RIVM: Vaccinatiegraad bij baby's en kleuters licht gedaald
DEN HAAG (ANP) - Het percentage baby's en kleuters dat is gevaccineerd is licht gedaald ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in een rapport van het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) over de vaccinatiegraad, waarin het percentage kinderen dat is gevaccineerd jaarlijks wordt onderzocht.
Van de ontwikkeling van het percentage vaccinaties maakt het RIVM een inschatting, omdat een deel van de gegevens over vaccinaties anoniem aan het RIVM wordt doorgegeven, zonder persoonsgegevens zoals informatie over het geboortejaar van kinderen. De geregistreerde vaccinatiegraad is daardoor minder precies en lager dan de werkelijke, aldus het RIVM.
Ondanks het feit dat het een inschatting is, kan toch geconcludeerd worden dat het percentage baby's en kleuters dat is gevaccineerd licht is gedaald, zegt Jeanne-Marie Hament, programmamanager van het Rijksvaccinatieprogramma. "Het geregistreerde aantal vaccinaties ligt iets lager. Ongeveer 1,5 procent van de vaccinaties is anoniem, net als vorig jaar. Daardoor weten we dat het totale percentage iets is gedaald", aldus Hament.
RS-virus
Ongeveer driekwart van de baby's is sinds september 2025 tegen het RS-virus gevaccineerd. Die prik zorgde meteen voor een afname van baby's op kinder-ic's afgelopen herfst en winter. "Sommige ouders willen het nog afwachten of vinden hun baby te klein, maar hoe jonger, hoe beter. In de meeste landen krijgen baby's de prik meteen na de bevalling, in Nederland binnen veertien dagen", zegt Hament.
In 2025 kregen ruim vijfhonderd mensen mazelen, dat waren vooral kinderen op basisscholen waar weinig leerlingen gevaccineerd waren. De vaccinatiegraad voor bof, mazelen en rode hond (BMR) is, net als vorig jaar, onder de 90 procent. Ten minste 95 procent is nodig om de bevolking tegen een uitbraak van mazelen te beschermen, meldt het RIVM. Kinderen krijgen de tweede BMR-prik voortaan als ze drie jaar zijn in plaats van negen jaar. Kinderen die tussen 2016 en 2021 zijn geboren, kunnen de prik nog inhalen.
De vaccinatiegraad voor de HPV-vaccinatie is voor het tweede jaar op rij gestegen. Kinderen krijgen die prik als ze ongeveer tien jaar zijn. Ook voor meningokokken, typen A, C, W en Y, werden meer tieners gevaccineerd.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
4 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
22 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
1 dag geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
1 dag geleden