Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM zoekt houders van hobbykippen voor PFAS-onderzoek eieren

RIVM zoekt houders van hobbykippen voor PFAS-onderzoek eieren

BILTHOVEN (ANP) - Het RIVM gaat op zestig plekken in het land onderzoek doen naar PFAS in eieren van kippen die door particulieren worden gehouden. Mensen die kippen houden, kunnen zich nu aanmelden om mee te doen.

Het gezondheidsinstituut wil weten waar en hoeveel PFAS (per- en polyfluoralkylstoffen) er in eieren van hobbykippen zit, hoe het erin komt en wat ertegen te doen is. Daarom kijkt het naar de bodem en het voer. Ook wordt de mogelijke relatie met de seizoenen bestudeerd.

Wie zich aanmeldt en wordt geselecteerd, moet om te beginnen een door het RIVM verstrekte doos met eieren opsturen. Wageningen Food Safety Research werkt mee aan het onderzoek.

Veilige eieren

Het RIVM heeft eerder onderzoek gedaan naar PFAS in eieren van kippen in de omgeving van de Chemours-fabriek in Dordrecht. Op de meeste van de 31 onderzochte locaties was het PFAS-gehalte zo hoog, dat het RIVM een eerder gegeven advies handhaafde om geen eieren van hobbykippen te eten. Eieren uit de supermarkt worden wel veilig geacht.

Ook het Voedingscentrum waarschuwde in maart voor PFAS in eieren van hobbykippen. Volgens het centrum zijn gekochte eieren "de meest veilige keuze". Wie toch eieren van eigen kippen eet, doet er volgens het advies verstandig aan die af te wisselen met eieren uit de winkel, omdat daarin tot dusver geen verhoogde PFAS-waarden zijn gevonden.

Van een aantal chemicaliën die onder de noemer PFAS vallen, is uit onderzoeken gebleken dat ze de kans op kanker en schade aan het immuunsysteem verhogen.

Meer uit Binnenland

Zo'n 2000 demonstranten op Malieveld tegen het Iraanse regime

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.

1 uur geleden
ProRail plaatst dit jaar ruim 280 slimme camera's langs het spoor

UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.

8 uur geleden
Nederland verantwoordt zich volgende week over VN-vrouwenverdrag

GENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.

10 uur geleden
Oud hoofdkantoor Aegon wordt hoofdkwartier cyberveiligheid

DEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.

16 uur geleden
Gemeenten Noord-Veluwe vrezen impact Lelystad Airport op natuur

HATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.

16 uur geleden
VNG vindt coalitieakkoord verantwoord en vooruitstrevend

UTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.

1 dag geleden
Politie blij met extra geld voor verbetering en modernisering

DEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.

1 dag geleden