Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM: ministerie mag 'tekstsuggesties' doen voor OMT-advies

RIVM: ministerie mag 'tekstsuggesties' doen voor OMT-advies

BILTHOVEN (ANP) - Het ministerie van Volksgezondheid mag "tekstsuggesties" doen voor het advies over de aanpak van de coronacrisis dat is opgesteld door het Outbreak Management Team (OMT). De wijzigingen worden niet rondgestuurd aan de individuele leden van het OMT. Dat bevestigt een woordvoerder van het RIVM na berichtgeving hierover van Nieuwsuur.

Nadat het OMT is samengekomen om te praten over de coronamaatregelen, stuurt de club van deskundigen een concept van het uit te brengen advies aan het ministerie. Het advies wordt besproken in het zogenoemde bestuurlijk afstemmingsoverleg, zo legt een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. Het overleg wordt voorgezeten door een functionaris van het ministerie.

"Hierbij wordt besproken in hoeverre het advies begrijpelijk is en coherent in het kader van de adviesaanvraag", zo stelt hij. "Uit het overleg kunnen tekstsuggesties naar voren komen." Het gaat dan om "verzoeken ter verheldering". De adviezen moeten namelijk goed uitlegbaar zijn en "zonder onduidelijkheden vertaalbaar naar de praktijk". Het is vervolgens aan het secretariaat van het OMT "als onafhankelijk orgaan" om de suggesties te beoordelen en eventueel over te nemen.

Inhoudelijke koerswijzigingen

Volgens Nieuwsuur schreef een ambtenaar van het ministerie in een mail dat een advies over het ontraden van mondkapjes door personeel in de ouderenzorg "nog wel een tandje scherper" kon. De RIVM-woordvoerder stelt dat de suggesties altijd "tekstuele verduidelijkingen" zijn en dat het nooit gaat om "inhoudelijke koerswijzigingen".

Dat individuele OMT-leden niet de gelegenheid krijgen de wijzigingen in te zien, komt door de tijdsdruk waaronder het advies wordt geschreven. Tussen de OMT-vergadering en het definitieve advies zit vaak "maar 48 tot 72 uur" en aan het begin van de pandemie was dit geregeld korter. Het is volgens de woordvoerder "onmogelijk om in die tijdspanne ieder lid bij elke tekstwijziging in het concept te laten meekijken of daarmee in te laten stemmen".

Standaard

Volgens de RIVM-woordvoerder hebben de individuele leden "meermaals hun vertrouwen uitgesproken in de staf die de redactie van het uiteindelijke advies doet". Ook zegt hij niet te weten van situaties waarin OMT-leden hebben geklaagd over wijzigingen die in het advies waren doorgevoerd. Welke wijzigingen door de tijd heen zijn gedaan en in welke adviezen, dat wordt niet bijgehouden.

Volgens de de woordvoerder is de gang van zaken zoals door hem beschreven de standaard en gaat het ook op dit moment nog zo.

Meer uit Binnenland

Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

57 minuten geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

1 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

3 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

8 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

11 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

14 uur geleden
Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemeniƫ gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

21 uur geleden