Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RIVM-hoofd is jaloers op coronamonitoring in andere landen

RIVM-hoofd is jaloers op coronamonitoring in andere landen

DEN HAAG (ANP) - Het RIVM zou graag veel meer verschillende gegevens kunnen verzamelen en combineren om zicht te krijgen en houden op de verspreiding van het coronavirus. Dat zei Susan van den Hof, hoofd van het Centrum voor Epidemiologie en Surveillance van Infectieziekten van het RIVM, in een gesprek met de Tweede Kamer. Ze zei jaloers te zijn op de manier waarop dat in andere landen geregeld is.

"Een infectieziekte heb je nooit alleen", zei Van den Hof. Volgens haar is Nederland kwetsbaar voor infectieziekten doordat Nederland in Europa een hub is. Bovendien is het land dichtbevolkt, leeft er veel vee en is de samenleving vergrijsd. Ze zegt dat daarom de monitoring van infectieziekten, zoals het coronavirus, belangrijk is. Ze noemde de beschikbaarheid van cijfers daarbij erg belangrijk, en vindt dat Nederland daarin kan leren van het buitenland.

"Ik ben wel eens jaloers op mijn collega's in Denemarken en het Verenigd Koninkrijk", aldus de epidemioloog. "Daar is de gegevensdeling ontzettend goed geregeld. Wel heel goed rekening gehouden met privacyaspecten, maar daar is alles uitwisselbaar en koppelbaar. En daardoor hadden ze heel goed zicht op wat aan de hand was." Zo konden de landen informatie over besmettingen, vaccinatiestatus en ziekenhuisopnames beter over elkaar leggen.

Uitwerking

De Kamer heeft een hele dag uitgetrokken om met deskundigen te spreken over het langetermijnbeleid voor het coronavirus. Zo kwam Jaap Eikelboom, die bij de landelijke koepel GGD GHOR gaat over de coördinatie van de Covid-19-bestrijding, uitleggen hoe de GGD'en denken snel te kunnen opschalen als dat nodig is. Dat is niet eenvoudig, omdat het zomaar kan zijn dat er ineens veel meer mensen ingeschakeld moeten kunnen worden om te testen of vaccineren.

Eerder op de dag waarschuwden zorgexperts dat het coronabeleid nog verder uitgewerkt zal moeten worden. Zo waarschuwde gezondheidseconoom Xander Koolman dat er nog te veel gekeken wordt naar het voorkomen dat vooral de acute zorg vastloopt. "Dan denk ik dat we helemaal niet zo ver weg zijn van toekomstige lockdowns." Hij vindt dat de zorgcapaciteit flexibeler moet worden, en dat daarvoor de manier waarop het zorgstelsel werkt aangepast moet worden. Hoogleraar sociologie Tanja van der Lippe (Universiteit Utrecht) vroeg onder meer extra aandacht voor mensen die medisch of sociaal kwetsbaar zijn.

Meer uit Gezond

VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

14 uur geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

14 uur geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

4 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

5 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

5 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden