Rode beurzen door mogelijke afbouw coronasteun VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen stonden donderdag flink in het rood. Beleggers reageerden op de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve (Fed), waaruit bleek dat het omvangrijke opkoopprogramma van obligaties om de Amerikaanse economie te ondersteunen dit jaar mogelijk zal worden teruggeschroefd. Onder het steunprogramma van de Fed zijn de aandelenbeurzen tot recordhoogtes gestegen.
Daarnaast wordt gelet op de wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen in de Verenigde Staten, die meer inzicht geven in de situatie op de Amerikaanse arbeidsmarkt. De werkgelegenheid vormt naast de inflatie een belangrijke factor in het rentebeleid van de Fed. Volgens de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank zijn de doelen wat betreft de inflatie bereikt, maar is op het gebied van werkgelegenheid nog wel wat werk te verzetten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 765,12 punten. De MidKap verloor 1,1 procent tot 1090,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2 procent.
ArcelorMittal
Staalfabrikant ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,5 procent door zorgen dat het economische herstel zal vertragen door de opmars van de Delta-variant en de terugtrekking van de coronasteun door de Fed. Olie- en gasconcern Shell kampte met de aanhoudende daling van de olieprijzen en zakte 2,4 procent. Techinvesteerder Prosus verloor 2,9 procent door de koersdruk in de Chinese techsector.
Adyen (plus 2,5 procent) was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het betalingsbedrijf heeft naar eigen zeggen een sterk halfjaar achter de rug. De onderneming zag met name dat bestaande klanten meer gebruikmaakten van de diensten van het bedrijf. Het bedrijf verwerkte 216 miljard euro aan betalingen en zag de winst ruimschoots verdubbelen.
NN Group
NN Group daalde 0,2 procent. De verzekeraar verkoopt vermogensbeheerder NN Investment Partners voor 1,7 miljard euro aan Goldman Sachs. NN en Goldman Sachs hebben daarbij afgesproken dat de Amerikaanse zakenbank de Nederlandse verzekeraar nog tien jaar zal blijven voorzien van diensten op het gebied van vermogensbeheer.
Bij de kleinere bedrijven verloor BAM 0,4 procent. De bouwer profiteerde in de eerste jaarhelft van de sterke vraag naar huizen in Nederland en boekte weer winst na het forse verlies een jaar geleden. BAM kijkt met vertrouwen naar de rest van het jaar, maar ziet ook risico's. Zo blijft de coronasituatie onduidelijk en heeft het bouwbedrijf last van leveringsproblemen.
De euro was 1,1679 dollar waard, tegenover 1,1699 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 2,8 procent tot 63,64 dollar. Brentolie kostte 2,2 procent minder op 66,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP geven het kabinet nog twee weken om de bezuinigingen in de sociale zekerheid van tafel te halen. "Mocht het kabinet ons niet tegemoetkomen, dan volgen vanaf 30 mei collectieve acties. Stakingen en werkonderbrekingen worden niet uitgesloten. Dit zal grote delen van Nederland raken", zeggen de voorzitters van de bonden in een gezamenlijke verklaring.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het lijkt er volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) niet op dat tankstations meer winst maken door de hogere brandstofprijzen vanwege de Iranoorlog. De toezichthouder ziet geen aanwijzingen dat hun winstmarges zijn gestegen.
1 uur geledenJIAXING (ANP) - Wingtech, het Chinese moederbedrijf van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia, wil een arbitrageprocedure tegen Nederland beginnen. Het bedrijf zint op compensatie omdat Nederlands ingrijpen voor ruim 8 miljard dollar aan schade zou hebben gezorgd. Dat meldt Wingtech na berichtgeving door Het Financieele Dagblad.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de afwijzing van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil Iran zijn nucleaire installaties niet ontmantelen en eist het land dat de Amerikaanse sancties worden opgeheven. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
3 uur geleden