Rode Kruis: crisisnoodopvang ziekmakend voor asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - De zorg voor asielzoekers is onvoldoende in de meeste crisisnoodopvanglocaties, concluderen onderzoekers van het Nederlandse Rode Kruis, Dokters van de Wereld en expertisecentrum Pharos. Zo zou er sprake zijn van onder andere slechte huisvesting, gebrek aan privacy, onvoldoende wc's en douches en lang wachten zonder wat te doen te hebben. "De crisisnoodopvang in zijn huidige vorm is ziekmakend voor bewoners."
In mei leefden ongeveer zevenduizend asielzoekers in de zogeheten crisisnoodopvang. De onderzoekers bezochten onder meer locaties die uit tenten bestaan, leegstaande kantoorpanden, sportruimten en loodsen. De locaties worden geregeld door gemeenten en de veiligheidsregio's en zijn eigenlijk bedoeld voor korte opvang. "In de praktijk blijkt dat mensen vaak maanden op een locatie verblijven zonder zicht op een andere verblijfplaats."
In het onderzoek, dat dinsdagmiddag wordt aangeboden aan leden van de Tweede Kamer, staat onder meer dat infectieziekten als schurft, diarree en luchtweginfecties veel voorkomen op locaties waar de bewoners dicht op elkaar moeten samenleven. "Je hebt grote groepen mensen met verschillende achtergronden, klein behuisd. En dan treedt schurft op, maar dat gebeurt ook onder studenten", zo komt naar voren in gesprekken met locatiemanagers en hulpverleners. Behandeling wordt door de inrichting van de locaties bemoeilijkt. Soms worden ‘kamers’ alleen gescheiden door gordijnen, wat ook een privacyprobleem oplevert.
Minimale eisen
Bewoners kampen ook met psychische klachten, bijvoorbeeld omdat ze oorlog hebben meegemaakt in hun land van herkomst. "Er is overdag weinig te doen. Mensen mogen niet werken of zelfs vrijwilligerswerk doen, veel kinderen gaan niet naar school. Daar komt de onzekerheid over de asielprocedure nog bovenop", sommen de onderzoekers op. "Opgeteld leidt dit tot serieuze gezondheidsrisico’s voor de bewoners van crisisnoodopvanglocaties."
Niet alleen wordt geconcludeerd dat de huidige manier van crisisnoodopvang ziekmakend is voor de bewoners, ook is het "belastend voor professionals, die het gevoel hebben dat ze tegen de klippen op moeten werken".
De onderzoekers spraken met meer dan 130 bewoners op 9 crisisnoodopvanglocaties, tientallen zorgverleners, 13 locatiemanagers en 11 beleidsmakers. In het rapport pleiten ze voor verbetering en het scheppen van duidelijkheid over de minimale eisen waaraan de opvang moet voldoen. Het is niet de eerste keer dat aan de bel wordt getrokken: onder meer VluchtelingenWerk deed dit ook al.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
9 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
11 uur geleden