Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM waarschuwt voor soms levensgevaarlijke kruiden

RIVM waarschuwt voor soms levensgevaarlijke kruiden

BILTHOVEN (ANP) - Gezondheidsinstituut RIVM raadt voedingssupplementen met daarin de kruiden Huperzia serrata, Tabernanthe iboga of Ashwagandha (Withania somnifera) af omdat ze schadelijk kunnen zijn, zelfs als gebruik je ze volgens de voorschriften op de verpakking. Tabernanthe iboga, een geestverruimend middel en gebruikt tijdens zogenoemde iboga-ceremonieën, kan het hartritme verstoren en zelfs dodelijk zijn. "Zo zijn er wereldwijd tientallen doden gemeld na het gebruik van dit kruid, waaronder ook een paar gevallen in Nederland", zegt het RIVM.

In ons land waren in elk geval drie doden te betreuren, maar wanneer die vielen kan het instituut niet zeggen. Andere bijwerkingen van dit kruid zijn misselijkheid, acute psychoses, epileptische aanvallen en hallucinaties.

Er is weliswaar nog onvoldoende wetenschappelijk onderzoek gedaan naar de schadelijke effecten van Ashwagandha (tegen stress en slapeloosheid), maar ook in ons land hebben artsen vergiftigingen gemeld en schade aan de lever. In China en India werd Ashwagandha vroeger ook gebruikt om een abortus op te wekken. Ashwagandha is als enige van genoemde middelen ook als thee verkrijgbaar, hetgeen ook wordt afgeraden.

In verwachting

Van Huperzia serrata (voor de concentratie en het geheugen) kunnen mensen spierverzwakking, buikkrampen, diarree, toegenomen speekselproductie, wazig zicht, tranende ogen en verlammingsverschijnselen krijgen. En ook dit spul is mogelijk schadelijk voor een ongeborene. Wie in verwachting is, moet alle genoemde kruiden al helemaal niet gebruiken, benadrukt het RIVM.

Hoeveel mensen deze middelen tot zich nemen, is niet bekend. Producten met Huperzia serrata of Tabernanthe iboga worden vooral online verkocht, maar die met Ashwagandha zijn ook in drogisterijen te vinden.

Meer uit Gezond

Biotechnoloog Galapagos komt terug op voorgenomen splitsing

MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.

1 dag geleden
40 procent 12- tot 16-jarige vapers is verslaafd

DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.

2 dagen geleden
850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

4 dagen geleden
Toezichthouder: prostaatmiddel kan leiden tot zelfmoordgedachten

UTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.

5 dagen geleden
Longartsen zien vaker levensbedreigende effecten van vapen

GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).

6 dagen geleden
Veel patiënten verkeerd geïnformeerd, artsen starten campagne

DEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.

6 dagen geleden
Gezondheidsminister VS wil nieuwe richtlijnen behandeling mazelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.

1 week geleden