Rode beurzen door mogelijke afbouw coronasteun VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen stonden donderdag flink in het rood. Beleggers reageerden op de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve (Fed), waaruit bleek dat het omvangrijke opkoopprogramma van obligaties om de Amerikaanse economie te ondersteunen dit jaar mogelijk zal worden teruggeschroefd. Onder het steunprogramma van de Fed zijn de aandelenbeurzen tot recordhoogtes gestegen.
Daarnaast wordt gelet op de wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen in de Verenigde Staten, die meer inzicht geven in de situatie op de Amerikaanse arbeidsmarkt. De werkgelegenheid vormt naast de inflatie een belangrijke factor in het rentebeleid van de Fed. Volgens de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank zijn de doelen wat betreft de inflatie bereikt, maar is op het gebied van werkgelegenheid nog wel wat werk te verzetten.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 765,12 punten. De MidKap verloor 1,1 procent tot 1090,24 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 2 procent.
ArcelorMittal
Staalfabrikant ArcelorMittal was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,5 procent door zorgen dat het economische herstel zal vertragen door de opmars van de Delta-variant en de terugtrekking van de coronasteun door de Fed. Olie- en gasconcern Shell kampte met de aanhoudende daling van de olieprijzen en zakte 2,4 procent. Techinvesteerder Prosus verloor 2,9 procent door de koersdruk in de Chinese techsector.
Adyen (plus 2,5 procent) was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het betalingsbedrijf heeft naar eigen zeggen een sterk halfjaar achter de rug. De onderneming zag met name dat bestaande klanten meer gebruikmaakten van de diensten van het bedrijf. Het bedrijf verwerkte 216 miljard euro aan betalingen en zag de winst ruimschoots verdubbelen.
NN Group
NN Group daalde 0,2 procent. De verzekeraar verkoopt vermogensbeheerder NN Investment Partners voor 1,7 miljard euro aan Goldman Sachs. NN en Goldman Sachs hebben daarbij afgesproken dat de Amerikaanse zakenbank de Nederlandse verzekeraar nog tien jaar zal blijven voorzien van diensten op het gebied van vermogensbeheer.
Bij de kleinere bedrijven verloor BAM 0,4 procent. De bouwer profiteerde in de eerste jaarhelft van de sterke vraag naar huizen in Nederland en boekte weer winst na het forse verlies een jaar geleden. BAM kijkt met vertrouwen naar de rest van het jaar, maar ziet ook risico's. Zo blijft de coronasituatie onduidelijk en heeft het bouwbedrijf last van leveringsproblemen.
De euro was 1,1679 dollar waard, tegenover 1,1699 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 2,8 procent tot 63,64 dollar. Brentolie kostte 2,2 procent minder op 66,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Een honderdtal vluchten van EasyJet zijn zaterdag en zondag in Frankrijk geannuleerd wegens een aangekondigde staking van cabinepersoneel.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine minnen de handel uitgegaan. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe macro-economische cijfers over Amerikaanse consumenten. Daaruit kwam onder meer naar voren dat de winkelverkopen in juli onverwachts waren gedaald vergeleken met de maand ervoor.
13 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische bussenfabrikant Ebusco kampt nog altijd met financiële problemen. Het bedrijf meldt bij zijn halfjaarresultaten dat inspanningen om de situatie te verbeteren "betekenisvolle vooruitgang" laten zien, maar dat de financiële positie van Ebusco "sterk beperkt" blijft. Dit maakt het volgens Ebusco onzeker of het zijn bedrijfsactiviteiten nog wel kan blijven voortzetten.
13 uur geledenCARMEL-BY-THE-SEA (ANP) - Het Nederlandse sportwagenmerk Spyker heeft vrijdag in Californië zijn nieuwe sportwagen C8 Preliator XXV gepresenteerd. Daarmee wil ondernemer Victor Muller het merk dat enkele jaren weg is geweest opnieuw op de kaart zetten.
15 uur geledenHAMBURG (ANP) - De Duitse webshop About You is ook geraakt door het datalek bij CEVA Logistics. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door vakmedium Logistiek.nl. Eerder werd al bekend dat onder meer de Bijenkorf en bol.com last hebben van het incident.
15 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Shell mag niet meer zoeken naar olie en gas voor de Wild Coast, de oostkust van Zuid-Afrika. Dat heeft het Constitutioneel Hof van Zuid-Afrika vrijdag bepaald, waarbij een uitspraak uit 2024 van een lagere rechter werd vernietigd. Dit is een tegenslag voor de oliemaatschappij na een jarenlange juridische strijd met lokale gemeenschappen en milieuactivisten.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fastned was vrijdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's maakte deze week bekend dat het in de eerste helft van dit jaar een recordaantal nieuwe stations heeft geopend en werd positiever over de winstontwikkeling dit jaar.
18 uur geleden