Rijksmuseum: Revolusi! focust niet op schuld en schaamte
AMSTERDAM (ANP) - De tentoonstelling Revolusi! Indonesië onafhankelijk, die nu al digitaal is toegelicht door het Rijksmuseum in Amsterdam, focust niet op schuld en schaamte maar gaat over mensen die verwikkeld waren in een groot conflict. Dat zegt directeur Taco Dibbits. Er is commotie over ontstaan, nadat een van de samenstellers, Bonnie Triyana, in een opiniestuk in NRC meldde dat het woord "bersiap" wordt gemeden.
Deze term wordt in ons land gebruikt voor de gewelddadige periode tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van de toenmalige kolonie, direct na de Tweede Wereldoorlog. De benaming is in de ogen van Triyana min of meer racistisch "omdat bij het begrip 'bersiap' altijd primitieve, ongeciviliseerde Indonesiërs als daders van de gewelddadigheden worden opgevoerd, wat niet geheel vrij is van rassenhaat."
De term betekent eigenlijk "sta paraat" of "wees waakzaam". Hij werd uitgeroepen door jonge strijders om de onafhankelijkheid. Ze vielen bij hun strijd ook Indische Nederlanders en andere niet-Indonesiërs aan.
Bersiap-ontkenning
De Federatie Indische Nederlanders (FIN) is al in alle staten over het mijden van de term. Voorzitter Hans Moll zegt aangifte te zullen doen tegen deze "krankzinnige en stuitende vorm van bersiap-ontkenning". Directeur Yvonne van Genugten van het Indisch Herinneringscentrum in Den Haag ziet ook "heftige" reacties en zegt niet goed te begrijpen dat de term "racistisch" zou zijn. Het woord bersiap staat bij Indische Nederlanders nog altijd voor een periode van veel leed en angst. "Als je bersiap hoorde, was je je leven niet zeker." Ze ziet wel meer in een dialoog dan in een aangifte.
Het Rijks zegt de gebeurtenissen van alle kanten te belichten. "De tentoonstelling erkent en adresseert zowel het geweld in deze periode tegen Indo-Europeanen, Nederlanders, Molukkers, Chinezen en anderen die aan Nederlandse zijde stonden of daarvan verdacht werden, als het geweld tegen andere groepen waaronder Indonesiërs in dezelfde periode", benadrukt het museum in een verklaring naar aanleiding van de kritiek. "Er is voor gekozen in de tentoonstelling geen specifieke term te gebruiken voor het aangedane leed in deze periode."
Het is de bedoeling dat de expo in het Rijks op 11 februari fysiek opent. Op 8 februari hoopt Museum Sophiahof in Den Haag een tentoonstelling te openen van onder meer het Herinneringscentrum over dekolonisatie en de gevolgen daarvan voor families die naar Nederland gingen. Het verhaal wordt verteld "vanuit" de mensen over wie het gaat.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - De meeste partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Moerdijk staan nog achter het besluit om het dorp Moerdijk mogelijk op te geven. Het dorp zou plaats moeten maken voor uitbreiding van het haven- en industriegebied. Zeven van de tien lijsttrekkers zeiden tijdens een debat dat ze dit nog steeds als de beste optie zien. "Iedereen die vanavond zou beloven dat deze opgave wel weggaat en niet in Moerdijk zal landen, doet een valse belofte", aldus Danny Dingemans (VVD).
3 uur geledenGOUDSWAARD (ANP) - De 29-jarige man die wordt verdacht van een dubbele verkrachting in het Zuid-Hollandse Goudswaard is een thuisloze inwoner van de gemeente Hoeksche Waard. Dat meldt buurgemeente Nissewaard. Wel verbleef de man wisselende periodes in Spijkenisse.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de stations Amsterdam Sloterdijk en Schiphol rijden er naar verwachting tot in de loop van dinsdagavond geen treinen, meldt ProRail. Tijdens een inspectie zijn bij drie verschillende wissels dezelfde technische problemen ontdekt.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.
10 uur geledenBREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.
10 uur geleden