Rijkste 10 procent bezit ruim helft Nederlands vermogen
DEN HAAG (ANP) - Van het totale vermogen in Nederland is 56 procent in handen van de rijkste 10 procent huishoudens. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de meest recente cijfers uit begin 2023. Dat aandeel is in de loop der jaren wel kleiner geworden.
Nederlandse huishoudens zijn gezamenlijk goed voor een vermogen van ruim 2,6 biljoen euro. Bijna 1,5 biljoen euro daarvan was in handen van de 10 procent huishoudens met de hoogste vermogens. Het minimale vermogen van deze groep bedraagt 680.000 euro. Deze groep bestaat voor 27 procent uit zelfstandig ondernemers, 33 procent uit werknemers en 40 procent gepensioneerden.
Het CBS heeft ook berekend dat de rijkste 0,1 procent van de huishoudens 10 procent van het totale vermogen bezit. Dat betekent dat 82.000 huishoudens een gezamenlijk vermogen hebben van 280 miljard euro.
Eigen woning
Het vermogensaandeel van de 10 procent rijkste Nederlanders is in de loop der jaren wel kleiner geworden. Zo beschikten zij in 2013 nog over 71 procent van het vermogen. De allerrijksten namen dat jaar 13 procent voor hun rekening.
Uit de cijfers komt naar voren dat bijna 1,2 biljoen euro is verdeeld over de 90 procent overige Nederlanders. Voor het merendeel binnen deze groep is een eigen woning het belangrijkste bestanddeel van het vermogen. Het CBS merkt op dat de meest vermogenden vaak ook over andere bestanddelen beschikken, zoals een aanmerkelijk belang in een onderneming.
Volgens het statistiekbureau had de 10 procent huishoudens met de laagste vermogens meer schulden dan bezittingen en daarmee een negatief vermogen. Deze groep bestaat vooral uit werknemersgezinnen en relatief veel zelfstandigen, aldus het CBS.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
6 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
8 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.
8 uur geleden