
Rijswijk mag Eritrees bevrijdingsfeest van rechter verbieden
DEN HAAG (ANP) - De gemeente Rijswijk mag het Eritrees bevrijdingsfeest dat voor zaterdag gepland stond in een evenementenlocatie, verbieden. Dat oordeel velt de rechter. De organisator van het feest, Federatie van Eritrese Gemeenschappen Nederland (FEN), en zalencentrum Event Plaza hebben daarmee het kort geding dat ze aanspanden, verloren.
Burgemeester van Rijswijk Huri Sahin wilde het feest verbieden, omdat tijdens twee eerdere Eritrese bijeenkomsten hevige rellen ontstonden. Het veiligheidsrisico voor het aanstaande feest schatte ze daarom in als "levensgroot". Sahin zegt zich gesteund te voelen door de uitspraak van de rechter. Ze zegt de zorg voor de veiligheid "uiterst serieus" te nemen en voelde ook al eerder draagvlak in Rijswijk om het feest te verbieden.
Om het verbod kracht bij te zetten, legde de gemeente een dwangsom van 100.000 euro op als het feest toch door zou gaan. De rechter heeft woensdag in zijn oordeel echter bepaald dat die dwangsom niet mag worden opgelegd.
Intimidatie en geweld
Met de uitspraak kan "de bijeenkomst zoals gepland niet doorgaan", zo laat een woordvoerster van FEN weten. De organisatie vergaderde woensdagavond over het oordeel en heeft het gevoel dat "de Nederlandse rechtstaat nu buigt voor intimidatie en geweld. In de komende twee weken volgt de onderbouwing van de rechter en die zal goed bestudeerd worden waarna beraad volgt op mogelijke juridische vervolgstappen." Daarnaast zegt de FEN binnenkort mogelijk ook een algemene ledenvergadering te willen houden in Event Plaza.
Tijdens het kort geding dinsdag werd duidelijk dat een bij FEN aangesloten organisatie uit Utrecht een demonstratie voor zaterdag heeft aangemeld bij de gemeente Rijswijk. Die zou plaats moeten vinden bij Event Plaza. Maar daar wordt toch van afgezien omdat FEN dat "te risicovol" vindt "aangezien deze plaats zou vinden in de publieke ruimte". Een gemeentewoordvoerder bevestigde eerder op de dag dat de demonstratie was aangemeld.
Vanuit heel Nederland werden zaterdag zevenhonderd tot negenhonderd genodigden uit de Eritrese gemeenschap in het zalencentrum verwacht.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De 107e editie van de Vierdaagse in Nijmegen gaat dinsdag van start met 45.539 deelnemers. Die mensen hebben zich op tijd aangemeld. 1461 wandelaars die zich wel hadden ingeschreven voor de wandeltocht hebben zich niet gemeld, zegt de organisatie. In totaal hadden zich 47.000 wandelaars uit 82 landen ingeschreven. Onder hen bijna 6500 militairen. Ruim 15.000 deelnemers lopen de Vierdaagse voor het eerst.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland wil dat de Europese Commissie zich blijft inzetten om tot een handelsdeal met de Verenigde Staten te komen voor 1 augustus, zei staatssecretaris Hanneke Boerma (Handel) na afloop van overleg met EU-bewindspersonen. "We hebben uitvoerig gesproken met alle lidstaten en we staan unaniem achter de Commissie", zei ze. "Alle ballen moeten op de onderhandelingen."
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De druk op de geestelijke gezondheidszorg groeit doordat steeds meer mensen om hulp vragen voor hun concentratieproblemen. Volgens de branchevereniging, de Nederlandse ggz, gaat dit "ten koste van mensen die echt zorg nodig hebben". Voorzitter Ruth Peetoom maakt zich daar zorgen over.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV dreigt met nieuwe stakingen bij NS als het spoorbedrijf niet met een beter cao-bod komt voor zijn meer dan 17.000 medewerkers. De achterban van de bond heeft het eindbod van NS voor de nieuwe cao in meerderheid afgewezen. Eerder op de dag wezen de leden van VVMC het voorstel van NS ook al af. De achterban van CNV ging wel akkoord met het eindbod.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ahmed Aboutaleb, voormalig burgemeester van Rotterdam, wordt voorzitter van Jeugdzorg Nederland, de branchevereniging voor instellingen die jeugdhulp en jeugdbescherming bieden. De organisatie noemt hem "een zeer ervaren bestuurder met een groot hart voor jongeren".
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De leden van de Vakbond voor Machinisten en Conducteurs (VVMC) hebben het eindbod van de NS voor een nieuwe cao in meerderheid afgewezen. De grootste vakbond bij het spoorbedrijf sluit nieuwe acties niet uit. VVMC wil nu eerst met de NS in gesprek om tot betere afspraken te komen.
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Universiteit Leiden zou de uitwisseling van studenten met twee universiteiten in Israël moeten opschorten. Ook moeten er voorlopig geen nieuwe uitwisselingen worden aangegaan. Dat adviseert een commissie die is opgezet door de oudste universiteit van Nederland. Over andere samenwerkingen met Israël spreekt de commissie zich later uit.
6 uur geleden