RIVM zoekt houders van hobbykippen voor PFAS-onderzoek eieren
BILTHOVEN (ANP) - Het RIVM gaat op zestig plekken in het land onderzoek doen naar PFAS in eieren van kippen die door particulieren worden gehouden. Mensen die kippen houden, kunnen zich nu aanmelden om mee te doen.
Het gezondheidsinstituut wil weten waar en hoeveel PFAS (per- en polyfluoralkylstoffen) er in eieren van hobbykippen zit, hoe het erin komt en wat ertegen te doen is. Daarom kijkt het naar de bodem en het voer. Ook wordt de mogelijke relatie met de seizoenen bestudeerd.
Wie zich aanmeldt en wordt geselecteerd, moet om te beginnen een door het RIVM verstrekte doos met eieren opsturen. Wageningen Food Safety Research werkt mee aan het onderzoek.
Veilige eieren
Het RIVM heeft eerder onderzoek gedaan naar PFAS in eieren van kippen in de omgeving van de Chemours-fabriek in Dordrecht. Op de meeste van de 31 onderzochte locaties was het PFAS-gehalte zo hoog, dat het RIVM een eerder gegeven advies handhaafde om geen eieren van hobbykippen te eten. Eieren uit de supermarkt worden wel veilig geacht.
Ook het Voedingscentrum waarschuwde in maart voor PFAS in eieren van hobbykippen. Volgens het centrum zijn gekochte eieren "de meest veilige keuze". Wie toch eieren van eigen kippen eet, doet er volgens het advies verstandig aan die af te wisselen met eieren uit de winkel, omdat daarin tot dusver geen verhoogde PFAS-waarden zijn gevonden.
Van een aantal chemicaliën die onder de noemer PFAS vallen, is uit onderzoeken gebleken dat ze de kans op kanker en schade aan het immuunsysteem verhogen.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Ruim honderd demonstranten hebben zich donderdagavond verzameld op een aangewezen locatie in Loosdrecht om te protesteren tegen de opvang van asielzoekers, ziet een ANP-verslaggever. De politie is massaal aanwezig en houdt toezicht. Uit angst voor nieuwe wanordelijkheden heeft de gemeente Wijdemeren beperkingen ingesteld.
55 minuten geledenUSHUAIA (ANP/AFP) - Een team Argentijnse wetenschappers reist volgende week naar havenstad Ushuaia om te onderzoeken of het hantavirus daar is. Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius, waar het virus uitbrak, vertrok op 1 april uit die stad.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - Twee vrouwen van 31 en 33 jaar uit de gemeente Stadskanaal zijn donderdagavond door de politie aangehouden. Ze worden verdacht van kindermishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving, meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft inwoners van Tenerife in een brief bedankt voor hun hulp met de m/v Hondius. Ook looft hij de Spaanse regering, hulpverleners en de bemanning van het schip.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
7 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
10 uur geleden