Rode Kruis: dit jaar al recordaantal natuurrampen
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis is dit jaar vaker dan ooit in actie gekomen bij natuurrampen. De hulporganisatie noemt 2024 nu al een recordjaar door overstromingen, tropische stormen en periodes van hitte en droogte.
De hulporganisatie kwam op grote schaal in actie bij 79 natuurrampen. Landen als Bangladesh en Tsjaad zijn zelfs meerdere keren getroffen door hevige overstromingen. In 2023 hielp het Rode Kruis in dezelfde periode bij 58 natuurrampen, in 2022 bij 43.
Vorig jaar vreesde het Rode Kruis al voor veel natuurrampen. Door klimaatverandering worden weersextremen elk jaar heftiger, waardoor meer mensen worden geraakt. Ook had de wereld te maken met het natuurverschijnsel El Niño, dat het zeewater langs de evenaar in de Stille Oceaan opwarmt. Dit heeft in grote delen van de wereld effect op het weer.
Centraal-Europa
"Mensen in de armste gebieden worden het hardst geraakt", zegt Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp van het Rode Kruis. "Zij worden vaak al geplaagd door armoede, honger of conflict. En dan zorgt het extreme weer er ook nog voor dat mensen familieleden kwijtraken of huizen onder water staan. Of het is juist zo droog dat oogsten mislukken en er een tekort aan voedsel is."
Ook Centraal-Europa kreeg te maken met extreem weer en overstromingen. Maar in de meeste Europese landen is er geld om mensen te helpen, benadrukt Segaar. "Veel mensen in andere werelddelen zijn grotendeels afhankelijk van hulporganisaties als het Rode Kruis voor tijdelijk onderdak, voedsel en schoon water na een ramp. Deze mensen willen we veel meer hulp bieden en zij vallen nu buiten de boot, verstoten van hulp. Daarvoor is meer geld nodig."
Vooruitzicht
De hulporganisatie opent daarom maandag giro 661 om mensen "in de meest kwetsbare situaties" te helpen met voedsel, water en medische zorg.
Segaar wijst erop dat het Rode Kruis door klimaatverandering nog meer natuurrampen verwacht. "Extreme regenval en hitte zullen - helaas - steeds vaker deel uitmaken van ons dagelijks leven", aldus Segaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De A12 bij Den Haag is zondag vanaf 14.30 uur weer vrijgegeven voor verkeer na een blokkade van Extinction Rebellion (XR). Ongeveer dertig leden van de klimaatactiegroep liepen rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld op. Zoals bij eerdere acties gaf de burgemeester van Den Haag vrijwel direct de aanwijzing de blokkade te beëindigen.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft zondagmiddag opnieuw de A12 in Den Haag geblokkeerd. Activisten betraden rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld, vanaf een zebrapad op de kruising met de Zuid-Hollandlaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondagochtend in Zwijndrecht een 19-jarige man uit die plaats aangehouden na een schietincident op een Amsterdams festival zaterdagavond. Daarbij raakten een man en een vrouw gewond.
2 uur geledenBEILEN (ANP) - Op de A28 bij het Drentse Beilen is zondagochtend een kind overleden door een eenzijdig ongeluk, meldt de politie. Het ongeval gebeurde rond 08.50 uur op de afrit van de snelweg. In de auto zaten nog vier andere mensen: twee volwassenen en twee kinderen. Zij zijn zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die zaterdagavond overleed tijdens een aanhouding door de politie in Rotterdam is een 51-jarige man uit die stad. Dat meldt het Openbaar Ministerie zondagochtend.
5 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Deze zomer kende relatief weinig muggenoverlast, meldt de website Nature Today. Volgens onderzoekers van Wageningen University & Research (WUR) komt dit waarschijnlijk door de extreme droogte en hoge temperaturen van de afgelopen tijd.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man is zaterdagavond overleden bij een aanhouding door de politie in Rotterdam. Hij werd op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid aangehouden na een controle op zijn identiteitsbewijs. "Agenten hielden hem aan na een melding over een gestolen fatbike. Hij kon geen id-bewijs tonen", aldus de politiewoordvoerder.
15 uur geleden