 
                    Rivierdijken mogelijk sterker dan gedacht
WESTERVOORT (ANP) - Een aantal rivierdijken in Nederland lijkt sterker te zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Nader onderzoek moet uitwijzen of de grootste dijkversterkingsoperatie ooit in Nederland daardoor een stuk goedkoper kan uitpakken. Voor het versterken van 1100 kilometer dijk in de komende jaren is 7,4 miljard euro uitgetrokken.
Op twee plekken in Nederland, langs de Maas en de IJssel, worden sensormetingen gedaan naar de sterkte van de grond onder een dijk in de zogenoemde onverzadigde zone. Dat is een tussenlaag in de dijk tussen het grondwater en de bovengrond. Uit de eerste metingen blijkt al dat deze tussenlaag compact en sterk is, aldus projectleider Martin Schepers van het Hoogwaterbeschermingsprogramma van Rijkswaterstaat en de waterschappen.
"Met zo'n sterkere tussenlaag is er minder of zelfs helemaal geen dijkversterking nodig. Hoeveel dat uiteindelijk oplevert is nog niet te zeggen, maar werken aan de dijken is zo kostbaar dat alle beetjes helpen. Bovendien kan de hinder voor de leefomgeving worden beperkt", aldus Schepers.
Vernieuwingen
Dijkdeskundigen gaan nu in alle seizoenen voortdurend meten hoe de tussenlaag in de twee onderzoeksdijken zich houdt. Als de gunstige verwachting uitkomt, worden meer dijken op andere plaatsen in het land doorgemeten.
"Dergelijk onderzoek is nooit eerder gedaan", aldus Schepers. "Dijkbeheer is heel lang hetzelfde gebleven. Er komen nu veel vernieuwingen aan. Met moderne technieken als drones, sensoren en infrarood komen we tegenwoordig veel meer te weten over hoe dijken zich eigenlijk gedragen door het jaar heen. Waterschappen kunnen hun dijken daardoor veel nauwkeuriger monitoren. Dat is belangrijk voor bescherming tegen hoogwater en uiteindelijk ook de basis voor goedkoper en sneller bouwen."
Meer uit Binnenland
DAR ES SALAAM (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Tanzania op zoveel mogelijk binnen te blijven. De verkiezingen in Tanzania van woensdag leidden tot gewelddadige protesten. Het ministerie zette donderdag het reisadvies voor het Oost-Afrikaanse land op geel: in het hele land gelden veiligheidsrisico's.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een agent die woensdag zwaargewond raakte door een aanrijding met een gestolen voertuig op de A2 bij Eindhoven mag waarschijnlijk vrijdag naar huis, meldt de politie. Hij moet later wel nog geopereerd worden. De andere agent blijft in het ziekenhuis. Ook hij wordt nog geopereerd aan de botbreuken en ander letsel dat hij opliep.
2 uur geledenBARNEVELD (ANP) - De fietser die donderdag overleed door een botsing met een vrachtwagen in Barneveld, was een minderjarige jongen uit die plaats. Dat meldt de politie vrijdag. De bestuurder van de vrachtwagen komt ook uit Barneveld en is 37 jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De deadline die de Arbeidsinspectie aan de politie heeft opgelegd om problemen met communicatiesysteem C2000 te verbeteren, is vrijdag verstreken. Het systeem kampt al jaren met verbindingsproblemen, vertragingen en storingen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Chauffeurs van vrachtwagens die vast komen te staan op een spoorwegovergang worden geadviseerd in dat geval gewoon door te rijden ten koste van een slagboom. Met dit advies komen spoorbeheerder ProRail en transportorganisatie TLN vrijdag in een verklaring. Dit naar aanleiding van een aanrijding tussen een truck en een trein donderdag bij het Gelderse Meteren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het stikstofbeleid kan door de nieuwe Tweede Kamer een stuk ingrijpender worden. D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA, ChristenUnie en Volt zijn voorstander van forse maatregelen om stikstof te verminderen. Deze partijen waren de afgelopen twee jaar ook in meer of mindere mate kritisch op de lijn van BBB-minister Femke Wiersma. In de nieuwe samenstelling hebben deze partijen negentig zetels in het parlement, volgens de laatste prognose.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC Nederland is voorzichtig hoopvol over de voorlopige verkiezingsuitslag. De kans dat er met Rob Jetten (D66) voor het eerst een openlijk homoseksuele premier komt, wordt hoopgevend genoemd, maar tegelijkertijd is er wat de komende coalitie betreft geen zekerheid.
23 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            