo droog dat oogsten mislukken en er een tekort aan voedsel is."

Ook Centraal-Europa kreeg te maken met extreem weer en overstromingen. Maar in de meeste Europese landen is er geld om mensen te helpen, benadrukt Segaar. "Veel mensen in andere werelddelen zijn grotendeels afhankelijk van hulporganisaties als het Rode Kruis voor tijdelijk onderdak, voedsel en schoon water na een ramp. Deze mensen willen we veel meer hulp bieden en zij vallen nu buiten de boot, verstoten van hulp. Daarvoor is meer geld nodig."

Vooruitzicht

De hulporganisatie opent daarom maandag giro 661 om mensen "in de meest kwetsbare situaties" te helpen met voedsel, water en medische zorg.

Segaar wijst erop dat het Rode Kruis door klimaatverandering nog meer natuurrampen verwacht. "Extreme regenval en hitte zullen - helaas - steeds vaker deel uitmaken van ons dagelijks leven", aldus Segaar.

Meer uit Binnenland

Wetenschappers zien 'magere jaren' voor klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.

2 uur geleden
Samenvattingen Eredivisie blijven bij NOS

HILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.

4 uur geleden
Ruim kwart van reizen in openbaar vervoer met nieuw systeem OVpay

DEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.

5 uur geleden
Boot met migranten ging water op vanaf Nederlands grondgebied

CADZAND (ANP) - De migrantenboot met 38 opvarenden die afgelopen zaterdag aan land werd gebracht in het Zeeuwse Cadzand, is vanaf Nederlands grondgebied het water op gegaan. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag.

6 uur geleden
Rechtbank leest verklaringen slachtoffers Tarwekamp voor

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft op dag twee van het omvangrijke proces tegen vier verdachten van de explosie aan de Tarwekamp verklaringen voorgelezen van de familie van de dodelijke slachtoffers. Door de explosie in de bruidswinkel en de instorting op 7 december 2024 vielen zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. Ook werd geciteerd uit verklaringen van personen die gered zijn en de ramp overleefden.

6 uur geleden
Kabinet wil binnen paar weken oplossing betalingsverkeer ICC

DEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".

8 uur geleden
Vermeende uitvoerder over explosie Tarwekamp: in een film beland

DEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.

9 uur geleden