
Rijksmuseum krijgt belangrijke schenking Japanse prenten
AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een schenking gekregen van meer dan 1100 Japanse prenten. Het gaat om een groot deel van de privécollectie van verzamelaar Elise Wessels, met daarin zeldzame werken. Ze schenkt die aan het museum ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag.
Wessels' verzameling staat bekend onder de naam Nihon no hanga en geldt wereldwijd als een van de belangrijkste op het gebied van moderne Japanse prentkunst. "De wens om mijn verzameling ook voor de toekomst bijeen te kunnen houden en te kunnen delen met het publiek, gaat met deze overdracht in vervulling. Door een groot deel van mijn collectie aan het Rijksmuseum te schenken, zijn deze prachtige prenten altijd voor iedereen te bewonderen", zegt Wessels over de schenking.
Een ander deel van haar verzameling heeft ze ondergebracht in een particulier museum in Amsterdam, dat ook Nihon no hanga heet. Wessels verzamelde de prenten vanaf de jaren 80.
Toevoeging collectie
Het Rijksmuseum is erg gelukkig met de schenking. Het museum heeft hierdoor nu ruim 5000 Japanse prenten, albums en geïllustreerde boeken onder zijn hoede. "De collectie Japans werk op papier van het Rijksmuseum is mede door schenkingen uitgegroeid tot een van de belangrijkste van Europa. Dankzij de prachtige verzameling van Elise Wessels behoort nu voor het eerst ook de 20e eeuw van deze collectie tot de internationale top", zegt directeur Taco Dibbits.
Vanaf deze woensdag zijn het komend halfjaar ruim 60 prenten uit de schenking te zien in het Aziatisch Paviljoen van het Rijks.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat een nationaal coördinator meer samenhang gaat brengen in het beleid tegen femicide. Er moet onder meer een "integraal actieplan" komen dat een einde maakt aan het versnipperde beleid, vinden de VVD, GroenLinks-PvdA, D66, NSC en de SP. Die partijen hebben met 82 zetels een meerderheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met de Tweede Kamer in overleg om te onderzoeken of het zin heeft een "aanjager" aan te stellen die de invoering van beleid tegen femicide kan versnellen. Volgens verantwoordelijk staatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (Volksgezondheid, BBB) kan het gaan om een nationaal coördinator, een regeringscommissaris of een speciaal gezant.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Maandagavond is een inzamelingsactie begonnen om 'het Nationale Vuurwerk' dit jaar door te laten gaan. Elk jaar luidt Rotterdam op de Erasmusbrug het nieuwe jaar in met een vuurwerkshow onder die naam. "Dit jaar dreigt die traditie te verdwijnen", aldus de gelijknamige stichting achter de vuurwerkshow. "Door gemeentelijke bezuinigingen is er geen bijdrage meer voor het Nationale Vuurwerk."
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Media (CvdM) heeft omroep Ongehoord Nederland (ON!) een bestuurlijke boete opgelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van het CvdM nadat de omroep maandag video's hierover had geplaatst op X.
5 uur geledenCULEMBORG (ANP) - Supermarktketen ALDI roept een verpakking met kaiserbroodjes terug omdat er mogelijk een bacterie in voorkomt.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft ingegrepen bij de blokkade van het Neptunus Familiestadion door een groep pro-Palestijnse betogers. Door de demonstratie moesten ongeveer tweehonderd mensen wachten om naar binnen te gaan.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam blokkeert een groep pro-Palestijnse betogers de ingang van het Neptunus Familiestadion, waar het EK honkbal wordt gespeeld. Enkele tientallen demonstranten zijn tegen de komst van het nationale honkbalteam van Israël dat deelneemt aan het EK.
8 uur geleden