RIVM: meeste hantavirussen niet van mens op mens overdraagbaar
BILTHOVEN (ANP) - In Nederland komen bij mensen infecties voor met verschillende soorten hantavirussen. Muizen en ratten kunnen de virussen bij zich dragen en zo mensen besmetten. De hantavirussen die voorkomen in Europa zijn niet van mens op mens overdraagbaar. Alleen van één soort hantavirus, het Andesvirus dat voorkomt in Zuid-Amerika, is bekend dat het in kleine clusters ook van mens op mens overdraagbaar is. Dat staat op de site van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu.
Op een cruiseschip bij Kaapverdië is één opvarende positief getest op het hantavirus, werd in de nacht van zondag op maandag bekend. De WHO spreekt van één bevestigde en vijf mogelijke besmettingen met het hantavirus.
Knaagdieren die het virus bij zich dragen, worden er zelf niet ziek van, maar ze kunnen soortgenoten en ook mensen besmetten via hun urine, speeksel en ontlasting. De kans op besmetting met een hantavirus is heel klein, staat ook op de site van het RIVM. De virussen komen in de hele wereld voor. De hantavirussen die voorkomen in Europa veroorzaken nier- of leverklachten en griepachtige verschijnselen. Het virus kan in opgedroogde urine, ontlasting en speeksel nog twee weken in leven blijven.
Onderzoek
De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Oceanwide Expeditions is gevestigd in Vlissingen (Zeeland). De maatschappij liet weten bij de hulpverlening samen te werken met onder meer de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), het RIVM, de betrokken ambassades en het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie bevinden zich tien of elf Nederlanders aan boord, maar het is niet duidelijk of het passagiers of bemanningsleden betreft.
De MV Hondius wordt gebruikt voor expeditiereizen naar Antarctica en het Noordpoolgebied. Aan boord is plek voor zo'n 170 passagiers en zeventig bemanningsleden en gidsen.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
5 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
1 week geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
1 week geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
1 week geleden