Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijksmuseum krijgt belangrijke schenking Japanse prenten

Rijksmuseum krijgt belangrijke schenking Japanse prenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een schenking gekregen van meer dan 1100 Japanse prenten. Het gaat om een groot deel van de privécollectie van verzamelaar Elise Wessels, met daarin zeldzame werken. Ze schenkt die aan het museum ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag.

Wessels' verzameling staat bekend onder de naam Nihon no hanga en geldt wereldwijd als een van de belangrijkste op het gebied van moderne Japanse prentkunst. "De wens om mijn verzameling ook voor de toekomst bijeen te kunnen houden en te kunnen delen met het publiek, gaat met deze overdracht in vervulling. Door een groot deel van mijn collectie aan het Rijksmuseum te schenken, zijn deze prachtige prenten altijd voor iedereen te bewonderen", zegt Wessels over de schenking.

Een ander deel van haar verzameling heeft ze ondergebracht in een particulier museum in Amsterdam, dat ook Nihon no hanga heet. Wessels verzamelde de prenten vanaf de jaren 80.

Toevoeging collectie

Het Rijksmuseum is erg gelukkig met de schenking. Het museum heeft hierdoor nu ruim 5000 Japanse prenten, albums en geïllustreerde boeken onder zijn hoede. "De collectie Japans werk op papier van het Rijksmuseum is mede door schenkingen uitgegroeid tot een van de belangrijkste van Europa. Dankzij de prachtige verzameling van Elise Wessels behoort nu voor het eerst ook de 20e eeuw van deze collectie tot de internationale top", zegt directeur Taco Dibbits.

Vanaf deze woensdag zijn het komend halfjaar ruim 60 prenten uit de schenking te zien in het Aziatisch Paviljoen van het Rijks.

Meer uit Binnenland

Kabinet wil binnen paar weken oplossing betalingsverkeer ICC

DEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".

2 uur geleden
Vermeende uitvoerder over explosie Tarwekamp: in een film beland

DEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.

3 uur geleden
Schiphol neemt meerderheidsbelang in noodlijdend vliegveld MAA

MAASTRICHT (ANP) - Schiphol wil een meerderheidsbelang van 80 procent nemen in Maastricht Aachen Airport (MAA). De provincie Limburg bezit nu 60 procent van de aandelen in het verlieslijdende vliegveld in de gemeente Beek en de Schiphol Group de overige 40 procent. Schiphol trekt ruim 4 miljoen euro uit voor het verwerven van de aandelen en wil de komende jaren in totaal 33 miljoen euro investeren in MAA, zegt financieel topman Robert Carsouw.

3 uur geleden
Minister positief over voorstel verbod politieke dubbelfuncties

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.

3 uur geleden
Nieuw instituut Defensie moet innovatie 'radicaal' versnellen

DEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.

3 uur geleden
Nog twee doden met westnijlvirus, totaal stijgt naar twaalf

BILTHOVEN (ANP) - Twee mensen zijn overleden na een besmetting met het westnijlvirus. Door die meldingen bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in de afgelopen week is het totale aantal doden gestegen naar twaalf.

3 uur geleden
Plan voor aanslag Tarwekamp op telefoon vermeende opdrachtgever

DEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.

3 uur geleden