Rijkste 10 procent bezit ruim helft Nederlands vermogen
DEN HAAG (ANP) - Van het totale vermogen in Nederland is 56 procent in handen van de rijkste 10 procent huishoudens. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de meest recente cijfers uit begin 2023. Dat aandeel is in de loop der jaren wel kleiner geworden.
Nederlandse huishoudens zijn gezamenlijk goed voor een vermogen van ruim 2,6 biljoen euro. Bijna 1,5 biljoen euro daarvan was in handen van de 10 procent huishoudens met de hoogste vermogens. Het minimale vermogen van deze groep bedraagt 680.000 euro. Deze groep bestaat voor 27 procent uit zelfstandig ondernemers, 33 procent uit werknemers en 40 procent gepensioneerden.
Het CBS heeft ook berekend dat de rijkste 0,1 procent van de huishoudens 10 procent van het totale vermogen bezit. Dat betekent dat 82.000 huishoudens een gezamenlijk vermogen hebben van 280 miljard euro.
Eigen woning
Het vermogensaandeel van de 10 procent rijkste Nederlanders is in de loop der jaren wel kleiner geworden. Zo beschikten zij in 2013 nog over 71 procent van het vermogen. De allerrijksten namen dat jaar 13 procent voor hun rekening.
Uit de cijfers komt naar voren dat bijna 1,2 biljoen euro is verdeeld over de 90 procent overige Nederlanders. Voor het merendeel binnen deze groep is een eigen woning het belangrijkste bestanddeel van het vermogen. Het CBS merkt op dat de meest vermogenden vaak ook over andere bestanddelen beschikken, zoals een aanmerkelijk belang in een onderneming.
Volgens het statistiekbureau had de 10 procent huishoudens met de laagste vermogens meer schulden dan bezittingen en daarmee een negatief vermogen. Deze groep bestaat vooral uit werknemersgezinnen en relatief veel zelfstandigen, aldus het CBS.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om een importheffing in te stellen op polysilicium. Dat melden ingewijden aan Bloomberg en Reuters. Polysilicium is een belangrijke grondstof voor zonnepanelen die in zijn zuiverste vorm ook een grondstof is voor de productie van chips.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag gemengd gesloten. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van onder meer SpaceX en Walt Disney. Daarnaast is hun hoop op een heropening van de Straat van Hormuz toegenomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben de terrorismesancties tegen de Iraakse luchtvaartmaatschappij Fly Baghdad opgeheven. Die werden in 2024 opgelegd vanwege banden met de Iraanse Revolutionaire Garde. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt woensdag dat Fly Baghdad van de sanctielijst is gehaald.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsfabrikant Accell, bekend van merken als Babboe, Batavus en Sparta, blijft kampen met financiële problemen. Het bedrijf meldt woensdag dat voorlopig uitstel van betaling is verleend aan zijn Nederlandse entiteiten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag iets lager geëindigd. Na het slotrecord van een dag eerder verwerkten beleggers opnieuw bedrijfsresultaten, waaronder die van Heineken. De bierbrouwer eindigde bij de winnaars in de hoofdindex.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Webwinkel Bol waarschuwt klanten voor een datalek bij een logistiek partner. Volgens het bedrijf hebben onbevoegden toegang gekregen tot systemen en gegevens van deze partner. Bol benadrukt dat er geen systemen van het bedrijf zelf zijn geraakt. Wel zijn gegevens van klanten mogelijk bekeken of gekopieerd, aldus de webwinkel in een verklaring.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandeelhouders van verfconcern AkzoNobel hebben ingestemd met de geplande fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems. Het bedrijf achter verfmerken als Flexa, Dulux en Sikkens hield hierover woensdag een aandeelhoudersvergadering.
10 uur geleden