Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM zoekt houders van hobbykippen voor PFAS-onderzoek eieren

RIVM zoekt houders van hobbykippen voor PFAS-onderzoek eieren

BILTHOVEN (ANP) - Het RIVM gaat op zestig plekken in het land onderzoek doen naar PFAS in eieren van kippen die door particulieren worden gehouden. Mensen die kippen houden, kunnen zich nu aanmelden om mee te doen.

Het gezondheidsinstituut wil weten waar en hoeveel PFAS (per- en polyfluoralkylstoffen) er in eieren van hobbykippen zit, hoe het erin komt en wat ertegen te doen is. Daarom kijkt het naar de bodem en het voer. Ook wordt de mogelijke relatie met de seizoenen bestudeerd.

Wie zich aanmeldt en wordt geselecteerd, moet om te beginnen een door het RIVM verstrekte doos met eieren opsturen. Wageningen Food Safety Research werkt mee aan het onderzoek.

Veilige eieren

Het RIVM heeft eerder onderzoek gedaan naar PFAS in eieren van kippen in de omgeving van de Chemours-fabriek in Dordrecht. Op de meeste van de 31 onderzochte locaties was het PFAS-gehalte zo hoog, dat het RIVM een eerder gegeven advies handhaafde om geen eieren van hobbykippen te eten. Eieren uit de supermarkt worden wel veilig geacht.

Ook het Voedingscentrum waarschuwde in maart voor PFAS in eieren van hobbykippen. Volgens het centrum zijn gekochte eieren "de meest veilige keuze". Wie toch eieren van eigen kippen eet, doet er volgens het advies verstandig aan die af te wisselen met eieren uit de winkel, omdat daarin tot dusver geen verhoogde PFAS-waarden zijn gevonden.

Van een aantal chemicaliƫn die onder de noemer PFAS vallen, is uit onderzoeken gebleken dat ze de kans op kanker en schade aan het immuunsysteem verhogen.

Meer uit Binnenland

Politie grijpt in bij protest tegen woonlocatie Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.

21 minuten geleden
Honderden demonstranten zorgen voor onrust in Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.

1 uur geleden
Politie prijst kritische blik Big Brother Award

AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.

16 uur geleden
Belastingdienst blijft algoritmes gebruiken, belooft beterschap

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."

18 uur geleden
Amsterdam vraagt hulp Rijk bij aanpak schimmelwoningen

AMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.

21 uur geleden
Verdachte van bedreigen Douwe Bob opnieuw aangehouden

AMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.

22 uur geleden
Vier van de vijf verdachten in 'soevereinenzaak' komen vrij

LEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.

22 uur geleden