Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijkswaterstaat gaat defecte dam dichten met tonnen aan stenen

Rijkswaterstaat gaat defecte dam dichten met tonnen aan stenen

MAASTRICHT (ANP) - Rijkswaterstaat laat de doorgebroken dam in Maastricht dichten met enorme hoeveelheden grote stenen. Die worden vanuit Wallonië per schip aangevoerd, en dan verpakt in enorme netten die alleen al 8000 kilo wegen. De netten worden vanuit Rotterdam aangevoerd, noemde May van de Kerkhof, directeur netwerkmanagement Zuid-Nederland van Rijkswaterstaat (RWS) donderdag tijdens een bezoek aan Maastricht als een van de opties.

Stenen en netten zijn alvast besteld om vaart te maken, maar mocht het niet lukken, dan is er een plan B. In dat geval kan RWS de toegang tot het kanaal afsluiten met containers vol stenen.

Burgemeester Wim Hillenaar sprak donderdag met de bewoners van de dertig woonboten. Die werden woensdag na het doorbreken van de dam aan de Stuwweg geëvacueerd. Ze kunnen voorlopig niet terug naar huis, zei Hillenaar. "De bewoners van de boten zijn ongelooflijk geschrokken", zei Hillenaar. "Ze zijn boos en verdrietig tegelijk."

Oorzaak

Brandweercommandant Luc Valent zei te verwachten dat de bewoners op zijn vroegst zondag terug kunnen, maar dat hangt af van de noodmaatregelen die RWS treft, zei hij.

Hoewel naar de oorzaak van de dambreuk nog wordt gezocht, kan het wegspoelen van de overlaatdam volgens Van de Kerkhof mede veroorzaakt zijn door een defect in de nabijgelegen stuw van Borgharen. Die kan niet volledig gestreken worden. "Daardoor is het peil hoger, maar deze werveling van het water hadden we niet voorzien", zei ze. De stroomsnelheid van de Maas nam door regen fors toe.

Aanvaring

Van de Kerkhof en Hillenaar spraken beiden hun medeleven uit voor de bewoners van een donderdagochtend vroeg op drift geraakte woonboot, die tegen een brug aanvoer. Daardoor liepen brug en boot zware schade op. "Deze mensen zijn in één klap hun woning kwijt", zei Van de Kerkhof. "Dat is hartstikke sneu!"

RWS overweegt de aanleg van een noodbrug of pontons omdat de huidige brug naar de Stuwweg op instorten staat. De bewoners van de boten, die langs de doodlopende weg liggen, konden alleen via die brug bij hun woningen komen. Nu kunnen ze de boten niet meer bereiken. Het herstel van de brug gaat enige tijd duren, alle aandacht gaat eerst naar het herstel van de dam", zei Van de Kerkhof.

Meer uit Binnenland

UNICEF: bescherm kinderen beter tegen gevolgen klimaatverandering

DEN HAAG (ANP) - Van hitte in klaslokalen tot stijgende overstromingsrisico's - klimaatverandering heeft nu al "een aanzienlijke invloed" op de gezondheid en het welzijn van kinderen. UNICEF Nederland vraagt daar aandacht voor in een donderdag verschenen rapport.

1 uur geleden
Helikopter Amerikaanse luchtmacht aangekomen op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht is woensdagavond aangekomen op Schiphol, ziet een ANP-fotograaf. Mogelijk gaat het om de helikopter die de Amerikaanse president Donald Trump vervoert. Die heet dan, zodra de president erin zit, de Marine One. Het toestel is naar Nederland gebracht door een militair transportvliegtuig.

5 uur geleden
Drie gewonden door ongeluk met meerdere voertuigen op A58

RILLAND (ANP) - Op snelweg A58 zijn ter hoogte van het Zeeuwse Rilland twee volwassenen en een kind gewond geraakt door een ongeluk. Rond 18.15 uur botsten daar drie auto's op elkaar, meldt de politie. De slachtoffers zijn met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Over hun toestand is niets bekendgemaakt.

8 uur geleden
Vakbonden en ondernemingsraad uiten zorgen over tekorten politie

DEN HAAG (ANP) - De drie politievakbonden en de Centrale Ondernemingsraad uiten in een brief aan de Tweede Kamer hun zorgen over financiële tekorten bij de politie. De organisatie verwacht een tekort van tientallen miljoenen in 2026 dat oploopt tot 300 miljoen euro in 2030, maakte demissionair justitieminister David van Weel (VVD) donderdag bekend.

10 uur geleden
Pim Lammers wint Zilveren Griffel, ook Wonderverteller bekroond

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Pim Lammers heeft zijn tweede Zilveren Griffel gewonnen. De auteur is bekroond voor zijn boek Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan. De illustraties van Natascha Stenvert kregen een Zilveren Penseel. Dat heeft boekenkoepel CPNB woensdag bekendgemaakt. Lammers won de Zilveren Griffel eerder in 2018.

11 uur geleden
Kapitein Madleen twee keer naar ziekenhuis na detentie in Israël

SCHIPHOL (ANP) - Kapitein Mark van Rennes van het activistenschip Madleen dat naar Gaza wilde varen, heeft in Jordanië twee keer het ziekenhuis bezocht voor "een korte behandeling". Van Rennes zei dit bij zijn aankomst op luchthaven Schiphol vanuit Amman in antwoord op de vraag hoe hij behandeld is toen hij in Israël in detentie zat.

11 uur geleden
Kapitein activistenschip Madleen weer terug in Nederland

SCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse kapitein Mark van Rennes is woensdagmiddag aangekomen op Schiphol. In de aankomsthal wachtten familieleden en ongeveer dertig medestanders hem op en juichten en klapten toen ze hem zagen.

12 uur geleden