Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rita Verdonk verlaat politiek, stopt na verkiezingen als raadslid

Rita Verdonk verlaat politiek, stopt na verkiezingen als raadslid

DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Rita Verdonk stapt uit de politiek. Zij is momenteel gemeenteraadslid in Den Haag, maar stelt zich niet kandidaat bij de lokale verkiezingen volgend jaar.

In een verklaring die woensdag door haar partij Hart voor Den Haag is verspreid, zegt Verdonk: "Ik wil meer flexibiliteit terug in mijn leven. Al die vaste, vaak langdurige vergaderingen en debatten heb ik nu wel genoeg gedaan." Verdonk (69) was een van de kopstukken van de partij van Richard de Mos, waarvoor ze in 2022 in de Haagse raad kwam.

Hart voor Den Haag is al jaren de grootste partij in Den Haag. De Mos was van 2018 tot 2019 wethouder. Zijn partij werd uit de coalitie gezet en hij moest zelf opstappen toen justitie hem bleek te verdenken van ambtelijke corruptie. De Mos werd daar twee keer volledig van vrijgesproken. Sindsdien wil hij met zijn partij terug in de coalitie, maar tot nu toe tevergeefs. In de aankondiging van het vertrek van Verdonk noemt De Mos het "een bloody shame dat de stad een wethouder van haar kaliber is ontnomen door de jarenlange uitsluiting van Hart voor Den Haag".

Immigratiebeleid

Verdonk was van 2003 tot 2006 minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie in het kabinet-Balkenende II namens de VVD. Ze stond bekend om haar harde immigratiebeleid. Dat bracht D66 er uiteindelijk toe uit de coalitie te stappen, waarna het kabinet viel. CDA en VVD gingen daarna tijdelijk verder in een minderheidskabinet, waarin Verdonk opnieuw minister voor Integratie was. In 2006 verloor Verdonk de strijd om het VVD-leiderschap van Mark Rutte. Bij de daaropvolgende Kamerverkiezingen, eind 2006, kreeg Verdonk meer stemmen dan lijsttrekker Rutte.

In 2007 werd Verdonk uit de Kamerfractie van de VVD gezet na kritiek op de koers van de partij. Ze ging verder als onafhankelijk Kamerlid en begon daarna een nieuwe partij, Trots op Nederland. Die kreeg in 2010 niet genoeg stemmen voor een Kamerzetel.

Meer uit Politiek

Ontwikkelaars: kabinet is karig met maatregelen voor woningbouw

DEN HAAG (ANP) - De miljoenennota bevat nauwelijks structurele maatregelen om de woningbouwopgave vlot te trekken, vindt NEPROM. Volgens de brancheorganisatie van projectontwikkelaars komt dat doordat het kabinet demissionair is en "scherpe keuzes politiek moeilijk liggen". "Maar woningzoekenden hebben daar geen boodschap aan: er is nu actie nodig."

13 minuten geleden
Schoof: mij past bescheidenheid als Kamer begroting wil aanpassen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil zich bescheiden opstellen als blijkt dat de Tweede Kamer de zojuist gepresenteerde miljoenennota van zijn kabinet wil aanpassen. Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA heeft geopperd dat partijen na de verkiezingen een akkoord hierover moeten sluiten.

1 uur geleden
Asielministers gaan ondanks waarschuwing door met fors bezuinigen

DEN HAAG (ANP) - Asielministers David van Weel (VVD) en Mona Keijzer (BBB) gaan ondanks meerdere waarschuwingen van de Algemene Rekenkamer door met flinke bezuinigingen op de asielopvang in 2027. In dat jaar hebben de demissionaire ministers daarvoor 922 miljoen euro gereserveerd, een flinke daling ten opzichte van de 4,2 miljard euro die voor 2026 is begroot. Dat terwijl het ministerie verwacht dat het aantal asielzoekers dat wordt opgevangen juist stijgt in 2027.

1 uur geleden
Wiersma wil 'streefwaarde' stikstofreductie in 2030

DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil voor industrie, mobiliteit en landbouw een "streefwaarde" aan stikstofreductie in 2030 vast leggen. Hoe hoog dit percentage moet zijn, kan de BBB-minister op Prinsjesdag nog niet zeggen. Ze gaat erover in gesprek met de sectoren zelf.

1 uur geleden
Woonbond mist compensatie voor gestegen huren in miljoenennota

AMSTERDAM (ANP) - De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.

1 uur geleden
COA: geen keuze voor stabiele meerjarige begroting gemiste kans

DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet opnieuw niet heeft gekozen voor "een stabiele meerjarige begroting voor asielopvang is een gemiste kans", stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op de miljoenennota. "Stabiele financiering is een absolute voorwaarde om rust en menselijkheid in de asielopvang te krijgen en jaarlijks een miljard te besparen", aldus de organisatie.

2 uur geleden
Bouwbedrijven 'teleurgesteld' over plannen voor stikstofaanpak

ZOETERMEER (ANP) - De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.

2 uur geleden