RIVM: griepepidemie in Nederland
BILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is dusdanig gestegen, dat nu officieel sprake is van een epidemie. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) laat dat weten. "In steeds meer keel- en neusmonsters van mensen met griepachtige klachten wordt het griepvirus gevonden."
Laboratoria, ziekenhuizen en huisartsen treffen het influenzavirus de afgelopen weken steeds vaker aan. Ook zien huisartsen meer patiënten met griepachtige klachten. Het RIVM monitort de situatie samen met onderzoeksinstituut Nivel en het Erasmus MC. Zij runnen samen het Nationaal Influenza Centrum.
De instituten gebruiken nu niet exact de criteria van voor de coronapandemie om te bepalen of er een griepepidemie is. Van een epidemie werd eerst gesproken als meer dan 58 op de 100.000 mensen naar de huisarts gingen met klachten die aan griep doen denken en 10 procent van de onderzochte monsters daadwerkelijk het griepvirus bevatte. In de afgelopen week lag dat aantal daaronder, op 52 per 100.000 inwoners. Van de monsters die in het lab werden onderzocht bevatte wel 21 procent het griepvirus.
Andere luchtwegvirussen
"Net als in de winter van 2021/2022 is het ook nu lastig om alleen op basis van deze cijfers te bepalen of er sprake is van een griepepidemie", legt het RIVM uit. "De klachten van griep lijken namelijk erg op die van Covid-19. Veel mensen met griepachtige verschijnselen doen nu een corona-zelftest en gaan mogelijk minder vaak naar de huisarts." Alle informatie overziend, oordelen de wetenschappers dat het woord epidemie op zijn plaats is.
Naast griep gaan ook allerlei andere luchtwegvirussen rond. Nog vaker dan griep treffen laboratoria het humaan metapneumovirus aan, dat ongeveer dezelfde klachten kan veroorzaken. Ook in ernst kan dit virus erg variëren: net als bij griep kan het blijven bij een hoestje en koorts, maar mensen kunnen er ook longontsteking door krijgen. Het humaan metapneumovirus zat afgelopen week in 23 van 102 nader onderzochte monsters. Ook het RS-virus en het rhinovirus gaan volop rond. Het coronavirus wordt ook nog aangetroffen, maar niet zo vaak momenteel. Naast het coronavirus SARS-CoV-2 gaat ook een 'gewoon' seizoenscoronavirus rond.
Griepepidemie
De stijgende lijn in het aantal luchtweginfecties noemt het Nivel "passend bij de tijd van het jaar". Wat verder opvalt is dat huisartsen relatief veel kinderen zien die ziek zijn door een van de virussen.
Het is de tweede griepepidemie van 2022. De eerste griepgolf begon in maart en was na dertien weken voorbij. Dat de vorige griepepidemie pas laat in het seizoen begon, kwam hoogstwaarschijnlijk doordat het griepvirus in de periode daarvoor amper de kans kreeg zich te verspreiden door alle maatregelen tegen het coronavirus.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tot nu toe zes meldingen gekregen over baby's die ziek zijn geworden na het drinken van voeding van Nestlé waarvoor een veiligheidswaarschuwing geldt. Eerder deze maand werd cereulide in de voeding aangetroffen. Deze bacterie kan braken, buikpijn en diarree veroorzaken.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
3 weken geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
1 maand geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 maand geleden