Rijpma-De Jong vindt vierde Europese allroundtitel de mooiste
HEERENVEEN (ANP) - Antoinette Rijpma-De Jong werd in Heerenveen voor de vierde keer op rij Europees kampioene allround. Voor de 29-jarige schaatsster uit Rottum, om de hoek van Thialf, was het haar mooiste van de vier titels. "Een vol Thialf en straks de koets", wees ze naar de arrenslee waar ze eindelijk haar zegeronde in kan maken, nadat dat vier jaar geleden bij haar EK-titel in coronatijd in een lege schaatshal niet kon.
Rijpma-De Jong moest twee weken geleden genoegen nemen met de derde plaats op het NK allround achter Joy Beune en Merel Conijn. Ze gaf toen al aan dat het allrounden steeds moeilijker voor haar wordt, omdat ze zich meer concentreert op de 1000 en 1500 meter en daardoor de lange afstanden minder goed reed. "Voor dit toernooi heb ik mezelf in twee weken vanaf de basis moeten opbouwen", zei ze over de teleurstelling na het NK. "En dat dat gelukt is, zegt me dat ik mezelf heb overwonnen."
Om de vierde Europese allroundtitel op rij te kunnen veroveren, moest Rijpma-De Jong alles geven om een voorsprong van 5 seconden op wereldkampioene Joy Beune te behouden. "Er is altijd iets in mijn hoofd dat niet op wil geven. Dan gaat de vechtmodus aan. Soms ga ik dan technische foutjes maken, maar het kan me ook veel brengen zoals nu. Ik had twee weken geleden niet durven dromen dat ik hier Europees kampioen zou worden, dus ik heb mezelf mentaal en fysiek kunnen verbazen."
'Stomme robot'
Die vechtersmentaliteit heeft Rijpma-De Jong van moeders- en vaderskant. "We zijn soms een beetje eigenwijs, maar we vechten voor alles wat we waard zijn. Mijn man heeft het soms ook lastig met mij", zei ze met een lach.
Een extra motivatie was voor Rijpma-De Jong de ereronde. "Ik wilde heel graag in die arrenslee. In de coronabubbel was er niemand en moest ik een beetje zwaaien naar zo'n stomme robot die langs de baan meereed. Dat waren dan mijn ouders", herinnerde ze zich haar tweede EK-titel in een leeg Thialf in 2021.
De Friezin zei opgegroeid te zijn met paarden die onvoorwaardelijke liefde teruggeven. "Die arrenslee is het mooiste wat er is. Ik heb het vroeger op televisie gezien en zat bij Ireen Wüst in het team toen zij hier kampioen werd en in de arrenslee mocht", zei ze over het EK van 2017 toen ze zelf derde werd. "Dat was de laatste keer dat het kon."
Meer uit Sport
MADRID (ANP) - Tennisser Jannik Sinner (24) heeft de Madrid Open op zijn naam geschreven. De Italiaanse nummer 1 van de wereldranglijst won in de finale van het masterstoernooi in twee sets van de 29-jarige Duitser Alexander Zverev: 6-1 6-2.
2 uur geledenDOESJANBE (ANP) - Judoka Yael van Heemst heeft bij de Grand Slam in Doesjanbe in Tadzjikistan zilver veroverd in de klasse tot 78 kilogram. De 24-jarige judoka verloor met ippon in de finale van Jelizaveta Litvinenko, die uitkomt voor de Verenigde Arabische Emiraten. Marit Kamps greep in dezelfde klasse brons.
3 uur geledenLEYSIN (ANP) - Tadej Pogacar heeft de Ronde van Romandië op zijn naam geschreven. De wereldkampioen van UAE Team Emirates won de slotrit van Lucens naar Leysin en boekte zo zijn vierde etappezege in de Zwitserse rittenkoers.
3 uur geledenSALVATERRA DE MIÑO (ANP) - Wielrenster Noemi Rüegg heeft de eerste etappe van de Vuelta Femenina op haar naam geschreven. De Zwitserse van EF Education - Oatly kwam na 113 kilometer door de Spaanse regio Galicië als eerste over de finish in Salvaterra de Miño, nabij de Portugese grens. In een sprint bleef ze de Belgische Lotte Kopecky voor. De Duitse Franziska Koch werd derde.
5 uur geledenMIAMI (ANP) - De Grote Prijs van Miami begint zondag drie uur eerder dan gepland vanwege de weersverwachtingen. De race zal om 13.00 uur (lokale tijd) beginnen, omdat er rond de oorspronkelijke starttijd extreem weer wordt verwacht, waaronder zware onweersbuien.
16 uur geledenMIAMI (ANP) - Max Verstappen was na afloop van de kwalificatie voor de Grote Prijs van Miami zelf ook enigszins verrast door zijn knappe tweede tijd. "Ik had zelf natuurlijk ook niet verwacht dat dit mogelijk was", zei de viervoudig wereldkampioen van Red Bull.
19 uur geledenMIAMI (ANP) - Formule 1-coureur Kimi Antonelli heeft poleposition veroverd in de Grote Prijs van Miami. De leider in het kampioenschap was in zijn Mercedes iets sneller dan Max Verstappen, die verrassend de tweede tijd noteerde. Het was opnieuw zeer warm rondom het Hard Rock Stadium, maar dit keer stond er ook een stevige wind.
21 uur geleden