Rivian onderuit op lager Wall Street na grote terugroepactie
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse fabrikant van elektrische voertuigen Rivian ging maandag bijna 8 procent onderuit op de aandelenbeurzen in New York. Het bedrijf roept bijna al zijn 13.000 voertuigen terug naar de garage vanwege een schroefje dat mogelijk niet goed is aangedraaid. Onder uitzonderlijke omstandigheden zou de bestuurder daardoor de controle over het stuur kunnen verliezen. Volgens het bedrijf heeft het defect geen ongelukken veroorzaakt en betreft het een voorzorgsmaatregel.
De stemming op Wall Street bleef verder terughoudend na de zware koersverliezen op vrijdag. Die werden veroorzaakt door een sterker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. De aanhoudende sterke arbeidsmarkt geeft de Amerikaanse centrale bank de ruimte om de rente stevig te blijven verhogen om zo de hoge inflatie te beteugelen. Hogere rentes zijn echter ongunstig voor aandelenbeleggingen.
Beleggers bereiden zich ook voor op het cijferseizoen, dat aan het einde van de week begint met de resultaten van de grote Amerikaanse banken Citigroup, JPMorgan Chase, Morgan Stanley en Wells Fargo. Daarnaast wordt uitgekeken naar de nieuwe inflatiecijfers van de VS, die donderdag op het programma staan.
Ford
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,4 procent hoger op 29.401 punten. De brede S&P 500 steeg een fractie tot 3641 punten. De Nasdaq zakte 0,4 procent tot 10.614 punten. Vrijdag raakte de techgraadmeter al 3,8 procent kwijt. De Amerikaanse obligatiemarkt is dicht vanwege de viering van Columbus Day.
Behalve Rivian stonden ook automakers Ford en General Motors in de schijnwerpers. Zij verloren respectievelijk 7,5 en 5,3 procent na een negatief rapport van UBS. Volgens de analisten van de Zwitserse bank stevent de automarkt snel af op een situatie van een overaanbod van voertuigen. Het advies voor Ford werd verlaagd naar verkopen en de aanbeveling voor GM ging van kopen naar houden.
Tesla
Tesla zakte 0,4 procent. De maker van elektrische auto's heeft in september meer dan 83.000 voertuigen geleverd van zijn fabriek in Shanghai. Dat is 8 procent meer dan in augustus en het grootste aantal in een maand ooit. Analisten van RBC verlaagden echter het koersdoel voor het aandeel.
De euro noteerde op 0,9702 dollar, tegen 0,9782 dollar op vrijdag. De olieprijzen vielen wat terug na de sterke opleving vorige week. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 92,38 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent minder op 97,58 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
10 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
12 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
17 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geleden