Rijswijk mag Eritrees bevrijdingsfeest van rechter verbieden
DEN HAAG (ANP) - De gemeente Rijswijk mag het Eritrees bevrijdingsfeest dat voor zaterdag gepland stond in een evenementenlocatie, verbieden. Dat oordeel velt de rechter. De organisator van het feest, Federatie van Eritrese Gemeenschappen Nederland (FEN), en zalencentrum Event Plaza hebben daarmee het kort geding dat ze aanspanden, verloren.
Burgemeester van Rijswijk Huri Sahin wilde het feest verbieden, omdat tijdens twee eerdere Eritrese bijeenkomsten hevige rellen ontstonden. Het veiligheidsrisico voor het aanstaande feest schatte ze daarom in als "levensgroot". Sahin zegt zich gesteund te voelen door de uitspraak van de rechter. Ze zegt de zorg voor de veiligheid "uiterst serieus" te nemen en voelde ook al eerder draagvlak in Rijswijk om het feest te verbieden.
Om het verbod kracht bij te zetten, legde de gemeente een dwangsom van 100.000 euro op als het feest toch door zou gaan. De rechter heeft woensdag in zijn oordeel echter bepaald dat die dwangsom niet mag worden opgelegd.
Intimidatie en geweld
Met de uitspraak kan "de bijeenkomst zoals gepland niet doorgaan", zo laat een woordvoerster van FEN weten. De organisatie vergaderde woensdagavond over het oordeel en heeft het gevoel dat "de Nederlandse rechtstaat nu buigt voor intimidatie en geweld. In de komende twee weken volgt de onderbouwing van de rechter en die zal goed bestudeerd worden waarna beraad volgt op mogelijke juridische vervolgstappen." Daarnaast zegt de FEN binnenkort mogelijk ook een algemene ledenvergadering te willen houden in Event Plaza.
Tijdens het kort geding dinsdag werd duidelijk dat een bij FEN aangesloten organisatie uit Utrecht een demonstratie voor zaterdag heeft aangemeld bij de gemeente Rijswijk. Die zou plaats moeten vinden bij Event Plaza. Maar daar wordt toch van afgezien omdat FEN dat "te risicovol" vindt "aangezien deze plaats zou vinden in de publieke ruimte". Een gemeentewoordvoerder bevestigde eerder op de dag dat de demonstratie was aangemeld.
Vanuit heel Nederland werden zaterdag zevenhonderd tot negenhonderd genodigden uit de Eritrese gemeenschap in het zalencentrum verwacht.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
7 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - De waarschuwing voor gladheid door ijzel voor het noordoosten van het land is verlengd. Oorspronkelijk liep code oranje tot 11.00 uur, maar in Overijssel duurt deze nu tot 12.00 uur, in Drenthe tot 13.00 uur en in Groningen tot 14.00 uur.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is zaterdagochtend rustig op de weg in het noorden, waar code oranje geldt voor gladheid door ijzel. "Mensen hoeven niet naar hun werk en veel sportwedstrijden zijn afgelast, dus ouders met kinderen hoeven niet de weg op. Dat scheelt enorm", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Desondanks zijn er hier en daar ongelukken gebeurd.
9 uur geleden