'Risico's aardbevingen in Drents gaswinningsplan niet duidelijk'
DEN HAAG (ANP) - Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) en de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hebben in hun plan voor gaswinning uit elf kleine velden in en rond Drenthe onvoldoende in kaart gebracht wat het risico op aardbevingen is. De minister heeft vier maanden de tijd om het onderzoek aan te passen of over te doen, oordeelde de Raad van State woensdag.
De hoogste bestuursrechter vindt onder meer dat in het plan niet duidelijk is wat de risico's op aardbevingen zijn voor plekken die dichter bevolkt zijn. Ook zijn er twijfels over het risicobeheersplan van de NAM, dat vastlegt wat er na een aardbeving moet gebeuren.
Het huidige risicobeheersplan lijkt enkel handvatten te bieden voor de communicatie na een beving, aldus de Raad, en het 'hand aan de kraan'-principe, waarbij de gaswinning bij bevingen wordt teruggeschroefd, los te laten. Daarbij heeft de minister niet helder gemaakt of dit plan in lijn is met het advies van het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM).
Toestemming
Wiebes gaf in 2018 toestemming voor het Drentse gaswinningsplan. Omwonenden, een actiegroep, zes gemeenten en de Natuur- en Milieufederatie Drenthe vrezen echter dat de winning uit het zogeheten Westerveld bevingsschade aan huizen zal veroorzaken en willen dat het instemmingsbesluit van tafel gaat. Ook zijn er zorgen over de gevolgen voor de natuur en wordt er gevreesd voor een slepende schadeafhandeling. De gemeenten die deelnemen aan de zaak zijn Assen, Aa en Hunze, Leek (Groningen), Midden-Drenthe, Noordenveld en Tynaarlo.
Volgens de bestuursrechter heeft Wiebes twee keuzes: of hij geeft hij een betere motivering voor zijn instemmingsbesluit, of hij past het gaswinningsplan aan. De overige bezwaren die waren ingediend over onder meer natuurschade en schadeafhandeling zijn van tafel geveegd.
Er ligt nu een tussenuitspraak. Volgend jaar neemt de Raad van State de aangepaste plannen opnieuw onder de loep. Aan de hand daarvan wordt bepaald of de NAM het Drentse gaswinningsplan ten uitvoer mag brengen. De NAM moet in 2022 het Groninger gasveld sluiten. De betreffende elf Drentse gasvelden zijn bijna leeg. Het bedrijf verwacht er tot uiterlijk 2028 tussen de 1,3 en 3,5 miljard kubieke meter aan gas uit omhoog te pompen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
2 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.
2 uur geledenDORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.
3 uur geledenHURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet meer vaart maken met de energietransitie en de gasinfrastructuur in Groningen voorlopig in stand houden als "airbag" voor noodgevallen. Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie in een donderdag verschenen rapport. "We bevinden ons in een zeer kritische fase ten aanzien van de importafhankelijkheid van energie", schrijven ze.
6 uur geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
20 uur geleden