Rijpma-De Jong voor derde keer Europees kampioen allround
HAMAR (ANP) - Schaatsster Antoinette Rijpma-de Jong is voor de derde keer op rij Europees kampioen allround geworden. De 27-jarige Friezin hield genoeg van haar voorsprong over op de afsluitende 5000 meter, die werd gewonnen door de Noorse Ragne Wiklund in 6.57,17.
Rijpma-De Jong werd op de 5000 meter derde in 7.05,23. Ze verloor in de slotrit van Marijke Groenewoud die met de tweede tijd van 7.02,27 in het klassement genoegen moest nemen met de derde plaats bij haar EK-debuut. Wiklund pakte het zilver en is daarmee de eerste Noorse schaatsster die het podium haalt op een EK allround.
"Het was nog best spannend" zei Rijpma-De Jong na afloop van haar 5000 meter. "Met rust rijden zat er niet meer in en dan zijn 12,5 rondjes best lang. Dan moet je knokken en dat heb ik gedaan."
Heel bijzonder
De derde allroundtitel betekent veel voor de schaatsster. "Heel bijzonder, drie titels, mijn ouders zijn er drie keer niet bij geweest", zei ze lachend. "Dit was wel echt een doel, een dat bovenaan het lijstje stond. Het is me niet gemakkelijk gemaakt en dat maakt het ook speciaal."
Robin Groot kwam in de rit tegen Wiklund tot de vierde tijd van 7.11,52. De 21-jarige schaatsster eindigde als vierde op haar eerste EK allround.
Felle strijd
De klassementsleidster moest op de 5000 meter in de buurt blijven van Groenewoud, die 10 seconden op haar moest goedmaken. De twee schaatssters mochten ook niet te veel tijd verliezen op Wiklund, die ruim 12 seconden achterstand had. Dat lukte Rijpma-De Jong, maar Groenewoud gaf op haar tweede 5000 meter uit haar carrière te veel toe ten opzichte van de Noorse.
Rijpma-De Jong moest anderhalve week geleden al een felle strijd voeren met Groenewoud om de Nederlandse titel voor de vierde keer te winnen. Dat deed ze door een sterke 1500 meter te rijden en op de slotafstand niet te veel te verliezen. Op het EK pakte ze eveneens de winst op de 500 en 1500 meter. Wiklund was de beste op de 3000 en 5000 meter.
De Friezin komt net als Atje Keulen-Deelstra op drie Europese allroundtitels. Ireen Wüst won de Europese allroundtitel vijf keer. De Duitse Gunda Niemann is recordhoudster met acht titels.
Meer uit Sport
MADRID (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz heeft maandag tijdens een gala in Madrid voor het eerst de Laureus Award voor sportman van het jaar gekregen. De prijs voor sportvrouw van het jaar ging voor de eerste keer naar de Belarussische tennisster Aryna Sabalenka. De onderscheiding geldt als de Oscar van de sport. Er waren geen Nederlandse sporters genomineerd.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Tour de France Femmes krijgt in 2027 voor het eerst een ploegentijdrit. Dat maakte de organisatie maandag in Londen bekend bij de presentatie van de eerste drie etappes. In voorlopers van de huidige uitvoering van de Ronde van Frankrijk bij de vrouwen werd wel al vaker een ploegentijdrit verreden.
10 uur geledenBOSTON (ANP) - De Keniaan John Korir heeft voor het tweede jaar op rij de marathon van Boston gewonnen, een van de zeven majors. De 29-jarige atleet won de 130e editie van de 42,195 kilometer lange wedstrijd in een parcoursrecord van 2.01.52. Korir verpulverde het vijftien jaar oude parcoursrecord van de Keniaan Geoffrey Mutai met meer dan een minuut (2.03.02 in 2011).
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Teambaas Toto Wolff van Mercedes is onder de indruk van de manier waarop Kimi Antonelli met de druk omgaat. De 19-jarige Italiaan won de laatste twee grands prix (China en Japan) in de Formule 1 en is de jongste leider ooit in het kampioenschap.
12 uur geledenHUY (ANP/BELGA) - De Belgische schaatsster Sandrine Tas (30) maakt woensdag haar WorldTour-debuut als wielrenster in de Waalse Pijl. Tas werd in februari op de Olympische Winterspelen van Milaan vierde op de 5000 meter schaatsen, op slechts 0,3 seconde van de Italiaanse olympisch kampioen Francesca Lollobrigida. Merel Conijn pakte het zilver op die afstand namens Nederland.
12 uur geledenBERG EN TERBLIJT (ANP) - Koersdirecteur Leo van Vliet beleefde met de zege van topfavoriet Remco Evenepoel in de zestigste Amstel Gold Race zijn gedroomde afscheid. "Dit is de topfavoriet en hij wint. Een mooier afscheid had ik me niet kunnen wensen", blikte de oud-wielrenner terug bij de finish in Berg en Terblijt.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Ook de tweede helft van de bekerfinale tussen AZ en NEC is een paar minuten later begonnen. Scheidsrechter Danny Makkelie moest de aftrap uitstellen nadat fans van de club uit Nijmegen veel vuurwerk hadden afgestoken. De finale begon al vijf minuten later in De Kuip omdat beide doelen niet zichtbaar waren door de vele rook die fakkels van supporters van AZ veroorzaakten.
1 dag geleden