Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM: laat boeren delen in baten van bloemstroken langs akkers

RIVM: laat boeren delen in baten van bloemstroken langs akkers

BILTHOVEN (ANP) - Het aanleggen van een strook met bloemen langs akkers heeft niet alleen een positief effect op de biodiversiteit, maar levert ook financiële voordelen op. Dat concludeert het RIVM na onderzoek in de Hoeksche Waard, een Zuid-Hollandse gemeente waar veel boeren al bloemstroken aan de randen van hun perceel hebben. Het rijksinstituut adviseert wel om tot een gelijkere verdeling van de kosten en baten te komen.

Boeren in de Hoeksche Waard hebben de afgelopen jaren subsidies gekregen van onder meer de Europese Unie om de randen van hun akkers in te zaaien met bloemen en kruiden. Die trekken extra insecten en vogels aan en zorgen voor meer opslag van CO2 in de bodem. Het RIVM deed in het gebied een maatschappelijke kosten-batenanalyse voor een periode van dertig jaar. De onderzoekers concluderen op basis van voorzichtige schattingen dat de opbrengsten opwegen tegen de kosten, al zijn de verschillen klein.

Boeren verdienen wat minder geld met hun oogst, omdat hun akkers kleiner zijn als gevolg van de enkele meters brede bloemranden. Normaal gesproken dragen ze ook de kosten voor het inzaaien en onderhouden daarvan. De onderzoekers schatten de jaarlijkse kosten per hectare akkerrand in op 665 euro. Daar staat zeker 684 euro aan baten tegenover.

Extra recreatie

"Een strook grond rondom akkers inzaaien met bloemen draagt bij aan een duurzame landbouw", aldus het RIVM. "Het is goed voor de biodiversiteit en boeren gebruiken minder bestrijdingsmiddelen voor hun gewassen. Ook levert het de samenleving veel voordelen op."

Het RIVM denkt dat de fleurige bloemen en toegenomen biodiversiteit langs de akkers zorgen voor extra recreatie (een jaarlijkse toename van zo'n 10 procent) en daarmee meer maatschappelijke inkomsten. Daarnaast zijn waterschappen minder geld kwijt aan het op peil houden van de waterkwaliteit en hoeven agrariërs minder bestrijdingsmiddelen te gebruiken. Dat laatste heeft mogelijk ook een positief effect op de gezondheid van mensen. Omdat daar nog onderzoek naar wordt gedaan, is het effect hiervan niet meegerekend.

De kosten zijn nu vooral voor de boeren en de baten voor de waterschappen en de samenleving. De aanbeveling van het RIVM is om tot een gelijkere verdeling te komen.

Meer uit Binnenland

Verdachte aangehouden voor reeks brandstichtingen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.

4 uur geleden
Spoorbeveiliging veroudert sneller dan gedacht, miljarden nodig

DEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.

5 uur geleden
OM wil zes maanden cel voor jongerengeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.

5 uur geleden
Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven betalen

AMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.

6 uur geleden
Verdachte van doden ex-vriendin Leiderdorp filmde geweld

DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.

6 uur geleden
Vier verdachten in zaak rond dood broer S10 op vrije voeten

ALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.

6 uur geleden
Mensenrechtenorganisaties eisen vervolging Booking.com

DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.

7 uur geleden