Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijn nadert laagste waterstand ooit

Rijn nadert laagste waterstand ooit

UTRECHT (ANP) - De Rijn bij Lobith staat nog maar enkele centimeters boven de laagste waterstand ooit. Dat was op 29 oktober 2018, toen de Rijn zakte naar 6,49 meter boven NAP bij Lobith. Nu staat de rivier op 6,53 meter boven NAP op dezelfde plek. Rijkswaterstaat verwacht dat dit peil de komende dagen verder zakt, want er wordt niet veel regen voorzien in het stroomgebied van de rivier.

Het is uitzonderlijk dat de Rijn middenin de zomer zeer waarschijnlijk een recordlage stand gaat bereiken. Gewoonlijk is de gemiddelde waterstand bij Lobith in deze tijd van het jaar ongeveer 8,70 meter boven NAP. In het najaar komen heel lage waterstanden vaker voor, want dan komt er geen smeltwater uit de Alpen meer in de rivier.

De afvoer van Rijnwater bij Lobith zakt tegen het eind van de week naar 650 kubieke meter water per seconde. Ook dat is heel dichtbij de laagste afvoer ooit gemeten in deze tijd van het jaar. Dat is voor de beroepsvaart een belangrijk gegeven, want de waterstand zegt niet direct iets over de hoeveelheid water die beschikbaar is. De waterstand kan namelijk door de jaren heen veranderen, doordat de vorm van de rivier en de vaargeul verandert.

"Vergelijkbaar met een pan", zegt Cristel de Zwaan, adviseur Rivieren bij het Watermanagementcentrum Nederland (WMCN). "In een smalle pan staat een liter water hoger dan in een brede pan, maar er zit evenveel water in." Daarom willen waterbeheerders en schippers met name weten hoeveel water er is, dus hoeveel water het land binnenstroomt. Dat er de komende dagen heel weinig water naar Lobith zal komen blijkt ook uit een bericht van de waterbeheerders in Duitsland. Die melden dinsdag dat de waterstand van de Rijn bij Emmerich, net over de grens in Duitsland, onder het niveau van de peilstok is gezakt. Er stroomt nog ongeveer twee meter water door de vaargeul.

Meer uit Binnenland

Eis 6 jaar cel voor verkrachting kwetsbaar meisje met vuurwapen

MIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag zes jaar cel geëist tegen een 40-jarige man uit Vlissingen voor de verkrachting van een 15-jarig kwetsbaar meisje in juni vorig jaar. Hij bedreigde haar daarbij mogelijk met een vuurwapen.

14 minuten geleden
ICE-trein naar Berlijn rijdt vanaf oktober via Hamburg

UTRECHT (ANP) - De internationale trein van Nederland naar Berlijn zal vanaf oktober via Hamburg rijden. Dat komt mede door langdurige werkzaamheden op het huidige traject tussen Hannover en Berlijn, meldt de NS. De ICE-trein zal er naar de Duitse hoofdstad een uur langer over doen en maar vier keer in plaats van vijf keer per dag rijden.

20 minuten geleden
Verspreiding tijgermug zichtbaar via DNA-onderzoek

UTRECHT (ANP) - Nieuw DNA-onderzoek toont aan hoe de Aziatische tijgermug zich verspreidt in Nederland. Dat biedt een nieuw hulpmiddel in de bestrijding van de mug, meldt de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit).

2 uur geleden
OM ziet bij nog 3 sterfgevallen verband met middelen Funcaps

ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie denkt bij nog eens drie personen te kunnen bewijzen dat zij zijn overleden door middelen die verkocht zijn via de website Funcaps. Daarmee komt het totaal aantal op 21. Dat zei de officier van justitie donderdag op een voorbereidende zitting in de rechtbank in Zwolle.

2 uur geleden
Van der Weijden vervolgt zwemtocht na dagje rust door ziekte

DEN HAAG (ANP) - Zwemmer Maarten van der Weijden is donderdagochtend weer het water ingegaan voor zijn 22-stedentocht. Woensdag moest hij die onderbreken door misselijkheid en buikklachten. Op onder meer zijn Instagrampagina is te zien dat Van der Weijden weer is gaan zwemmen. "Hij is nog niet topfit, maar gaat het proberen", staat op de website van de stichting van de 45-jarige zwemmer.

4 uur geleden
Voormalig JFVD-voorzitter neemt zetel De Vos in tijdens verlof

DEN HAAG (ANP) - De Kamerzetel die FVD-leider Lidewij de Vos tijdelijk heeft verlaten vanwege haar zwangerschapsverlof, wordt ingenomen door Iem Al Biyati, de voormalige voorzitter van de jongerentak JFVD. Dat melden partijvoorzitter Thierry Baudet en een woordvoerder van de radicaal-rechtse partij.

10 uur geleden
Politie deelt foto van verdachte na dood vrouw in woonzorglocatie

LELYSTAD (ANP) - In het onderzoek naar de dood van een vrouw in een woonzorglocatie in Lelystad heeft de politie herkenbare beelden van een man gedeeld. Zaterdagavond werd het lichaam van de vrouw gevonden in haar woning in woonzorgcentrum 't Landleven aan de Groene Velden. Dat is een locatie voor mensen met dementie.

15 uur geleden