Rijksoverheid roept omstanders huiselijk geweld op tot actie
DEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid start een campagne om omstanders van huiselijk geweld in actie te laten komen om slachtoffers te helpen. De campagne bestaat uit een spotje op tv en online, en een site met tips voor omstanders. "Let op elkaar. Want een onveilige thuissituatie doorbreken, begint met je zorgen bespreken", luidt de boodschap van demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) en demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) die zich met het thema huiselijk geweld bezighouden.
Volgens de overheid komt huiselijk geweld als kindermishandeling, partnermishandeling en ouderenmishandeling in alle lagen van de bevolking voor en wordt het van generatie op generatie doorgegeven. Eerder ingrijpen kan de cyclus van huiselijk geweld doorbreken, en de rol van omstanders is hierbij essentieel, aldus de overheid. "Huiselijk geweld kan ook in jouw omgeving voorkomen, zoals bij je buren, een vriend, collega of familielid. Maak jij je zorgen om iemand? Blijf er niet mee rondlopen", lichten Weerwind en Van Ooijen de campagne toe.
De overheid meldt op basis van cijfers van het CBS dat bijna 1,3 miljoen Nederlanders van 16 jaar en ouder in 2022 te maken hebben gehad met huiselijk geweld, onder hen maakten ruim 850.000 het structureel mee.
Het CBS meldde dinsdag dat het aantal vrouwelijke slachtoffers van moord of doodslag is gestegen van 38 in 2021 naar 48 in 2022. Dit is in jaren niet zo hoog geweest. In het geval van zes op de tien vrouwen die in de afgelopen vijf jaar werden vermoord, was de vermoedelijke dader een partner of een ex. Bij vrouwen tussen de twintig en zestig jaar was dat zelfs bij driekwart van de moorden het geval.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
1 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
8 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
8 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
12 uur geleden