Rijksmuseum: Revolusi! focust niet op schuld en schaamte
AMSTERDAM (ANP) - De tentoonstelling Revolusi! Indonesië onafhankelijk, die nu al digitaal is toegelicht door het Rijksmuseum in Amsterdam, focust niet op schuld en schaamte maar gaat over mensen die verwikkeld waren in een groot conflict. Dat zegt directeur Taco Dibbits. Er is commotie over ontstaan, nadat een van de samenstellers, Bonnie Triyana, in een opiniestuk in NRC meldde dat het woord "bersiap" wordt gemeden.
Deze term wordt in ons land gebruikt voor de gewelddadige periode tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van de toenmalige kolonie, direct na de Tweede Wereldoorlog. De benaming is in de ogen van Triyana min of meer racistisch "omdat bij het begrip 'bersiap' altijd primitieve, ongeciviliseerde Indonesiërs als daders van de gewelddadigheden worden opgevoerd, wat niet geheel vrij is van rassenhaat."
De term betekent eigenlijk "sta paraat" of "wees waakzaam". Hij werd uitgeroepen door jonge strijders om de onafhankelijkheid. Ze vielen bij hun strijd ook Indische Nederlanders en andere niet-Indonesiërs aan.
Bersiap-ontkenning
De Federatie Indische Nederlanders (FIN) is al in alle staten over het mijden van de term. Voorzitter Hans Moll zegt aangifte te zullen doen tegen deze "krankzinnige en stuitende vorm van bersiap-ontkenning". Directeur Yvonne van Genugten van het Indisch Herinneringscentrum in Den Haag ziet ook "heftige" reacties en zegt niet goed te begrijpen dat de term "racistisch" zou zijn. Het woord bersiap staat bij Indische Nederlanders nog altijd voor een periode van veel leed en angst. "Als je bersiap hoorde, was je je leven niet zeker." Ze ziet wel meer in een dialoog dan in een aangifte.
Het Rijks zegt de gebeurtenissen van alle kanten te belichten. "De tentoonstelling erkent en adresseert zowel het geweld in deze periode tegen Indo-Europeanen, Nederlanders, Molukkers, Chinezen en anderen die aan Nederlandse zijde stonden of daarvan verdacht werden, als het geweld tegen andere groepen waaronder Indonesiërs in dezelfde periode", benadrukt het museum in een verklaring naar aanleiding van de kritiek. "Er is voor gekozen in de tentoonstelling geen specifieke term te gebruiken voor het aangedane leed in deze periode."
Het is de bedoeling dat de expo in het Rijks op 11 februari fysiek opent. Op 8 februari hoopt Museum Sophiahof in Den Haag een tentoonstelling te openen van onder meer het Herinneringscentrum over dekolonisatie en de gevolgen daarvan voor families die naar Nederland gingen. Het verhaal wordt verteld "vanuit" de mensen over wie het gaat.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
7 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
10 uur geleden