Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijksmuseum vrijwel leeg door opkoopactie XR van tickets

Rijksmuseum vrijwel leeg door opkoopactie XR van tickets

AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam ontvangt zaterdag niet de gebruikelijke duizenden maar slechts honderden bezoekers door een zogenoemde bezoekersstaking van Extinction Rebellion. Volgens de actiegroep hebben ze veel toegangskaarten gereserveerd maar komen die bezoekers niet opdagen, waardoor het museum de hele dag 'leeg' zou blijven.

Een woordvoerder van het museum bevestigt dat de activisten vermoedelijk duizenden tickets hebben gereserveerd. "Alles wat nog beschikbaar was is gereserveerd, alleen de paar honderd kunstliefhebbers die daarvoor al hadden geboekt komen kennelijk wel. Het museum is niet helemaal leeg."

Het Rijks verwachtte een drukke zaterdag, omdat het in het midden en zuiden van het land vakantie is. "Op zo'n dag is het relatief druk met zo'n 8000 bezoekers. XR belemmert ons in het uitvoeren van onze publieke taak."

Mogelijk duizenden kaartjes

Een woordvoerster van XR zegt niet precies te weten hoeveel tickets de activisten hebben gereserveerd, maar denkt ook aan duizenden. "We zijn een maand geleden begonnen en hebben op verschillende manieren ons best gedaan, op individuele titel, maar ook met technische hulpmiddelen." Welke middelen dat zijn wilde ze niet zeggen: "Dat hou ik liever geheim." Ze is "tevreden" met het effect van de actie. Die is bedoeld om het Rijksmuseum te laten afzien van "vies geld" van ING, waarmee de bank "haar schadelijke activiteiten verdoezelt". ING is een grote sponsor van het museum en investeert volgens XR "dagelijks 72 miljoen euro in olie en gas".

Op haar beurt noemt ING de eisen van XR "onrealistisch" en vindt ze de actie in het museum "te ver gaan en onacceptabel". De bank vindt dat de actiegroep haar direct zou moeten aanspreken en niet het Rijksmuseum. "Wij staan altijd open voor dialoog."

Meer uit Binnenland

Flink meer natuurbranden in 2025 door droogte

ARNHEM (ANP) - Door droogte waren er in 2025 veel meer natuurbranden dan in de twee jaren ervoor. De brandweer moest vorig jaar ingrijpen bij 846 natuurbranden, tegenover 177 in 2024 en 314 in 2023. Dat meldt het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV).

29 minuten geleden
Zelensky donderdag bij uitreiking Four Freedoms Awards Middelburg

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag aanwezig bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag bekendgemaakt. Ook koning Willem-Alexander, prinses Beatrix en premier Rob Jetten zijn bij de uitreiking.

32 minuten geleden
Man (32) aangehouden om dubbele mishandeling buschauffeur

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft woensdag een 32-jarige man uit Rotterdam aangehouden voor het mishandelen van een buschauffeur. Dat meldt de politie. De man zou op 7 maart en 10 april dezelfde buschauffeur tijdens zijn dienst hebben mishandeld.

55 minuten geleden
OM: 'Damsteker' deed belastende uitspraken in huis van bewaring

AMSTERDAM (ANP) - De 31-jarige Oekraïner Roman D., verdacht van het neersteken van mensen rond de Dam in maart vorig jaar, zei eind vorig jaar tegen gevangenispersoneel over zijn daden dat hij vindt "dat de belastingbetaler uit Europa moet boeten" voor het financieren van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

58 minuten geleden
Nog steeds verwondingen bij pluimvee voor slachting, wel daling

UTRECHT (ANP) - Nog steeds raken er kuikens, eenden en andere pluimveedieren gewond voordat ze worden geslacht, constateert de NVWA. De waakhond ziet wel dat het percentage dieren dat gewond raakt afneemt.

1 uur geleden
Tweede aanhouding voor in brand steken man in rolstoel Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie heeft woensdag een tweede verdachte aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man in een rolstoel in Utrecht. Het gaat om een 55-jarige man, meldt de politie. Dinsdag werd kort na het incident al een 37-jarige verdachte aangehouden.

3 uur geleden
NCAB: Antisemitismecijfers tonen wederom een zorgwekkend beeld

DEN HAAG (ANP) - De politie registreerde vorig jaar een "zorgwekkend hoog" aantal gevallen van antisemitisme, zegt Eddo Verdoner, Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB). Het gaat om 867 gevallen in 2025, vrijwel gelijk aan de 880 meldingen in het jaar ervoor.

4 uur geleden